Europejska Agencja Środowiska

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
Europejska Agencja Środowiska
Siedziba Kopenhaga, Dania
Data powołania 1990
Data utworzenia 30 października 1993
Organizacja Unia Europejska
Dyrektor Hans Bruyninckx
Budżet 50 mln €[1]
Położenie na mapie Europy
Mapa lokalizacyjna Europy
Europejska Agencja Środowiska
Europejska Agencja Środowiska
Ziemia55°40′52″N 12°35′12″E/55,681111 12,586667
Strona internetowa

Europejska Agencja Środowiska (ang. European Environment Agency, EEA) – agencja Unii Europejskiej zajmująca się monitorowaniem stanu środowiska naturalnego.

Jest kierowana przez zarząd złożony z przedstawicieli rządów krajów członkowskich, przedstawicieli Komisji Europejskiej, oraz dwóch naukowców wyznaczonych przez Parlament Europejski wspomaganych przez komitet naukowy. Prezes Zarządu i czterech wiceprezesów piastuje stanowisko przez okres 3 lat.

Została ustanowiona na mocy rozporządzenia Rady (EWG) nr 1210/1990, z poprawką (rozporządzenie Rady (WE) nr 933/1999) i weszła w życie w 1994. Siedziba mieści się w Kopenhadze (Dania).

Kraje członkowskie UE stają się automatycznie członkami Agencji, jednak regulacja przewiduje, że członkami mogą zostać inne kraje, na mocy umowy zawartej między nimi i Wspólnotą Europejską.

W 2004 r. Agencja miała 31 członków. Było to pierwsze ciało UE, które otworzyło się na 13 krajów członkowskich przed rozszerzeniem z roku 2004. Obecnie liczy 33 członków, a kolejne pięć państw wyraziło chęć przystąpienia do EEA.

Członkowie[edytuj | edytuj kod]

Kraje Bałkanów Zachodnich, jako tzw. kraje współpracujące z Agencją, prowadzą działania koordynacyjne stanowiące integralną część Sieci Eionet i wspierają Komisję Europejską w jej wysiłkach na rzecz procesu stabilizacji i stowarzyszenia ww. krajów z UE.

Cel Agencji[edytuj | edytuj kod]

Jednym z najważniejszych celów jest wspieranie znaczącej i widocznej poprawy stanu środowiska naturalnego w Europie poprzez regularne dostarczanie tematycznych, rzeczowych i wiarygodnych informacji organom decyzyjnym i społeczeństwu.

Dnia 30 listopada 2010 r. instytucja ta opublikowała IV Raport Środowisko — stan i prognozy — SOER2010 – będący kompleksową oceną sposobu i przyczyn zmieniania się środowiska naturalnego Europy oraz podejmowanych w związku z tym działań. W jego podsumowaniu Agencja stwierdziła, że w pełni zintegrowane podejście do przekształcania Europy w ekologiczną gospodarkę efektywnie wykorzystującą zasoby może nie tylko przyczynić się do zdrowego środowiska, ale także zwiększyć dobrobyt i spójność społeczną.

Główni partnerzy[edytuj | edytuj kod]

Adres[edytuj | edytuj kod]

European Environment Agency
Kongens Nytorv 6,
DK-1050 Copenhagen K,
Denmark

Zobacz też[edytuj | edytuj kod]

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Zestawienie dochodów i wydatków Europejskiej Agencji Środowiska na rok budżetowy 2016 – Budżet korygujący nr 2, Europejska Agencja Środowiska, 29 listopada 2016 [dostęp 2017-11-25] (pol.).

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]