Faras

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
Portret chłopca, autor nieznany. Portret fajumski, II w., Muzeum Narodowe w Warszawie

Faras (staroż. Pachoras) – miejscowość w północnym Sudanie, na północ od II Katarakty w pobliżu Wadi Halfa, obecnie zalana wodami jeziora Nasera.

Stanowisko archeologiczne[edytuj | edytuj kod]

Św. Anna, autor nieznany, malowidło ścienne (VIII w.), Muzeum Narodowe w Warszawie
Fresk Boże Narodzenie (X/XI w.) z Muzeum Archeologicznego w Chartumie

Przed spiętrzeniem wód Nilu przeprowadzono tu wykopaliska w latach 1912-1914 pod kierownictwem Uniwersytetu Oksfordzkiego. W latach 1961-1964 badania na tym terenie przeprowadzili polscy archeolodzy pod kierunkiem prof. Kazimierza Michałowskiego w ramach międzynarodowej ekspedycji do Nubii pod patronatem UNESCO. Ekspedycja została zorganizowana, by uratować zabytki kultury nubijskiej, zanim teren zostanie zalany w związku z utworzeniem sztucznego jeziora Nasera.[1] Dzięki tym badaniom odkryto pozostałości świątyni Totmesa III i katedry wczesnochrześcijańskiej, której pierwotne założenie pochodzi z końca VII wieku. Była to trójnawowa bazylika poprzedzona narteksem. Oprócz katedry w Faras odkopano także stary klasztor, pałac biskupów, ruiny pałacu królewskiego, domy mieszkalne i pomieszczenia gospodarcze.

W ruinach katedry odkryto liczne ślady wcześniejszych zniszczeń i wielokrotnie powtarzanych przebudów. Ściany pokryte były ponad 120 freskami w stylu bizantyjsko-koptyjskim, wykonanych techniką al secco i pochodzących z okresu od VIII do XII wieku. Początkowo (w VIII wieku) freski były jednobarwne w tonacji fioletu, a w IX wieku z zastosowaniem bieli dla konturu i brązu dla wypełnienia obrazu. Od X wieku paleta barw została mocno wzbogacona przy zachowaniu dominacji czerwieni. Oprócz tematów religijnych, takich jak narodziny Chrystusa, Golgota, postaci Madonn, świętych i aniołów na freskach przedstawiano także portrety królów i biskupów nubijskich. Oprócz malowideł w Faras odnaleziono także elementy rzeźbiarskiej dekoracji architektonicznej, ok. 200 inskrypcji w językach greckim, koptyjskim i nubijskim, a także stele nagrobne i sprzęty liturgiczne.

Okres największego rozkwitu sztuki wczesnochrześcijańskiej trwał na tym terenie do XI wieku, pod koniec XII wieku zaobserwowano powolny jej upadek.

Galeria Faras w Muzeum Narodowym w Warszawie[edytuj | edytuj kod]

Połowa z ocalonych podczas ekspedycji UNESCO fresków (malowideł wykonanych na tynku techniką tempery)[2] trafiła do Muzeum Narodowego w Warszawie, gdzie są eksponowane na wystawie stałej w Galerii Faras im. Profesora Kazimierza Michałowskiego. Jest to jedyna w Europie galeria, w której eksponowane są zabytki kultury nubijskiej okresu chrześcijańskiego. [3]

W kolekcji Faras znajduje się między innymi fresk z połowy VIII wieku, przedstawiający św. Annę w geście nakazującym milczenie. Przypuszczalnie ma on ukazywać godną milczenia tajemnicę misji jej córki Maryi. Nad głową Anny i z prawej strony znajduje się bowiem napis grecki: ANNA, MATKA BOGURODZIC(Y) (gr. ΑΝΝΑ ΗΜΗΤΗΡΤΗΟΘΕΟΤΟΚ). Jest to najstarsze malowidło, na którym św. Anna występuje samodzielnie[potrzebne źródło].

Do innych malowideł przechowywanych w Warszawie zaliczają się m.in. freski przedstawiające Archanioła Michała z IX wieku i biskupa Mariannosa z 1002 roku. Wśród eksponatów przekazanych Polsce znalazły się łącznie 62 malowidła ścienne, a także m.in. elementy dekoracji architektonicznej i ceramika. Ekspozycja obiektów z Faras w Muzeum Narodowym w Warszawie została w 2015 roku rozszerzona o m.in. filmy przedstawiające trójwymiarowe rekonstrukcje wnętrza katedry i znajdujących się w jej wnętrzu obiektów.[4]

Pozostałe obiekty odnalezione w Faras znajdują się w Muzeum Archeologicznym w Chartumie.[5]

Kości 13 biskupów z Faras przywiezione do Warszawy w celu przeprowadzenia badań antropologicznych zostały pochowane w 1994 przy kościele św. Wincentego na cmentarzu Bródnowskim[6].

Zobacz też[edytuj | edytuj kod]

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]

  • Encyklopedia Sztuki Starożytnej. Warszawa: Wydawnictwa Artystyczne i Filmowe, 1974, s. 182.

Przypisy

  1. Skarby Faras ukryte w piaskach pustyni | Artykuł | Culture.pl. [dostęp 2015-09-18].
  2. Cyfrowe Muzeum Narodowe w Warszawie. Cyfrowe Muzeum Narodowe w Warszawie. [dostęp 2015-09-18].
  3. ideo - www.ideo.pl: Galeria Faras / Galerie stałe / Kolekcje / Muzeum Narodowe. www.mnw.art.pl. [dostęp 2015-09-18].
  4. Cyfrowe Muzeum Narodowe w Warszawie. Cyfrowe Muzeum Narodowe w Warszawie. [dostęp 2015-09-18].
  5. Skarby Faras ukryte w piaskach pustyni | Artykuł | Culture.pl. [dostęp 2015-09-18].
  6. Jerzy S. Majewski, Tomasz Urzykowski: Spacerownik po warszawskich cmentarzach. Warszawa: Agora, 2009, s. 126. ISBN 978-83-7552-713-1.

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]