Duchnice

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
Duchnice
Wjazd do miejscowości od strony Ożarowa Mazowieckiego
Wjazd do miejscowości od strony Ożarowa Mazowieckiego
Państwo  Polska
Województwo mazowieckie
Powiat warszawski zachodni
Gmina Ożarów Mazowiecki
Liczba ludności (2013) 928[1]
Strefa numeracyjna (+48) 22
Tablice rejestracyjne WZ
SIMC 0005776
Położenie na mapie gminy Ożarów Mazowiecki
Mapa lokalizacyjna gminy Ożarów Mazowiecki
Duchnice
Duchnice
Położenie na mapie powiatu warszawskiego zachodniego
Mapa lokalizacyjna powiatu warszawskiego zachodniego
Duchnice
Duchnice
Położenie na mapie województwa mazowieckiego
Mapa lokalizacyjna województwa mazowieckiego
Duchnice
Duchnice
Położenie na mapie Polski
Mapa lokalizacyjna Polski
Duchnice
Duchnice
Ziemia52°11′40″N 20°47′55″E/52,194444 20,798611

Duchnicewieś w Polsce położona w województwie mazowieckim, w powiecie warszawskim zachodnim, w gminie Ożarów Mazowiecki.

Wieś szlachecka położona była w drugiej połowie XVI wieku w powiecie błońskim ziemi warszawskiej województwa mazowieckiego[2]. W latach 1975–1998 miejscowość administracyjnie należała do województwa warszawskiego. Według stanu na dzień 19 czerwca 2009 roku sołectwo Duchnice liczyło 858 mieszkańców.

Położenie[edytuj]

Wieś jest położona na południe od Ożarowa Mazowieckiego, z którym graniczy przez ulicę Duchnicką. Zabudowa składa się z dwóch praktycznie nie połączonych ze sobą części. Zwarta zabudowa stanowiąca wschodnią część Duchnic przylega bezpośrednio do Ożarowa Mazowieckiego i stanowi z nim spójny organizm mieszkaniowy. Powstała poprzez parcelację części gruntów RSP Duchnice. Na wschód od tego terenu znajduje się część przemysłowa, a w niej Ożarów Business Park, oddział firmy Bioton z Macierzysza oraz Rolnicza Spółdzielnia Produkcyjna "Duchnice". W południowej części wsi znajduje się dwór z parkiem krajobrazowym i dom zakonny Zgromadzenia Sióstr Westiarek Jezusa. Część zachodnia to luźna zabudowa wiejska rozrzucona wśród wielkoobszarowych pól uprawnych. Dla całego terenu administracyjnego wspólną południową granicę stanowi ulica Żytnia, która oddziela wieś od Żbikowa - dzielnicy Pruszkowa. Pomimo, iż jej większa część nie posiada trwałej nawierzchni, stanowi ruchliwe przedłużenie drogi powiatowej z Jawczyc do drogi wojewódzkiej nr. 718. Ta droga jest zachodnią granicą Duchnic, od wschodu wieś graniczy z Konotopą.

W odległości 300 m od granicy południowej wsi przebiega autostrada A2[3].

Historia wsi[edytuj]

Majątek w Duchnicach od listopada 1820 należał do Antoniego Szamockiego, który przekazał je testamentem swojemu bratankowi Wojciechowi. Wojciech Szamocki sprzedał Duchnice w 1823 na licytacji Janowi Bogumiłowi Stenzlowi, który zarządzał tu przez jedenaście lat. Po jego śmierci w 1834 dobra odziedziczyła wdowa – Magdalena z Fuszerów oraz dzieci: Jan Bogumir, Karol August, Jan Edward, Matylda ze Stenzlów Szmidtowa i Celestyna Filipina Amalia. Ten stan rzeczy trwał przez kilka lat. Ostatecznie w 1845 dobra duchnickie zostały wystawione na licytację i sprzedane Janowi Duczyńskiemu, który zmarł w 1848 i sytuacja powtórzyła się – majątek odziedziczyli jego liczni potomkowie. Mikołaj Duczyński, najstarszy syn Jana, spłacił wszystkich kupując te dobra w 1848 na publicznej licytacji. Mikołaj Duczyński po przejęciu dóbr duchnicki podzielił je na kilka części i sprzedał różnym nabywcom. Trudno ustalić kolejnych właścicieli. Wiadomo, że wśród licznych właścicieli występował również Henryk Klawe – warszawski farmaceuta[4]. Przed 1935 należały do rodziny Derszów, którzy sprzedali je Marii Dunajewskiej z d. Gałczyńskiej. Od 1948 właścicielką była Jadwiga Modrzejewska, która w 1976 sprzedała część ziemi[5].

Obiekty zabytkowe[edytuj]

Pałac[edytuj]

Pałac w Duchnicach zimą

Pałac został wybudowany w 1867 według projektu Stanisława Kierbedzia, posiada charakter neorenesansowej willi w stylu włoskim. Posiada prostokątną część piętrową i parterową część prostopadła, która zakończona jest czworoboczną wieżą. Murowany z cegły, otynkowany i podpiwniczony[4]. Obiekt na skutek wielokrotnych remontów utracił pewne elementy stylowe. Na terenie znajduje się 155 letnia Aleja Lipowa o wymiarach 30 ar., prawnie chroniony Pomnik Przyrody.

Park[edytuj]

Park krajobrazowy o pow. 1,46 ha powstał prawdopodobnie równocześnie z budową dworu. Pierwotny kształt parku był regularny z dwiema osiami widokowymi, dziś jego duża część została wykarczowana i jest użytkowana jako pole uprawne.

Wjazd od strony Pruszkowa

Transport[edytuj]

Drogi[edytuj]

Transport pasażerski[edytuj]

  • Linia autobusowa PKS Grodzisk Maz.: HelenówekPruszków os. Staszica – Ożarów Mazowiecki-Kościół 01
  • Najbliższy dworzec kolejowy znajduje się w Ożarowie Mazowieckim, w odległości około 1,5 km na północ.

Przypisy

  1. GUS. Bank Danych Lokalnych
  2. Adolf Pawiński, Polska XVI wieku pod względem geograficzno-statystycznym. T. 5: Mazowsze, Warszawa 1895, s. 281, Mazowsze w drugiej połowie XVI wieku ; Cz.1, Mapa, plany, Warszawa 1973, k. 4.
  3. http://www.siskom.waw.pl/autostrady/a2/gr-konotopa/zal-6/30.jpg
  4. a b Tadeusz S. Jaroszewski: Po pałacach i dworach Mazowsza, przewodnik cz II. Warszawa: Wydawnictwo Naukowo-Techniczne, 1996, s. 20-21. ISBN 83-204-2041-5.
  5. Ożarów Mazowiecki, Cuda natury i kultury

Linki zewnętrzne[edytuj]