Bruno Taut

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Bruno Julius Florian Taut (ur. 4 maja 1880 w Królewcu, zm. 24 grudnia 1938 w Stambule) – niemiecki architekt i urbanista modernistyczny, znany przede wszystkim jako autor osiedli Berlin-Britz (tzw. Osiedle Podkowa) i Berlin-Zehlendorf (Chata wuja Toma).

Studia architektoniczne w Królewcu ukończył w 1902. Następnie współpracował z Brunonem Möhringiem a od 1904 z Theodorem Fischerem. Jego pierwszym, w pełni samodzielnym zleceniem była renowacja kościoła w Unterriexingen - niewielkiej wsi na południu Niemiec. W 1908 powrócił do Berlina, gdzie rozpoczął studia z historii sztuki i budownictwa na Politechnice w Charlottenburgu[1]. Od 1909 wraz z Franzem Hoffmannem prowadził w Berlinie własne biuro architektoniczne. W początku lat 20. stał się główną postacią ruchu ekspresjonistycznego w architekturze. W 1932 pracował krótko w ZSRR, po czym wrócił do Berlina. Miesiąc po przejęciu władzy przez nazistów w 1933 wyemigrował - wpierw do Szwajcarii, potem do Japonii, a ostatecznie do Turcji.

B. Taut: Osiedle Podkowa w Berlinie-Britzu

Bruno Taut zmarł 24 grudnia 1938 roku w wieku 58 lat. Został pochowany na cmentarzu w Edirnekapı Şehitliği jako pierwszy i jedyny nie-muzułmanin[1].

B. Taut: Dom jednorodzinny w Worpswede

Młodszym bratem Brunona Tauta był Max Taut, również znany architekt.

Główne dzieła[edytuj | edytuj kod]

Terytorium obecnej Polski[edytuj | edytuj kod]

W Katowicach znajdują się dwa zespoły budynków zaprojektowanych przez Brunona Tauta na zlecenie Hohenlohe Werke:

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]