Instytut Unii Europejskiej Studiów nad Bezpieczeństwem

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Logo.

Instytut Unii Europejskiej Studiów nad Bezpieczeństwem (EUISS European Union Institute for Security Studies)

Instytut Unii Europejskiej Studiów nad Bezpieczeństwem, którego siedziba znajduje się w Paryżu, jest agencją Unii Europejskiej ds. Wspólnej Polityki Zagranicznej i Bezpieczeństwa (WPZiB). Do jego głównych zadań należy promowanie wspólnej kultury bezpieczeństwa w Europie, udział w rozwijaniu i kształtowaniu WPZiB oraz w dyskusji nad kluczowymi kwestiami dotyczącymi bezpieczeństwa w Europie.

Instytut jest niezależną agencją, która korzysta z pełnej niezależności naukowej. Działając na zasadzie think tanku, EUISS zajmuje się badaniem istotnych z punktu widzenia UE zagadnień związanych z bezpieczeństwem, a także stanowi forum wymiany poglądów. Jako agencja Unii, Instytut przygotowuje również analizy dla Wysokiego Komisarza, Catherine Ashton.

EUISS jest partnerem Europejskiego Kolegium Bezpieczeństwa i Obrony.


Badania[edytuj | edytuj kod]

EUISS zajmuje się badaniem zagadnień związanych ze Wspólną Polityką Zagraniczną i Bezpieczeństwa (WPZiB), w tym Wspólną Polityką Bezpieczeństwa i Obrony (WPBiO). Instytut prowadzi badania dotyczące stosunków UE z USA, Zachodnimi Bałkanami, Afryką, krajami regionu Morza Śródziemnego, Bliskim Wschodem, Rosją, krajami Partnerstwa Wschodniego, Azją, jak również analizuje kwestie takie jak walka z terroryzmem, rozbrojenie i nierozprzestrzenianie broni jądrowej, zapobieganie konfliktom, rozwój i globalizacja oraz rozszerzenie Unii.

Publikacje[edytuj | edytuj kod]

Sztandarową publikacją Instytutu jest seria monografii „Chaillot Paper”. Tworzone przez zewnętrznych ekspertów jak i analityków Instytutu oraz opracowywane na podstawie zbiorowych lub indywidualnych badań, „Chaillot Papers” obejmują wszelkie obszary istotne dla bezpieczeństwa UE. Instytut publikuje również „Occasional Papers”, książki, raporty oraz krótsze notatki i analizy.

Historia[edytuj | edytuj kod]

Instytut został powołany do życia na podstawie wspólnego działania Rady UE z dnia 20 lipca 2001 r. (do której poprawki wprowadziło wspólne działanie Rady z dnia 21 grudnia 2006 r.) na miejsce Instytutu Studiów nad Bezpieczeństwem Unii Zachodnioeuropejskiej (utworzonego w lipcu 1990 r.). EUISS rozpoczął działalność 1 stycznia 2002 r.


Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]

Strona domowa ISS (ang.).