Macierzysz

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Macierzysz
Centrum wsi (skrzyżowanie ulic Wojska Polskiego i Mazowieckiej)
Centrum wsi (skrzyżowanie ulic Wojska Polskiego i Mazowieckiej)
Państwo  Polska
Województwo mazowieckie
Powiat warszawski zachodni
Gmina Ożarów Mazowiecki
Liczba ludności (2013) 929[1]
Strefa numeracyjna (+48) 22
Tablice rejestracyjne WZ
SIMC 0005894
Położenie na mapie gminy Ożarów Mazowiecki
Mapa lokalizacyjna gminy Ożarów Mazowiecki
Macierzysz
Macierzysz
Położenie na mapie powiatu warszawskiego zachodniego
Mapa lokalizacyjna powiatu warszawskiego zachodniego
Macierzysz
Macierzysz
Położenie na mapie województwa mazowieckiego
Mapa lokalizacyjna województwa mazowieckiego
Macierzysz
Macierzysz
Położenie na mapie Polski
Mapa lokalizacyjna Polski
Macierzysz
Macierzysz
Ziemia52°13′28″N 20°51′33″E/52,224444 20,859167

Macierzyszwieś w Polsce położona w województwie mazowieckim, w powiecie warszawskim zachodnim, w gminie Ożarów Mazowiecki na Równinie Łowicko-Błońskiej nad początkowym odcinkiem Kanału Ożarowskiego.

W latach 1975–1998 miejscowość administracyjnie należała do województwa warszawskiego. Według stanu na dzień 19 czerwca 2009 roku sołectwo liczyło 490 mieszkańców[2].

We wsi działa Stowarzyszenie Rozwoju Macierzysza[3].

Historia[edytuj | edytuj kod]

W II poł. XIX powstało w Macierzyszu założenie folwarczne należące do jednego z warszawskich szpitali, na początku XX wieku nabyła je rodzina Matysów. Prawdopodobnie to Matysowie założyli przy wybudowanym pod koniec XIX wieku dworze park o założeniach regularnych. Po 1925 rozpoczęto intensywną uprawę warzyw, wybudowano szklarnie i tereny inspektowe. Podczas Powstania Warszawskiego zachodnia część parku służyła jako cmentarz dla poległych hitlerowców, prawdopodobnie pochowano kilkaset osób. Po 1945 majątek w Macierzyszu upaństwowiono, przez kolejne lata wielokrotnie zmieniano przedsiębiorstwa zarządzające tym terenem. Najstarsza część miejscowości jest nazywana Starą Wsią.

Zabytki i obiekty historyczne[edytuj | edytuj kod]

Park[edytuj | edytuj kod]

W centralnej części wsi znajduje się park podworski, krajobrazowy ze starodrzewem z II połowy XIX wieku (wpisany do rejestru zabytków nr. 1161-A z dn. 9 listopada 1991) o powierzchni 6 ha. Obecnie nie istnieje staw zlokalizowany w północno-zachodniej części parku. Od północnej strony biegła droga dojazdowa do dworu, przed którym tworzyła półkolisty gazon. Układ ten przekomponowano po przebudowie dworu ok. 1920 r. Aleja dojazdowa znajdowała się od południa, a równolegle do niej wybudowano aleję spacerową obsadzoną drzewami. Po 1945 zniwelowano północną część parku i wybudowano fermę drobiu i kotłownię, park nie był pielęgnowany i obecnie nie posiada pierwotnych cech.

Dwór Matysów[edytuj | edytuj kod]

Został wybudowany na przełomie XIX i XX wieku. Po 1920 przebudowano go, zmieniając położenie frontonu z północnego na południowy, czemu towarzyszyło przekomponowanie parku. Po 1945 obiekt wielokrotnie przebudowano, rozbudowywano i aktualnie nie posiada żadnych cech historycznych[4]. Dwór razem z parkiem należy do zakładów farmaceutycznych "Bioton". [5].

Transport[edytuj | edytuj kod]

Drogi[edytuj | edytuj kod]

Przez wieś przebiegają dwie drogi powiatowe:

  • 4137W - łącząca Macierzysz z DK92 (ok. 1 km na wschód znajduje się Węzeł Warszawa Zachód w Alei Obrońców Grodna (Droga ekspresowa S8),
  • 4119W - łącząca Umiastów - Strzykuły - Macierzysz - Chrzanów (ulica Sochaczewska w Warszawie) z Warszawą. Droga ta w Macierzyszu krzyżuje się z ulicą Szeligowską, która również stanowi dojazd do Warszawy.

Transport pasażerski[edytuj | edytuj kod]

Macierzysz jest skomunikowany z Warszawą (linie ZTM nr 713 oraz 743) i Ożarowem Mazowieckim oraz poprzez linię gminnej komunikacji autobusowej.

Przypisy[edytuj | edytuj kod]