Kontakt (film 1997)

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Kontakt
Contact
Ilustracja
Gatunek

science fiction, dramat

Data premiery

11 lipca 1997
7 listopada 1997 (Polska)

Kraj produkcji

Stany Zjednoczone

Czas trwania

143 min

Reżyseria

Robert Zemeckis

Scenariusz

James V. Hart,
Michael Goldenberg

Główne role

Jodie Foster,
Matthew McConaughey

Muzyka

Alan Silvestri

Zdjęcia

Don Burgess

Scenografia

Ed Verraux

Kostiumy

Joanna Johnston

Montaż

Arthur Schmidt

Produkcja

Robert Zemeckis,
Steve Starkey

Wytwórnia

Warner Bros. Pictures
South Side Amusement Company

Dystrybucja

Warner Bros.

Budżet

90 milionów $

Strona internetowa

Kontakt – film science fiction w reżyserii Roberta Zemeckisa, zrealizowany w 1997 roku. Jest to luźna adaptacja bestsellerowej powieści Carla Sagana, opowiadającej o odebraniu pierwszej w dziejach wiadomości od pozaziemskiej cywilizacji.

Film otrzymał nagrodę Hugo w kategorii najlepsza prezentacja dramatyczna w 1998 roku[1].

Fabuła[edytuj | edytuj kod]

Obserwatorium Arecibo, jeden z plenerów filmu

Ellie Arroway (Jodie Foster) jest naukowcem pracującym w programie poszukiwania inteligencji pozaziemskiej (SETI). Uważa, że jej badania mogą zakończyć się potencjalnie największym odkryciem w dziejach ludzkości i pomimo niechęci ze strony przełożonych na własną rękę szuka źródeł finansowania dalszych badań. Pomimo tego zapada decyzja o zamknięciu projektu. Niedługo potem zostaje odebrany silny sygnał wysłany kilkadziesiąt lat wcześniej z Wegi – jak się okazuje transmisja zawiera materiał telewizyjny z igrzysk olimpijskich w Berlinie z przemówieniem Adolfa Hitlera – pierwszej transmisji na tyle silnej, by wydostać się w przestrzeń kosmiczną. Teraz ktoś lub coś odesłało ją na Ziemię.

Jak się jednak okazuje, przekaz zawiera coś o wiele ważniejszego – szczegółowe plany budowy specyficznego "statku kosmicznego", który zabierze jedną osobę. Zapada decyzja o budowie urządzenia, a Ellie staje się jedną z osób typowanych do fotela pilota. Ponieważ jest zdeklarowaną agnostyczką, międzynarodowa komisja dyskwalifikuje jej kandydaturę i wybiera jej szefa, który na potrzeby komisji wygłosił wyznanie wiary. Podczas przygotowań na Florydzie do startu urządzenia zbudowanego na podstawie kosmicznych planów i instrukcji, fanatyk religijny dokonuje zamachu bombowego. Giną wszyscy znajdujący się na rampie startowej. W Japonii potajemnie zbudowano równolegle drugie, zapasowe urządzenie. Współfinansujący je multimiliarder zdecydował, że tym razem jednak poleci nim Ellie. Podróż wygląda jednak diametralnie inaczej z perspektywy Ellie, niż ze strony obserwujących ją naukowców.

Obsada[edytuj | edytuj kod]

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. 1998 Hugo Awards. World Science Fiction Society. [dostęp 2016-05-01]. [zarchiwizowane z tego adresu (2011-05-07)].

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]