Europejska Agencja Środowiska

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Europejska Agencja Środowiska
Ilustracja
Biurowiec przy Kongens Nytorv 6, siedziba agencji
Siedziba

Kopenhaga, Dania

Data powołania

1990

Data utworzenia

30 października 1993

Organizacja

Unia Europejska

Dyrektor

Hans Bruyninckx

Budżet

50 mln €[1]

Położenie na mapie Europy
Mapa konturowa Europy, blisko centrum na lewo znajduje się punkt z opisem „Europejska Agencja Środowiska”
Ziemia55°40′52″N 12°35′12″E/55,681111 12,586667
Strona internetowa

Europejska Agencja Środowiska (ang. European Environment Agency, EEA) – agencja Unii Europejskiej zajmująca się monitorowaniem stanu środowiska naturalnego.

Jest kierowana przez zarząd złożony z przedstawicieli rządów krajów członkowskich, przedstawicieli Komisji Europejskiej, oraz dwóch naukowców wyznaczonych przez Parlament Europejski wspomaganych przez komitet naukowy. Prezes Zarządu i czterech wiceprezesów piastuje stanowisko przez okres 3 lat.

Została ustanowiona na mocy rozporządzenia Rady (EWG) nr 1210/1990, z poprawką (rozporządzenie Rady (WE) nr 933/1999) i weszła w życie w 1994. Siedziba mieści się w Kopenhadze (Dania) przy Kongens Nytorv 6[2].

Członkowie[edytuj | edytuj kod]

Kraje członkowskie UE stają się automatycznie członkami Agencji, jednak regulacja przewiduje, że członkami mogą zostać inne kraje, na mocy umowy zawartej między nimi i Wspólnotą Europejską.

W 2004 r. Agencja miała 31 członków. Było to pierwsze ciało UE, które otworzyło się na 13 krajów członkowskich przed rozszerzeniem z roku 2004. Po Brexicie liczy 32 członków, a sześć państw bałkańskich współpracuje z EEA. Wielka Brytania była członkiem agencji do 2020[3].

W 2021 członkami były[3]:

Kraje Bałkanów Zachodnich, jako tzw. kraje współpracujące z Agencją, prowadzą działania koordynacyjne stanowiące integralną część Sieci Eionet i wspierają Komisję Europejską w jej wysiłkach na rzecz procesu stabilizacji i stowarzyszenia ww. krajów z UE.

Cel Agencji[edytuj | edytuj kod]

Jednym z najważniejszych celów jest wspieranie znaczącej i widocznej poprawy stanu środowiska naturalnego w Europie poprzez regularne dostarczanie tematycznych, rzeczowych i wiarygodnych informacji organom decyzyjnym i społeczeństwu.

Dnia 30 listopada 2010 r. instytucja ta opublikowała IV Raport Środowisko – stan i prognozy – SOER2010 – będący kompleksową oceną sposobu i przyczyn zmieniania się środowiska naturalnego Europy oraz podejmowanych w związku z tym działań. W jego podsumowaniu Agencja stwierdziła, że w pełni zintegrowane podejście do przekształcania Europy w ekologiczną gospodarkę efektywnie wykorzystującą zasoby może nie tylko przyczynić się do zdrowego środowiska, ale także zwiększyć dobrobyt i spójność społeczną.

Główni partnerzy[edytuj | edytuj kod]

Adres[edytuj | edytuj kod]

European Environment Agency
Kongens Nytorv 6,
DK-1050 Copenhagen K,
Denmark

Zobacz też[edytuj | edytuj kod]

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Zestawienie dochodów i wydatków Europejskiej Agencji Środowiska na rok budżetowy 2016 – Budżet korygujący nr 2 [online], Europejska Agencja Środowiska, 29 listopada 2016 [dostęp 2017-11-25] (pol.).
  2. 10th Anniversary of the European Environment Agency [online], Europejska Agencja Środowiska, 2004, s. 4.
  3. a b About Eionet [online], Europejska Agencja Środowiska (ang.).

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]