Europejska Fundacja na rzecz Poprawy Warunków Życia i Pracy

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Europejska Fundacja na rzecz Poprawy Warunków Życia i Pracy, Eurofound – powstała w 1975 roku, w Dublinie. Misją tej fundacji jest dostarczanie specjalistycznej wiedzy w celu wspomagania planowania i opracowywania lepszych warunków życia i pracy w Europie.

Działalność[edytuj | edytuj kod]

Eurofound oferuje możliwość dotarcia do szczegółowych informacji i analiz dotyczących działalności Fundacji poprzez organy obserwacyjne: EIRO, EMCC, EWCO oraz EurLIFE.

Prowadzi również 3 ogólnoeuropejskie badania sondażowe: Europejskie badanie jakości życia[1] (European Quality of Life Survey, EQLS), Europejskie badanie przedsiębiorstw[2] (European Company Survey, ECS) oraz Europejskie badanie warunków pracy[3] (European Working Conditions Survey, EWCS).

Docelowymi odbiorcami prac fundacji są przede wszystkim instytucje UE, rządy, pracodawcy, związki zawodowe i organizacje pożytku publicznego. Dane i wyniki z badań sondażowych, jak i publikacje Eurofound są dostępne publicznie na stronie internetowej Fundacji.

Organizacja[edytuj | edytuj kod]

Na czele Eurofound stoi dyrektor i zastępca dyrektora, którzy działają pod nadzorem Rady Zarządzającej. Od grudnia 2010 roku dyrektorem jest Juan Menéndez-Valdés, zastępcą dyrektora zaś, od lipca 2009, Erika Mezger; dyrektorzy powoływani są przez Komisję Europejską. Rada Zarządzająca składa się z przedstawicieli rządów, pracodawców i związków zawodowych z krajów Unii Europejskiej i odpowiada za opracowanie programów prac Fundacji.

Lokalizacja[edytuj | edytuj kod]

Siedzibą Fundacji jest siedemnastowieczny budynek Loughlinstown House na przedmieściach Dublina.

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Europejskie badania jakości życia (EQLS) - Eurofound, www.eurofound.europa.eu [dostęp 2018-08-08] (pol.).
  2. Europejskie badania przedsiębiorstw - Eurofound, www.eurofound.europa.eu [dostęp 2018-08-08] (pol.).
  3. Badania warunków pracy w Europie (EWCS) - Eurofound, www.eurofound.europa.eu [dostęp 2018-08-08] (pol.).

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]