Epafos

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Epafos
król Egiptu (w mitologii greckiej)
Dane biograficzne
Ojciec Zeus
Matka Io
Małżeństwo Memfis
Dzieci Danaos,
Ajgyptos

Epafos (gr. Ἔπαφος Épaphos, łac. Epaphus) – w mitologii greckiej król Egiptu, urodzony tam przez Io po odzyskaniu swej postaci. Syn Zeusa, utożsamiany z Apisem.

Epafos po śmierci czczony był jako wcielenie byka Apisa[1].

Przodkowie[edytuj | edytuj kod]

Matką Epafosa była Io[1], córka Inachosa, boga strumienia przepływającego w Argolidzie[2], syna z kolei Okeanosa i Tethys[3]. W Io, kapłance w Argos[3], zakochał się Zeus[2], najwyższy bóg mitologii greckiej[4]. Jednak na skutek zazdrości jego żony, Hery albo też aby uchronić ją przez nienawistną żoną swego kochanka, Io przemieniona została w krowę i najpierw zamknięta w świątyni[2], po uwolnienia zaś pokarana gzem[3] bądź bąkiem. Kąsana do krwi przez owada, przemierzyła cały świat[2], przebyła Bosfor i Kaukaz[3], aż dotarła w końcu do Egiptu[3], gdzie Zeus przywrócił jej pierwotną, kobiecą postać[2] nad brzegiem Nilu[1]. Tam też wydała na świat syna swego kochanka Zeusa, któremu dano na imię Epafos[2], Dotknięcie Zeusa[5].

Uranos
 
 
 
 
 
 
 
 
Gaia
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
Okeanos
 
 
 
TethysKronos
 
 
 
Rea
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
Inachos
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
Io
 
 
 
 
 
Zeus
 
 
 
Hera
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
Epafos

Porwanie[edytuj | edytuj kod]

Nawet i wtedy zawistna Hera nie odpuściła. Rozkazała ona kuretom[1], bóstwom opiekuńczym[6], którzy niegdyś opiekowali się maleńkim Zeusem, iżby porwali Epafosa[7], a następnie ukryli go, uniemożliwiając odnalezienie[5]. Wykonali oni rozkaz Hery, narażając się tym samym na gniew Zeusa, który poraził ich za karę piorunem[7], zabijając ich[5]. Jest to najbardziej znany mit, w którym występują kureci[7].

Io wyruszyła, by znaleźć swego syna. Doszły do niej informacje, że chłopca wychowuje w Syrii małżonka władcy Byblos. Matka ruszyła więc tam[5]. Odnalazła swe dziecko. Wychowywał się pod jej opieką[1], a jego przybranym ojcem został Telegonos[5]. W dorosłym życiu został on królem Egiptu[1], następcą Telegonosa[5].

Potomkowie[edytuj | edytuj kod]

Król Epafos wziął sobie za żonę Memfis, córkę Nilu (aczkolwiek spotkać można wersję z Kaspopeją)[5], która urodziła mu córki o imionach Lysianassa, Tebe i Libia. Ta ostatnia współżyła z Posejdonem, na skutek czego urodziła Belosa i Agenora[1].

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. a b c d e f g Schmidt 2006 ↓, s. 94.
  2. a b c d e f Parandowski 1979 ↓, s. 198.
  3. a b c d e Schmidt 2006 ↓, s. 158.
  4. Cotterell 1979 ↓, s. 219.
  5. a b c d e f g Grimal 1988 ↓, s. 86.
  6. Schmidt 2006 ↓, s. 181.
  7. a b c Schmidt 2006 ↓, s. 182.

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]