Kashyyyk

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Kashyyyk
Uniwersum

Gwiezdne wojny

Autor

George Lucas

Charakterystyka
Położenie

Środkowe Rubieże, sektor Mytarano, system Kashyyyk, 32 000 lat świetlnych od jądra

Siła grawitacji

standardowa

Księżyce

3

Mieszkańcy
Rasy zamieszkujące

Wookiee

Zdjęcia z bitwy o Kashyyyk kręcono w Zatoce Phang Nga[1]

Kashyyyk – fikcyjna planeta w uniwersum Gwiezdnych wojen, będąca ojczyzną Wookieech – inteligentnej, humanoidalnej rasy żyjącej we wioskach i na drzewach. Ogromna część Kashyyyku to lasy gigantycznych drzew o wielopiętrowych ekosystemach, ale znajdują się tam też równiny, morza i wyspy.

Planeta ta po raz pierwszy pojawiła się w filmie telewizyjnym Star Wars Holiday Special (1978)[2], a w późniejszym czasie wystąpiła też między innymi w książkowej Trylogii Thrawna (1994-1995) Timothy’ego Zahna, w filmie Zemsta Sithów (2005), w drugim sezonie serialu Parszywa zgraja[3] (2023) oraz w grach komputerowych takich jak m.in. Star Wars: Knights of the Old Republic (2003), Lego Star Wars (2005), Star Wars: The Force Unleashed (2008) czy Star Wars Jedi: Upadły zakon (2019)[4].

W roku 19 BBY[a], pod koniec Wojen klonów na Kashyyyk miała miejsce bitwa pomiędzy Konfederacją Systemów Niezależnych a Republiką wraz z ludem Wookieech, zamieszkującym tę planetę. Bitwa o Kashyyyk została ukazana w filmie Zemsta Sithów[5].

Odbiór i analizy[edytuj | edytuj kod]

Portal „Den of Geek” umieścił Kashyyyk na 5. miejscu zestawienia Top 10 planet z uniwersum Gwiezdnych wojen[6], z kolei magazyn Arts et Médias sklasyfikował bitwę o Kashyyyk na 7. miejscu najbardziej pamiętnych bitew sagi, chwaląc w szczególności wodne, powietrzne i lądowe aspekty tej walki[5].

Francuski filozof Gilles Vervisch porównał planetę oraz jej lasy i drewniane chaty do osad w dżungli w Wietnamie, przy czym wskazał, że tocząca się na Kashyyyk bitwa przedstawiona na filmie wykazuje zauważalne podobieństwa do wojny wietnamskiej[7]. Uznał on, że zarówno w rzeczywistym starciu, jak i fikcyjnym, rdzenni mieszkańcy – którzy na pierwszy rzut oka wydają się bardziej prymitywni, mniej rozwinięci i mieszkający w leśnych chatach – w końcu odpierają inwazję wielkiego mocarstwa[8].

Natomiast astrofizyk Roland Lehoucq zainteresował się prawdopodobieństwem istnienia planety, na której mogłyby rosnąć gigantyczne drzewa, takie jak na Kashyyyku. Pod uwagę brany był szereg czynników, w tym pionowość pnia i stawianie oporu drzew przed wiatrem. Lehoucq doszedł do wniosku, że aby drzewa na planecie były tak wysokie, w jej atmosferze muszą być bardzo słabe wiatry albo musi nie być ich wcale[9].

Uwagi[edytuj | edytuj kod]

  1. BBY, skrót od: Before Battle of Yavin (pol. Przed Bitwą o Yavin), czyli 19 lat przed wydarzeniami z Nowej nadziei

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]

  • Gilles Vervisch, Star Wars, la philo contre-attaque : La saga décryptée, Le Passeur, 2015, ISBN 978-2-36890-380-3.
  • Stéphane Lavoisard, Le top 10 des batailles de Star Wars, „Tout Savoir : Arts et Médias” (1), 15 listopada 2017, s. 87.

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]