Donauwörth

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Donauwörth
ilustracja
Herb
Herb
Państwo  Niemcy
Kraj związkowy Bawaria
Rejencja Rejencja Szwabia
Powiat Powiat Donau-Ries
Kod statystyczny 09 7 79 131
Powierzchnia 77,02 km²
Wysokość 401-517 m n.p.m.
Populacja (31 grudnia 2012)
• liczba ludności
• gęstość

18 269
237 os./km²
Nr kierunkowy 0906
Kod pocztowy 86609
Tablice rejestracyjne DON, NÖ
Położenie na mapie Bawarii
Mapa konturowa Bawarii, blisko centrum na lewo znajduje się punkt z opisem „Donauwörth”
Położenie na mapie Niemiec
Mapa konturowa Niemiec, na dole znajduje się punkt z opisem „Donauwörth”
Ziemia48°42′N 10°48′E/48,700000 10,800000
Strona internetowa
Portal Niemcy
Ulica Reichsstrasse

Donauwörthmiasto powiatowe w Niemczech, w kraju związkowym Bawaria, w rejencji Szwabia, w regionie Augsburg, siedziba powiatu Donau-Ries, nad ujściem Wörnitz do Dunaju, przy drodze B16, B2, B25 i liniach kolejowych Augsburg-Norymberga; Ulm - Ingolstadt; Donauwörth - Aalen ze stacją kolejową.

Najbliżej położone duże miasta: Monachium ok. 150 km na wschód, Norymberga - ok. 150 km na północny wschód i Stuttgart - ok. 100 km na północny zachód. Nie zostało zburzone podczas drugiej wojny światowej. Donauwörth leży niedaleko od granicy bawarsko-wirtemberskiej.

Dzielnice[edytuj | edytuj kod]

W skład miasta wchodzą następujące dzielnice: Donauwörth, Auchsesheim, Berg, Felsheim, Nordheim, Parkstadt, Riedlingen, Schäfstall, Wörnitzstein, Zirgesheim i Zusum.

Historia[edytuj | edytuj kod]

O mieście Donauwörth zrobiło się głośno w roku 1607. Miasto to należało do miast Rzeszy, w których gwarantem tolerancji religijnej był sam cesarz (ponadto w miastach Rzeszy nie obowiązywała zasada cuius regio, eius religio). Zdecydowana większość mieszkańców była wyznania luterańskiego i rada miasta prowadziła wrogą politykę wobec mniejszości katolickiej. W święto Bożego Ciała protestanci napadli na katolików biorących udział w procesji związanej z tym świętem, zniszczyli monstrancję, podarli sztandary. Cesarz Rudolf II nakazał władcy BawariiMaksymilianowi Wittelsbachowi zająć się sytuacją, ale jego komisarze zostali przepędzeni z Donauwörth. W wyniku tego zdarzenia Rudolf II wydał na miasto dekret o banicji (1607), a wykonawcą tego dekretu został Maksymilian. Miasto zostało zdobyte i podporządkowane katolickiemu władcy Bawarii. Zostali tam wprowadzeni jezuici, którzy w ciągu 20 lat spowodowali rekatolizację miasteczka. Sprawa tego miasta miała wielkie znaczenie, to właśnie po tych wydarzeniach powstała Unia Protestancka - jedna ze stron w nadchodzącej wojnie trzydziestoletniej.

Gospodarka[edytuj | edytuj kod]

Od roku 1992 w mieście swoją siedzibę mają zakłady lotnicze Airbus Helicopters (część koncernu Airbus Group). Jako ciekawostkę można wspomnieć, że tu zostały wyprodukowane śmigłowce EC135 dla polskiego Lotniczego Pogotowia Ratunkowego.

Polityka[edytuj | edytuj kod]

Prezydentem miasta jest Armin Neudert z CSU, rada miasta składa się z 24 osób.

CSU SPD PWG-FW Zieloni JP Bürger für Donauwörth Die Jugendalternative EB Razem
2008[1] 9 5 2 2 2 1 1 2 24
2002[2] 10 5 3 1 2 1 1 1 24

Współpraca[edytuj | edytuj kod]

Miejscowość partnerska:

Osoby urodzone w Donauwörth[edytuj | edytuj kod]

Przypisy[edytuj | edytuj kod]