Brian Wowk

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Brian G. Wowk, Ph.D. – kanadyjski fizyk medyczny i kriobiolog znany z odkrycia i prac nad syntetycznymi molekułami naśladującymi aktywność naturalnego białka zapobiegającego zamrożeniu w procesie krioprezerwacji, zwanymi też "ice blockers". Jako naukowiec w 21st Century Medicine, Inc., wspólnie z Gregory M. Fahy opracował kluczowe technologie umożliwiające krioprezerwację dużych i złożonych tkanek. Razem po raz pierwszy dokonali zakończonej powodzeniem witryfikacji i przeszczepu organu u ssaka (nerki)[1].

Wowk znany jest też z wczesnych prac teoretycznych dotyczących przyszłych zastosowań nanotechnologii molekularnej, zwłaszcza krioniki, nanomedycyny, i optyki. Na początku lat 90. przewidział, że nanotechnologia zrewolucjonizuje optykę, czyniąc możliwymi systemy wyświetlania wirtualnej rzeczywistości optycznie nierozróżnialnymi od prawdziwej scenerii, jak w fikcyjnym Holodeku ze Star Trek. Systemy te opisał Wowk w rozdziale "Phased Array Optics" wydanej w 1996 antologii Nanotechnology: Molecular Speculations on Global Abundance[2], cytowanej we wrześniowym wydaniu w roku 1998 czasopisma Popular Mechanics w dziale Technology Watch.

Studia pierwszego i drugiego stopnia ukończył na Uniwersytecie w Manitoba w Winnipeg, w Kanadzie. W czasie studiów zajmował się portalem online dotyczącym obrazowania w radioterapii w Manitoba Cancer Treatment and Research Foundation (obecnie Cancer Care Manitoba), i pracował nad zmniejszeniem artefaktów w funkcjonalnym magnetycznym rezonansie jądrowym w National Research Council of Canada. Jego prace na tym polu są cytowane w wielu podręcznikach, np. Functional MRI[3] zawierających uzyskany przez niego obraz zmian pola magnetycznego w ciele człowieka spowodowanych oddychaniem.

Brian Wowk jest autorem książki Cryonics: Reaching for Tomorrow, wyd. Alcor Life Extension Foundation (kwiecień 1991), 104 str., oprawa miękka, ​ISBN 1-880209-00-4​. W 2001 Alcor zdecydował się wydawać książkę pod zmienionym tytułem: Alcor Life Extension Foundation: An Introduction, chcąc promować raczej swoją instytucję niż krionikę jako dziedzinę[4].

Brian Wowk pracuje w 21st Century Medicine, jest doradcą w Immortality Institute[5].

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Lifeboat Foundation Bios: Gregory M. Fahy. [dostęp 2010-04-02].
  2. Nanotechnology: Molecular Speculations on Global Abundance. Mitpress. [dostęp 201004-08]. [zarchiwizowane z tego adresu (2006-01-18)].
  3. Functional MRI.
  4. Linda Chamberlain. Alcor Marketing Plan. „Alcor: Reaching for Tomorrow”. Vol. 22:2, 2nd Quarter 2001. [dostęp 2010-04-09]. 
  5. Leadership. Immortality Institute. [dostęp 2010-04-09].

Zobacz też[edytuj | edytuj kod]

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]