Kashyyyk

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Kashyyyk
Uniwersum

Gwiezdne wojny

Autor

George Lucas

Charakterystyka
Położenie

Środkowe Rubieże, sektor Mytaranor, system Kashyyyk, 32 000 lat świetlnych od jądra

Siła grawitacji

standardowa

Księżyce

3

Mieszkańcy
Rasy zamieszkujące

Wookie

Zdjęcia z bitwy o Kashyyyk kręcono w Zatoce Phang Nga[1]

Kashyyyk – fikcyjna planeta w uniwersum Gwiezdnych wojen. Jest zamieszkana przez inteligentną humanoidalną rasę Wookieech, którzy żyją w wioskach zbudowanych w i na drzewach. Ogromna część Kashyyyku to lasy gigantycznych drzew o wielopiętrowych ekosystemach, ale znajdują się tam też równiny, morza i wyspy.

Planeta ta występuje między innymi w filmie Zemsta Sithów oraz grach komputerowych takich jak Star Wars: Knights of the Old Republic, Lego Star Wars czy Star Wars Jedi: Upadły zakon.

Historia[edytuj | edytuj kod]

Tysiące lat przed powstaniem Republiki Galaktycznej, Kashyyyk był częścią Bezkresnego Imperium Rakatan. Gdzieś przy korzeniach drzew znajduje się ukryta przez nich Gwiezdna Mapa oraz komputer, który znacząco wpłynął na rozwój flory i fauny planety – w tym Wookiech. Władcy Imperium chcieli, aby planetę pokryły tereny rolnicze, a Wookiee stali się ich opiekunami. Zanim jednak teraformacja została zakończona, na wielu planetach Imperium wybuchły powstania, a w dodatku tajemnicza plaga zaczęła dziesiątkować Rakatan. W rezultacie opuścili oni Kashyyyk, a przed ucieczką uszkodzili Gwiezdną Mapę tak, by mściwi byli niewolnicy nigdy nie odnaleźli swoich ciemięzców. Potężny komputer sterujący rozwojem ekosystemu również uległ uszkodzeniu, co spowodowało niekontrolowany rozwój fauny i flory planety, w wyniku czego powstały między innymi gigantyczne drzewa wroshyr.

Około 4000 lat BBY w Krainach Cienia, czyli na samym dnie lasu, rozbił się statek byłego Jedi, Joleego Bindo, który zdecydował się tam pozostać. Nieco później Kashyyyk został odkryty przez Korporację Czerka. Planeta ta została skatalogowana jako G5-623. Czerka rozpoczęła operację zamieniania Wookieech w niewolników. Niektórzy przywódcy plemion Wookieech godzili się na to w zamian za broń i naukę języka wspólnego. W wyniku tego w pełniącej funkcję stolicy wiosce Rwookrrorro dokonano przewrotu, a stary władca został wygnany. Ten stan uległ zmianie wraz z przybyciem Revana, z którego pomocą przegnano handlarzy niewolników i zwrócono tron prawowitej osobie. Niedługo potem Kashyyyk stał się częścią Starej Republiki, choć jego mieszkańcy długo nie potrafili wyzbyć się uprzedzeń względem ludzi.

Wiele lat później Kashyyyk stał się miejscem walk wojen klonów. Ówczesny władca nie potrafił się początkowo zdecydować, po której stronie konfliktu się opowiedzieć, jednak zmienił zdanie, kiedy z rąk Separatystów zginął jego syn. Na pomoc Wookieem pospieszyła armia Republiki pod wodzą Mistrza Yody. Oddziałami rodzimymi dowodzili natomiast Wookiee: Tarfful, Chewbacca i Salporin. Pomogli oni uciec Yodzie, kiedy w wyniku wydania przez Palpatine’a Rozkazu 66 klony obróciły się przeciwko Rycerzom.

Kashyyyk pod panowaniem Imperium stał się znowu na długo targiem niewolników. Wookiee byli zarówno porywani i sprzedawani przez handlarzy niewolników, jak i wykorzystywani do niewolniczej pracy przez siły Imperium – wykorzystywano ich między innymi w Laboratorium Otchłani czy podczas budowy Gwiazdy Śmierci. Kiedy Sojusz Rebeliantów obalił Imperium, zmienił ten stan, ponownie usuwając niewolnictwo. W międzyczasie odwiedził ten świat również Han Solo.

W roku 9 ABY na Kashyyyku schroniła się księżniczka Leia Organa Solo. Pod opieką Ralrracheena i Salporina przeżyła atak komandosów imperialnych, przypłacony przez drugiego z Wookieech śmiercią. Wiele lat później rozegrało się tu też krótkie starcie z siłami Drugiego Imperium. W roku 40 ABY Kashyyyk został podpalony przez Darth Caedusa.

Charakterystyka[edytuj | edytuj kod]

60% powierzchni planety zajmują wody powierzchniowe, na lądzie przeważają tereny górzyste i puszcze. Dzień trwa 26 standardowych godzin, rok 381 lokalnych dni. Ludność planety wynosi 56 mln, głównie rasy Wookie, której językiem jest Shyriiwook. Stolicą jest Rwookrrorro.

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]