Seti II

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Seti II
Ilustracja
Seti II, Museo delle Antichità Egizie, Turyn
władca starożytnego Egiptu
Poprzednik

Amenmes

Następca

Siptah

Dane biograficzne
Dynastia

XIX dynastia

Miejsce spoczynku

Dolina Królów (KV15)

Ojciec

Merenptah

Matka

Isetnofret II

Żona

Tachat II,
Tauseret,
Sutiraja

Dzieci

Seti-Merenptah, Siptah

Seti II, też Seti-Merenptahfaraon, władca starożytnego Egiptu z XIX dynastii, z okresu Nowego Państwa. Panował prawdopodobnie w latach 1202–1195 p.n.e. lub 1200–1194 p.n.e.

Był prawdopodobnie synem Merenptaha i królowej Isetnofret II, prawowitym następcą tronu, odsuniętym od władzy przez Amenmesa, gdy przebywał poza Tebami, w czasie gdy zmarł jego ojciec. Początkowo władał Dolnym Egiptem, podczas gdy Amenmes władał Tebaidą. Być może w pewnym okresie jego władza nawet w Dolnym Egipcie była mocno ograniczona. Okres, w którym przyszło mu rządzić, znany jest jako epoka krótkich rządów, intryg dynastycznych i uzurpacji.

Pojął za żony trzy kobiety. Pierwsza z nich to Tachat II, która nie dała mu potomka. Druga to Tauseret, z którą miał syna Seti-Merenptaha, który zmarł w dzieciństwie. Trzecia to Syryjka Sutiraja, która prawdopodobnie dała mu syna imieniem Ramzes-Siptah, późniejszego faraona Siptaha. W swych rządach wspierał się na kanclerzu imieniem Bay, który za jego rządów doszedł do bardzo wysokiej pozycji i stał się, zapewne obok królowej Tauseret, drugim dostojnikiem w państwie, dla którego rozkazał wykuć grobowiec (KV13) w Dolinie Królów.

Nie ma żadnych świadectw jego polityki zagranicznej, a działalność budowlana ograniczyła się do niewiele znaczących przedsięwzięć w Hermupolis i obrębie świątyni Ramzesa II w Karnaku oraz niewielkich dobudówek w świątyni Mut.

Seti II został pochowany w Dolinie Królów w grobowcu KV15. W czasie rządów Tauseret, w ostatnim roku, mumia króla została przeniesiona do jej grobowca (KV14), a później w czasach Setnachta powróciła na swoje miejsce, aby w końcu przetrwać do naszych czasów w sekretnej części grobu Amenhotepa II - KV35.

Tytulatura[edytuj | edytuj kod]

Królewski Protokół
serech lub Horusowe:
G5
E1
D40
wr
r
F9F9
trl.: Ka-nechat-ur-pehty (kꜢ-nḫt wr-pḥti)[1]
tłum.: Byk-potężny-wielki-w-swej-mocy[potrzebny przypis]
prenomen lub imię tronowe:
M23
X1
L2
X1
N5F12L1
Z2
N5
U21
N35
trl.: User-cheperu-Re-Setepen-Re (wsr-ḫprw-rꜤ stp.n-rꜤ)[1]
tłum.: Bogaty-w-postacie-Re-Wybraniec-Re[potrzebny przypis]
nomen lub imię rodowe:
G39N5
p
t
HmrstX i i
n
trl.: Seti-Meri-en-Ptah (stḥy mri n ptḥ)[1]
tłum.: Ten-który-jest-Setowy
Ukochany-przez-Ptaha[potrzebny przypis]

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. a b c Za: Peter Lundström, Seti II in hieroglyphs [online], Pharaoh.se [dostęp 2024-03-06] (ang.), Tam pełna znana tytulatura władcy.