Federacja Jednot Ewangelickich w Hiszpanii

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii

Federacja Jednot Ewangelickich w Hiszpanii (hiszp. Federación de Entidades Religiosas Evangélicas de España) – krajowy związek Kościołów i innych wspólnot protestanckich w Hiszpanii, powstały w 1986 z przekształcenia działającej od 1956 Komisji Obrony Protestantów. Celem federacji jest wspieranie protestantyzmu we Hiszpanii, a także obrona prawa do wolności religijnej.

Założenia[edytuj | edytuj kod]

Kościoły chrześcijańskie wchodzące w skład Federacji są zobowiązane do wierności ideałom Reformacji, za których sumę teologiczną uznano apostolskie wyznanie wiary oraz pięć zasad protestantyzmu (sola scriptura, solus Christus, sola gratia, sola fide, soli Deo gloria), kontynuacji i szacunku wobec reformacyjnego dziedzictwa wiary, a także obrony prawa każdego człowieka do wolności religijnej.

W 2004 roku Federacja zrzeszała ponad 200 tysięcy hiszpańskich protestantów[1] w dwóch tysiącach jednot i kościołów identyfikujących się z teologiczną spuścizną ruchu reformacyjnego, przede wszystkim: hiszpańskich luteranów, ewangelików reformowanych, reformowanych anglikanów, baptystów, metodystów, adwentystów dnia siódmego, ewangelikalnych chrześcijan i zielonoświątkowców.

Działalność[edytuj | edytuj kod]

Podstawowym celem Federacji jest upowszechnianie myśli protestanckiej w społeczeństwie hiszpańskim. Działania Federacji poza współpracą wewnątrzprotestancką, w ramach której odbywają się wspólne nabożeństwa, konferencje i zjazdy, obejmują także inicjatywy dobroczynne realizowane przez własną organizację diakonijną – Diakonię Hiszpanii[2] oraz ekumeniczne, jak współpraca z Serbskim Kościołem Prawosławnym w Hiszpanii.

Federacja posiada własną produkcję telewizyjną – Buenas Noticias TV (Telewizja Dobra Nowina)[3], która zajmuje się także produkcją audycji radiowych.

Organizacja i struktura[edytuj | edytuj kod]

Każda parafia i zbór kościoła sfederowanego przynależy automatycznie do jednego z szesnastu rad regionalnych Federacji, które pozostają w znacznym stopniu autonomiczne względem siebie, posiadając władze z własnego wyboru, niezależność działania, wolność inicjatyw, czy prawo do własnych symboli, np. graficznych[4]:

Na szczeblu centralnym działają trzy zespoły: komisja plenarna, komisja stała i komisja współpracy[5]. Władze Federacji wybierane są demokratycznie. Obecnym prezydentem Federacji jest Daniel Rodríguez Ramos.

Kościoły członkowskie[edytuj | edytuj kod]

Lista obejmuje największe denominacje Federacji:

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Dariusz Bruncz: Hiszpańscy protestanci przeciw dyskryminacji. ekumenizm.pl, 2 marca 2004. [dostęp 2017-04-09].
  2. Diakonia Hiszpanii. [dostęp 2010-05-22]. (hiszp.).
  3. Buenas Noticias TV. [dostęp 2010-06-18]. (hiszp.).
  4. Rady protestanckie Hiszpanii. [dostęp 2010-05-01]. [zarchiwizowane z tego adresu (2010-04-21)]. (fr.).
  5. Struktura Federacji. [dostęp 2010-05-22]. [zarchiwizowane z tego adresu (2011-09-04)]. (hiszp.).

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]