Przejdź do zawartości

Conrad Veidt

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Conrad Veidt
Ilustracja
Conrad Veidt
Data i miejsce urodzenia

22 stycznia 1893
Berlin

Data i miejsce śmierci

3 kwietnia 1943
Hollywood

Hans Walter Conrad Veidt (wymowa IPA: /faɪt/, ur. 22 stycznia 1893 w Berlinie, zm. 3 kwietnia 1943 w Hollywood, Kalifornia) – niemiecki aktor.

Życiorys

[edytuj | edytuj kod]

Conrad Veidt był znaną osobistością w świecie berlińskiego teatru i filmu w latach 20. XX w. Urodził się w Berlinie, gdzie uczęszczał również do Sophiegymnasium, opuścił je jednak nie robiąc matury. W 1913 rozpoczął pracę jako aktor-wolontariusz w Teatrze Niemieckim Maxa Reinhardta, gdzie grywał pomniejsze role.

W czasie I wojny światowej grał w teatrzyku frontowym na froncie wschodnim, gdzie ćwiczył się w rolach klasycznych. Jeszcze w okresie wojennym udało mu się zdobyć kilka ról filmowych, dzięki którym w 1918 r. uchodził już za gwiazdę filmową. Veidt grał u boku takich aktorów, jak Werner Krauß, Anita Berber, czy Reinhold Schünzel w filmach reżyserii Richarda Oswalda. W filmie Inaczej niż inni zagrał skrzypka homoseksualistę. W 1919 r. założył własne studio produkcyjne, dzięki czemu sam mógł wybierać dla siebie role w filmach.

Jeszcze dziś pamiętana jest jego wielka rola w filmie Gabinet doktora Caligari Roberta Wiene, gdzie z niezwykłą ekspresją zagrał on mimowolnego mordercę-somnabulika u boku Wernera Kraußa jako bohatera tytułowego. Ta rola zapewniła mu status najlepiej opłacanego niemieckiego aktora lat 20. Między 1926 a 1929 otrzymał on szansę zagrania również w czterech filmach Hollywood, między innymi w filmie Człowiek, który się śmieje Paula Leni.

W 1933 Veidt wyemigrował do Londynu, gdzie w 1938 przyjął brytyjskie obywatelstwo i rozpoczął karierę jako aktor niemieckojęzyczny. Już wcześniej, w 1931 roku zaproponowano mu rolę w Draculi, ostatecznie tytułową rolę zagrał Béla Lugosi.

Veidt był trzykrotnie żonaty. W latach 1918–1922 jego żoną była aktorka Gussy Holl, która po rozwodzie wyszła za Emila Janningsa. W latach 1923–1933 żył z aktorką Felicitas Radke, natomiast od 1933 aż do śmierci był żonaty z Austriaczką Lily Barter, która była również jego agentką. W ostatnim małżeństwie miał córkę Violę Verę Veidt.

Conrad Veidt zmarł na atak serca 3 kwietnia 1943 na polu golfowym w Riviera Country Club w Hollywood, gdzie grał w golfa ze swoim lekarzem oraz przyjacielem ze studia MGM Arthurem Fieldem.

Filmografia

[edytuj | edytuj kod]

Linki zewnętrzne

[edytuj | edytuj kod]