Cerkiew Wniebowstąpienia Pańskiego w Gładyszowie

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Cerkiew Wniebowstąpienia Pańskiego w Gładyszowie
Distinctive emblem for cultural property.svg A-798 z dnia 17.06.1996[1]
Ilustracja
Elewacja frontowa
Państwo  Polska
Województwo  małopolskie
Miejscowość Gładyszów
Wyznanie katolickie
Kościół greckokatolicki
Cerkiew Wniebowstąpienia Pańskiego w Gładyszowie
Wezwanie Wniebowstąpienia Pańskiego
Położenie na mapie gminy Uście Gorlickie
Mapa konturowa gminy Uście Gorlickie, po prawej nieco u góry znajduje się punkt z opisem „Gładyszów, cerkiew greckokatolicka”
Położenie na mapie Polski
Mapa konturowa Polski, na dole nieco na prawo znajduje się punkt z opisem „Gładyszów, cerkiew greckokatolicka”
Położenie na mapie województwa małopolskiego
Mapa konturowa województwa małopolskiego, na dole po prawej znajduje się punkt z opisem „Gładyszów, cerkiew greckokatolicka”
Położenie na mapie powiatu gorlickiego
Mapa konturowa powiatu gorlickiego, blisko centrum po prawej na dole znajduje się punkt z opisem „Gładyszów, cerkiew greckokatolicka”
Ziemia49°31′04,3″N 21°15′41,9″E/49,517861 21,261639
Ikonostas

Cerkiew Wniebowstąpienia Pańskiego w Gładyszowieświątynia greckokatolicka zlokalizowana w miejscowości Gładyszów, w gminie Uście Gorlickie, powiecie gorlickim, na południowym wschodzie województwa małopolskiego. Obiekt znajduje się na Szlaku Architektury Drewnianej w województwie małopolskim.

Historia[edytuj | edytuj kod]

Świątynia została wzniesiona w latach 1938–1939 (według niektórych źródeł budowa zakończona została w 1940[2]) przez huculskich cieśli. Po wysiedleniu ludności łemkowskiej (1947) z tych terenów, cerkiew stała się własnością państwa i do 1985 była użytkowana przez miejscową parafię rzymskokatolicką. Wtedy też reaktywowano parafię greckokatolicką, która działa do dziś.

Cerkiew Wniebowstąpienia Pańskiego zbudowano na planie krzyża greckiego. Z powodu wybuchu II wojny światowej, nie zdążono wykonać ikonostasu w świątyni. Wewnątrz budynku znajdują się trzy ołtarze: główny z tabernakulum oraz dwa boczne z 2. poł. XVIII w., na których widnieją dwie ikony, przedstawiające Ukrzyżowanie Chrystusa oraz Matkę Boską z Dzieciątkiem.

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Narodowy Instytut Dziedzictwa: Rejestr zabytków nieruchomych – województwo małopolskie. 2020-09-30. [dostęp 08.01.2015].
  2. Cerkiew parafialna pw. Wniebowstąpienia Pańskiego – rys historyczny. Grekokatolicy – ekumeniczny portal greckokatolicki. [dostęp 2012-10-07].

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]