Kolonia robotnicza kopalni „Wujek”

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Kolonia robotnicza
kopalni „Wujek”
Część Katowic
Ilustracja
Kolonia robotnicza kopalni „Wujek” przy ul. Przekopowej
Państwo

 Polska

Województwo

 śląskie

Miasto

Katowice

Dzielnica

Załęska Hałda-Brynów

Data założenia

1918–1920

W granicach Katowic

15 października 1924

Położenie na mapie Katowic
Mapa konturowa Katowic, u góry znajduje się punkt z opisem „Kolonia robotniczakopalni „Wujek””
Położenie na mapie Polski
Mapa konturowa Polski, na dole znajduje się punkt z opisem „Kolonia robotniczakopalni „Wujek””
Położenie na mapie województwa śląskiego
Mapa konturowa województwa śląskiego, w centrum znajduje się punkt z opisem „Kolonia robotniczakopalni „Wujek””
Ziemia50°14′54″N 18°59′19″E/50,248278 18,988667
Portal Polska

Kolonia robotnicza kopalni „Wujek” – kolonia 36 domów jednorodzinnych położona na terenie Katowic, w północno-wschodniej części jednostki pomocniczej Załęska Hałda-Brynów, przy ulicy Przekopowej i ulicy Przodowników. Powstała ona w latach 1918–1920 dla robotników kopalni Wujek. Za projekt kolonii odpowiada niemiecki architekt Brunon Taut.

Historia[edytuj | edytuj kod]

Kolonia robotnicza kopalni Wujek została wybudowana dla górników kopalni węgla kamiennego Oheim (obecnie Wujek)[1] na zlecenie firmy Hohenlohe Werke przy granicy Załęskiej Hałdy i Katowickiej Hałdy[2]. Zabudowa została zaprojektowana w 1915 roku przez Brunona Tauta[3]. W tym czasie architekt opublikował w jednym z branżowych czasopism projekt osiedla domów jednorodzinnych, w większości w zabudowie szeregowej zaplanowanego na obszarze 36 ha[4]. Po przyłączeniu terenów Załęskiej Hałdy do Polski, zrealizowano ostatecznie jedynie sektor złożony z dwóch rzędów parterowych domów szeregowych[3]. Domy te wybudowano w latach 1918–1920[2]. Kolonia ta nie posiadała zaś żadnego zaplecza handlowo-usługowego[4]. W latach 40.–60. XX wieku dużą część mieszkańców osiedla stanowili byli powstańcy śląscy oraz hodowcy gołębi pocztowych, a w jednym domu mieściła się siedziba Związku Bojowników o Wolność i Demokrację w Załęskiej Hałdzie[3].

Charakterystyka[edytuj | edytuj kod]

Osiedle składa się z 36[5] parterowych domów ułożonych szeregowo w dwóch rzędach, przy ulicy Przekopowej i ulicy Przodowników, mieszczących łącznie 72 mieszkania. W obrębie rzędów domów wydzielono 4 segmenty. Domy te mają dwuspadowy, wysoki dach (w przeszłości posiadały również wole oka[5]) kryty dachówką karpiówką[3] pod którym znajdują się strychy[4], a do nich przylegają przydomowe ogródki oraz pomieszczenia gospodarcze[2]. Prawdopodobnie domy te posiadały różnorodną kolorystykę stolarek drzwiowych i okiennych[3]. Elewacje domów mają zróżnicowaną kolorystykę[6].

Często błędnie określana mianem kolonii Dwunastu Apostołów[3] – ta zaś, powstała w połowie XIX wieku, znajdowała się w rejonie obecnej ulicy Mikołowskiej, na pograniczu Brynowa i Katowic, na Kamionce[7].

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]