Ciemna strona Mocy

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj

Ciemna strona Mocy – w fikcyjnym świecie Gwiezdnych wojen to jeden ze sposobów postrzegania i stosowania Mocy, energii wypełniającej Wszechświat. Jej ścieżka zawiera w sobie gniew, nienawiść, kłamstwo, morderstwa i okrucieństwo. Zwolennicy ciemnej strony nazywani są mrocznymi Jedi (w tym: Sithami).

Opis[edytuj]

Z początku ciemna strona Mocy kusi możliwością łatwego i szybkiego uzyskania wielkiej potęgi, władzy oraz zaawansowanych umiejętności w korzystaniu z Mocy. Z czasem jednak okazuje się, że wymaga więcej, niż daje, a swoich wyznawców stopniowo demoralizuje – nawet niektórzy wielcy Jedi dali się jej uwieść, z reguły powodowani pragnieniem zwiększania własnej potęgi. Studium działania ciemnej strony Mocy (oraz jej przeciwieństwa – jasnej strony) jest w Gwiezdnych wojnach historia Anakina Skywalkera – bohatera, który będąc Jedi, stał się następnie Sithem, aby w końcu, dzięki miłości do swojego syna, Luke’a Skywalkera, powrócić na stronę dobra i odkupić swoje winy.

Niektóre sposoby wykorzystania Mocy zwykło się uważać za „naturalnie przynależne” ciemnej stronie – czy to ze względu na ich „wewnętrznie złą” naturę (np. torturowanie i sprawianie innym cierpienia), czy też konieczność poddania się negatywnym emocjom, aby efekty te wywołać.

Przykłady wykorzystania ciemnej strony[edytuj]

Duszenie[edytuj]

Polega na ściśnięciu tchawicy przez Moc, co uniemożliwia ofierze oddychanie[1]. Z tej zdolności często korzystał Darth Vader, który użył jej między innymi przeciw swojej żonie – Padmé Amidali.

Błyskawice[edytuj]

Korzystający z tej zdolności wypuszcza z palców strumień błyskawic, co powoduje porażenie elektryczne u ofiary[2]. Darth Sidious użył ich do zabicia Mace’a Windu i do próby zabicia Luke'a Skywalkera. Błyskawice można było odbić za pomocą miecza świetlnego (udało się to Mace'owi Windu), mogły też zostać zablokowane (zaabsorbowane) przez bardzo silnego mistrza Jedi (dokonał tego Yoda).

Wysysanie[edytuj]

Polega na wyssaniu sił witalnych poprzez bezpośredni kontakt lub na odległość.

Przypisy

  1. Force Choke (ang.). Star Wars Databank. [dostęp 2014-07-24].
  2. Force Lightning (ang.). Star Wars Databank. [dostęp 2014-07-24].

Linki zewnętrzne[edytuj]