Cerkiew św. Proroka Eliasza w Hryniewiczach Dużych

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Cerkiew św. Proroka Eliasza
cerkiew cmentarna
Ilustracja
Państwo

 Polska

Województwo

 podlaskie

Miejscowość

Hryniewicze Duże

Wyznanie

prawosławne

Kościół

Polski Autokefaliczny Kościół Prawosławny

Diecezja

warszawsko-bielska

Wezwanie

św. Proroka Eliasza

Wspomnienie liturgiczne

20 lipca/2 sierpnia

Położenie na mapie gminy wiejskiej Bielsk Podlaski
Mapa konturowa gminy wiejskiej Bielsk Podlaski, blisko centrum na prawo znajduje się punkt z opisem „Hryniewicze Duże, cerkiew św. Proroka Eliasza”
Położenie na mapie Polski
Mapa konturowa Polski, po prawej nieco u góry znajduje się punkt z opisem „Hryniewicze Duże, cerkiew św. Proroka Eliasza”
Położenie na mapie województwa podlaskiego
Mapa konturowa województwa podlaskiego, na dole nieco na prawo znajduje się punkt z opisem „Hryniewicze Duże, cerkiew św. Proroka Eliasza”
Położenie na mapie powiatu bielskiego
Mapa konturowa powiatu bielskiego, po prawej nieco u góry znajduje się punkt z opisem „Hryniewicze Duże, cerkiew św. Proroka Eliasza”
Ziemia52°48′21,1″N 23°13′37,4″E/52,805861 23,227056

Cerkiew pod wezwaniem św. Proroka Eliaszaprawosławna cerkiew cmentarna w Hryniewiczach Dużych. Należy do parafii Zaśnięcia Przenajświętszej Bogurodzicy w Bielsku Podlaskim, w dekanacie Bielsk Podlaski diecezji warszawsko-bielskiej Polskiego Autokefalicznego Kościoła Prawosławnego.

Opis[edytuj | edytuj kod]

Świątynia zbudowana w latach 50. XX w. na planie prostokąta. Jest to cerkiew drewniana, szalowana, o konstrukcji zrębowej. Prezbiterium mniejsze od nawy, zamknięte prostokątnie, z boczną zakrystią (posiadającą oddzielne wejście). Dachy cerkwi blaszane. Nad głównym wejściem dwuspadowy daszek, wsparty na dwóch słupach. Nad frontową częścią nawy ośmioboczna wieża zwieńczona dachem namiotowym z cebulastą kopułką. Nad nawą dach jednokalenicowy. Nad prezbiterium dach jednokalenicowy z cebulastą kopułką.

Informacje pisane o pierwszej cerkwi w Hryniewiczach Dużych pochodzą z 1578. Do 1915 wieś była siedzibą samodzielnej parafii prawosławnej.

Otaczający świątynię cmentarz o powierzchni 0,35 ha założono w XIX w.[1]

Zobacz też[edytuj | edytuj kod]

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Andrzej Michałowski, Alicja Sulimierska, Elżbieta Baniukiewicz: Studia i Materiały. Wykaz zabytkowych cmentarzy w Polsce. Województwo Białostockie. Warszawa: Ośrodek Ochrony Zabytkowego Krajobrazu. Narodowa Instytucja Kultury, 1996, s. 14–15.

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]