Memfis

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
Posąg Ramzesa II w Memfis
Memfis i jego nekropolia – obszar piramid od Gizy do Dahszura
Obiekt z listy światowego dziedzictwa UNESCO
Kraj  Egipt
Typ kulturowy
Spełniane kryterium I, III, VI
Numer ref. 86
Regionb Kraje arabskie
Historia wpisania na listę
Wpisanie na listę 1979
na 3. sesji
a Oficjalna nazwa wpisana na liście UNESCO
b Oficjalny podział dokonany przez UNESCO
Położenie na mapie Egiptu
Mapa lokalizacyjna Egiptu
Memfis i jego nekropolia – obszar piramid od Gizy do Dahszur
Memfis i jego nekropolia – obszar piramid od Gizy do Dahszur
30°N 31°E/29,844667 31,250917

Memfisgrecka nazwa jednego z najważniejszych miast starożytnego Egiptu, stolicy w epoce Starego Państwa (III-VI dynastia).

Wedle Herodota miasto Memfis miało zostać założone przez Menesa, który zjednoczył Dolny i Górny Egipt i stał się pierwszym władcą zjednoczonego Egiptu. Menes miał wznieść tamę, by chronić miasto przed wylewami Nilu. Następca Menesa polecił zbudować, jak pisze Herodot, pierwszy pałac w mieście.

Y5
N35
F35 I9
D21
O24 O49

Nazwa Memfis pochodzi od nazwy piramidy Pepiego I Men-nefer („Doskonałe Trwanie”) i używana była na określenie całego miasta od czasów XVIII dynastii. Najstarsza nazwa miasta brzmiała Inebu-hedż („Biały mur”), zapewne od muru królewskiej rezydencji. W czasach Średniego Państwa Memfis określano nazwą Anch-taui („Którym żyją Oba Kraje”, tj. Egipt), co podkreśla położenie Memfis dokładnie na granicy między Górnym i Dolnym Egiptem (doliną i deltą Nilu).


Pozostałości Memfis znajdują na zachodnim brzegu Nilu, ok. 20 km na południe od Kairu (w pobliżu wioski Mit Rahina). Dzisiaj z tego wielkiego w starożytności miasta nie pozostało prawie nic. Wciąż dobrze widoczne ślady dawnej świetności to jedynie kolosalne posągi Ramzesa II oraz alabastrowy sfinks, prawdopodobnie tego samego władcy.

Główną budowlą Memfis była świątynia boga Ptaha, w czasach Nowego Państwa zwana Hut-ka-Ptah („Siedziba ducha Ptaha”), od której to nazwy ma pochodzić, wedle niektórych badaczy, grecka nazwa całego kraju – Aigyptos, a zatem i nazwy tego kraju w innych językach europejskich, w tym polski Egipt. Świątynię, istniejącą od czasów Starego Państwa, rozbudowywali kolejni władcy aż po Epokę Późną. Na południowy wschód od świątyni zlokalizowano mniejsze budowle kultowe oraz królewski pałac Merenptaha, władcy XIX dynastii.

W roku 3100 p.n.e. Memfis było pierwszym miastem, którego populacja przekroczyła 30 tys.(dane szacunkowe). Około roku 1557 p.n.e. pod względem populacji Memfis wyprzedziło Awaris i stało się największym miastem świata (dane szacunkowe).

O znaczeniu miasta świadczyć może nekropolia memficka, ciągnąca się na przestrzeni ponad 30 km na krawędzi pustyni. Nekropolia obejmuje, idąc od południa (nazwy pochodzą od współcześnie istniejących wiosek arabskich):

 • Dahszur:
  • dwie piramidy założyciela IV dynastii, króla Snofru,
  • piramidy kilku władców XII dynastii,
  • groby prywatne (najsłynniejszy ze względu na znalezione w nim rzeźby – księcia Rahotepa i jego żony Nofret);
 • Abusir, nekropolia V dynastii i okresu perskiego:
  • piramidy władców V dynastii,
  • mastaby prywatne (największa należąca do niejakiego Ptahszepsesa),
  • groby urzędników z końca okresu saickiego (XXVI dynastia) i panowania perskiego (wśród nich grobowiec słynnego Udżahoresneta, zdrajcy, który przeszedł na stronę perską);
 • Giza, nekropolia IV dynastii:
  • najsłynniejsze piramidy – Cheopsa, Chefrena, Mykerinosa,
  • wielki sfinks,
  • grobowce rodziny królewskiej i urzędników z czasów IV dynastii,
  • pozostałości pałacu królewskiego Mykerinosa;

Memfis, osłabione po założeniu Aleksandrii, która przejęła znaczną część jego funkcji ekonomicznych, ostatecznie straciło na znaczeniu po uznaniu chrześcijaństwa za jedyną religię cesarstwa rzymskiego za panowania cesarza Teodozjusza.

Arabowie, którzy zdobyli Egipt w roku 641, założyli swą stolicę na wschodnim brzegu Nilu, na północ od Memfis, w al-Fustat (dziś Stary Kair).

Zobacz też[edytuj]

 • Memphis – miasto w środkowej części Stanów Zjednoczonych