Carl Sagan

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
Carl Sagan
Carl Sagan (1980)
Carl Sagan (1980)
Data i miejsce urodzenia 9 listopada 1934
Nowy Jork
Imię i nazwisko przy narodzeniu Carl Edward Sagan
Data i miejsce śmierci 20 grudnia 1996
Seattle
Zawód astronom, egzobiolog
Odznaczenia
NASA Distinguished Public Service Medal NASA Exceptional Achievement Medal
Strona internetowa

Carl Edward Sagan (ur. 9 listopada 1934 w Nowym Jorku, zm. 20 grudnia 1996 w Seattle) – amerykański astronom i popularyzator nauki, pionier w dziedzinie egzobiologii[1].

Zarys biografii[edytuj | edytuj kod]

Profesor astronomii i nauk kosmicznych w Laboratorium Badań Planetarnych w Cornell University. Jego rodzice byli Żydami, ojciec przybył do Stanów Zjednoczonych z Ukrainy, z Kamieńca Podolskiego. W wieku 25 lat uzyskał doktorat z astronomii i astrofizyki. Jedną z jego żon była Lynn Margulis.

Był współzałożycielem The Planetary Society i Committee for the Scientific Investigation of Claims Of the Paranormal. Wspierał projekt SETI (the Search for Extraterrestrial Intelligence – poszukiwanie pozaziemskiej inteligencji). Światowy rozgłos uzyskał jako autor książek popularnonaukowych oraz współautor i prowadzący serial telewizyjny Cosmos. Na podstawie jego powieści Contact w 1997 powstał film o tym samym tytule z Jodie Foster w roli głównej. Również jeden z odcinków Z Archiwum X (sezon 2, odcinek 1) bazuje na podobnych motywach[potrzebne źródło]. Także lądownik Mars Pathfinder (1997) został nazwany jego imieniem: „Carl Sagan Memorial Station”.

W 1977 otrzymał Nagrodę Pulitzera za książkę Rajskie smoki. Jego imieniem została nazwana planetoida (2709) Sagan oraz krater marsjański.

Był miłośnikiem marihuany i zwolennikiem jej legalizacji.

Książki wydane w Polsce[edytuj | edytuj kod]

Popkultura[edytuj | edytuj kod]

Fiński zespół Nightwish nagrał utwór pt. Sagan, traktujący o osobie Carla Sagana. Utwór znalazł się na singlu Elan.

Zobacz też[edytuj | edytuj kod]

Przypisy

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]