Emanuel Filibert (książę Wenecji i Piemontu)

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Emanuel Filibert
Emanuele Filiberto Umberto Reza René Maria di Savoia
Tytularny Książę Koronny Włoch, Tytularny Książę Wenecji i Piemontu
Ilustracja
Wizerunek herbu
tytularny książę Wenecji i Piemontu
Dane biograficzne
Dynastia Dynastia sabaudzka
Data i miejsce urodzenia 22 czerwca 1972
Genewa
Ojciec Wiktor Emanuel di Savoia-Carignano,
Matka Marina Ricolfi Doria
Małżeństwo Clotilde Courau
Dzieci Wiktoria
Luiza
Alan
Moses

Emanuel Filibert, książę Wenecji i Piemontu, właściwie: Emanuel Filibert Humbert Reza René Maria Sabaudzki (wł. Emanuele Filiberto Umberto Reza René Maria di Savoia) (ur. 22 czerwca 1972 w Genewie) – członek dynastii sabaudzkiej, z której wywodzili się królowie Włoch, tytularny książę Wenecji i Piemontu, jedyny syn Wiktora Emanuela, księcia Neapolu, pretendenta do tronu Włoch (Wiktora Emanuela IV), i jego żony – Mariny Ricolfi Dorii. We Włoszech znany jest jako Emanuele Filiberto di Savoia.

Życiorys[edytuj | edytuj kod]

Urodził się w Szwajcarii, ojczyźnie swojej matki, która jest byłą mistrzynią świata w narciarstwie wodnym. Wychował się na wygnaniu, za granicami Włoch, zgodnie z postanowieniami włoskiej konstytucji, która zabraniała przedstawicielom dynastii sabaudzkiej w linii męskiej przebywać w ojczyźnie. Ten zapis zniesiono dopiero w 2002.

10 listopada 2002 razem z rodzicami powrócił do Włoch. Rodzina odwiedziła Watykan, gdzie 20-minutowej audiencji udzielił im papież Jan Paweł II.

Pracuje w Genewie w firmie zajmującej się funduszami hedgingowymi. Od czasu powrotu do Włoch w 2002 pojawia się również w telewizji, w programach dotyczących piłki nożnej i handlu oliwą.

Jest związany z działalnością charytatywną i kulturalną. W 2001 ufundował Fundację Księcia Wenecji dla promowania kulturalnej różnorodności. Ma licencję pilota helikopterów i samolotów, jest właścicielem motorów Ducati i Harley-Davidson oraz samochodów Aston Martin i AC Cobra. Emanuel Filibert opublikował dwie książki; Sognando L'Italia i wspomnienia z młodości na wygnaniu.

W 2009 zwyciężył w parze z Natalią Titovą w finale piątej edycji programu rozrywkowego Ballando con le Stelle, będącego włoską wersją formatu Dancing with the Stars[1].

Małżeństwo i potomstwo[edytuj | edytuj kod]

Emanuel Filibert ożenił się z Clotilde Courau, francuską aktorką, córką Jeana Claude’a Courau i Catherine du Pontavice des Renardières. Ślub odbył się 25 września 2003 r. w rzymskiej bazylice Matki Bożej Anielskiej. Bazylika ta została wzniesiona na ruinach starożytnych rzymskich Term Dioklecjana. W tej bazylice w 1896 pradziadek Emanuela Filiberta – król Wiktor Emanuel III ożenił się z Heleną Czarnogórską. Drużbą na ślubie był książę MonakoAlbert II Grimaldi, który poznał ze sobą parę. Na uroczystości weselne zaproszono 1200 gości. Panna młoda w szóstym miesiącu ciąży, miała na sobie suknię Valentina i welon z tiarą, ozdobioną diamentami i kamieniami należącymi do dynastii sabaudzkiej.

Książę Emanuel Filibert i księżna Clotilde w Wenecji, 2005

Para ma dwie córki:

  • księżniczkę Wiktorię (ur. 29 grudnia 2003)
  • księżniczkę Luizę (ur. 16 sierpnia 2006)

i adoptowanych w styczniu 2011 z Kenii dwóch synów[2]:

  • Alana
  • Mosesa

Kontrowersje[edytuj | edytuj kod]

Emanuel Filibert jest tytularnym księciem Wenecji i Piemontu, i po śmierci swojego ojca odziedziczy pretensje do tronu jako wnuk ostatniego króla Włoch – Humberta II. W czerwcu 2006 jego kuzyn – Amadeusz, książę Aosty obwołał się głową rodziny sabaudzkiej i prawowitym księciem Sabaudii, tym samym zakwestionował prawa Emanuela Filiberta i jego ojca. Amadeusz twierdził, że Wiktor Emanuel został wykluczony z sukcesji ze względu na poślubienie w 1971 matki Emanuela Filiberta – bez wymaganej zgody swojego ojca i ówczesnej głowy rodziny – Humberta II.

Emanuel Filibert i jego ojciec wnieśli do sądu sprawę o zakazanie Amadeuszowi używania tytułu księcia Sabaudii. Pierwsze obrady odbyły się w sądzie w Arezzo, w styczniu 2010 zapadł wyrok[3]. Sąd uznał, że Amadeusz niesłusznie ogłosił się głową rodziny i nie ma prawa tytułować się księciem Sabaudii, tym samym przychylił się do stanowiska Emanuela Filiberta i jego ojca. Dodatkowo sąd nakazał Amadeuszowi zapłacić kuzynowi 50 tys. euro oraz pokryć koszty sądowe procesu[4]. Amadeusz zapowiedział apelacje[3]. W dniu 15 września 2010 roku ogłoszono wyrok, który uchylał wyrok pierwszej instancji, pozwalając Amadeuszowi i jego synowi Aimone na używanie nazwiska „Sabaudzki”.

Odznaczenia[edytuj | edytuj kod]

Rodowód[edytuj | edytuj kod]

 
 
 
 
 
Humbert I
 
 
Wiktor Emanuel III
 
 
 
 
 
 
Małgorzata Sabaudzka-Genua
 
 
Humbert II
 
 
 
 
 
 
Mikołaj I Czarnogórski
 
 
Helena Czarnogórska
 
 
 
 
 
 
Milena Vukotić
 
 
Wiktor Emanuel di Savoia-Carignano
 
 
 
 
 
 
Filip Koburg
 
 
Albert I Koburg
 
 
 
 
 
 
Maria Luiza Hohenzollern-Sigmaringen
 
 
Maria Józefa Belgijska
 
 
 
 
 
 
Karol Teodor Wittelsbach
 
 
Elżbieta Gabriela Bawarska
 
 
 
 
 
 
Maria Józefa Portugalska
 
Emanuel Filibert
 
 
 
 
 
Francesco Adriano Ricolfi Doria
 
 
Giuseppe Silvio Uberto Ricolfi Doria
 
 
 
 
 
 
Éveline de Claparède
 
 
René Italo Ricolfi Doria
 
 
 
 
 
 
Luigi Pianzola
 
 
Vittorina Pianzola
 
 
 
 
 
 
Luisa Visconti
 
 
Marina Ricolfi Doria
 
 
 
 
 
 
Augusto Benvenuti
 
 
Eugenio Benvenuti
 
 
 
 
 
 
Marina Preziosi
 
 
Iris Amalia Benvenuti
 
 
 
 
 
 
Antonio Ferrari
 
 
Anna Ferrari
 
 
 
 
 
 
Luisa Gazzelli
 

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

Uwagi[edytuj | edytuj kod]

  1. W związku z kontrowersją dotyczącą prawa do sukcesji po Humbercie II, są wątpliwości czy Wiktor Emanuel, ojciec Emanuela Filiberta, miał prawo nadać mu ten order.

Poprzednik
Humbert II
Książę Piemontu
od 1983
Następca