Feliks Zamenhof

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Feliks Zamenhof
Ilustracja
Data i miejsce urodzenia 6 listopada 1868
Białystok, gubernia grodzieńska, Imperium Rosyjskie
Data i miejsce śmierci 4 grudnia 1933
Warszawa, Polska
Miejsce spoczynku cmentarz żydowski
w Warszawie
Zawód, zajęcie farmaceuta
Małżeństwo Helena Zamenhof
Dzieci Julian, Romana i Maryla
Faksymile
Grób Feliksa Fabiana Zamenhofa
Feliks Zamenhof (1. z lewej) z grupą uczestników Światowego Kongresu Esperanto w Oksfordzie, 1930 r.

Feliks Fabian Zamenhof, ps. FeZ lub Zef (ur. 25 października?/ 6 listopada 1868[1] w Białymstoku, zm. 4 grudnia 1933 w Warszawie) – polski lekarz i farmaceuta, esperantysta, opiekun sierot.

Życiorys[edytuj | edytuj kod]

Urodził się w Białymstoku w rodzinie żydowskiej, jako syn Marka i Rozalii z domu Sofer. Imię nadano mu na cześć dziadka, Fabiana Wolfowicza Zamenhofa[2]. Miał dziesięcioro rodzeństwa: Ludwika, twórcę esperanto, Fejglę, Gitlę, Sorę Dworę, Hersza, Henryka, Minę, Leona, Aleksandra i Idę. W domu mówiono w jidysz lub po rosyjsku oraz, jak podają biografiści Ludwika Zamenhofa (A. Zakrzewski, E. Wiesenfeld), po polsku.

W 1873 roku wraz z całą rodziną przeprowadził się do Warszawy. Tam, podobnie jak Ludwik, Henryk i Leon, uczęszczał do II Gimnazjum[2]. W 1893 ukończył studia na Uniwersytecie Warszawskim z tytułem magistra farmacji i do końca życia prowadził aptekę przy Placu Żelaznej Bramy 8.

Ze związku z Heleną Rittenberg miał trójkę dzieci: Juliana (1903-1964), Romanę (1904-1975) i Marylę (1908-1994). Jest pochowany na cmentarzu żydowskim przy ulicy Okopowej w Warszawie (kwatera 8)[3].

Działalność esperancka[edytuj | edytuj kod]

Feliks brał żywy udział w rozwoju i upowszechnianiu esperanta, które poznał jeszcze jako dziecko. Zajmował się administracyjną stroną dystrybucji książki Unua Libro, był uczestnikiem ruchu esperanckiego, autorem wierszy w tym języku publikowanych w czasopismach La Esperantisto, La Revuo, La Ondo de Esperanto i Pola Esperantisto. Pierwszy wiersz Feliksa, Vizito de la steloj sur la tero (Wizyta gwiazd na ziemi) ukazał się w roku 1891 na łamach La Esperantisto[4][5].

Dwa lata po jego śmierci ukazała się esperanckojęzyczna książka Verkoj de FeZ (Dzieła FeZ) red. Edwarda Wiesenfelda zawierająca zbiór wierszy, przemówień i artykułów Feliksa Zamenhofa[6].

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Homarano: La vivo, verkoj kaj ideoj de d-ro L.L. Zamenhof, Sezonoj, Litova Esperanto-Asocio 2011, s. 38
  2. a b Aleksander Korżenkow: Homarano. La vivo, verkoj kaj ideoj de d-ro L. L. Zamenhof. Sezonoj, Litova Esperanto-Asocio 2011
  3. Grób Feliksa Zamenhofa w bazie danych Cmentarza Żydowskiego przy ul. Okopowej w Warszawie
  4. Vizito de la steloj sur la tero, La Esperantisto, nr 9/1891
  5. Wiersz na Wikiźródłach
  6. Verkoj de FeZ, Budapest: Literatura Mondo, 1935