Francis Schuckardt

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Francis Konrad Schuckardt
Kraj działania  Stany Zjednoczone
Data i miejsce urodzenia 10 lipca 1937
Seattle
Data śmierci 5 listopada 2006
Wyznanie chrześcijańskie
Kościół starokatolicki
Sukcesja apostolska
Data konsekracji 1 listopada 1971
Miejscowość Chicago
Konsekrator Daniel Brown

Francis Konrad Schuckardt (ur. 10 lipca 1937 w Seattle, zm. 5 listopada 2006) – amerykański duchowny związany z tradycjonalizmem katolickim. W 1959 r. ukończył studia na uniwersytecie w Seattle, uzyskując stopień licencjata z dziedziny językoznawstwa. Następnie pracował jako nauczyciel w miejscowej szkole średniej.

Jeszcze podczas studiów wstąpił do katolickiej grupy Blue Army of Our Lady of Fatima. Był jej aktywnym działaczem, gorącym krzewicielem maryjnego kultu, dał się poznać jako bardzo dobry mówca.

Niemal od samego początku sceptycznie odnosił się do zmian płynących z Soboru Watykańskiego II. Największe zastrzeżenia wzbudzały: ekumenizm i reformy liturgiczne, które traktował jako protestantyzację Kościoła Katolickiego. W 1967 r. za zgodą biskupa Silvestra Treinena założył Kongregację Maryi Niepokalanej Królowej (Congregatio Mariae Reginae Immaculatae). Wspólnota ta działała przeciwko odnowie posoborowej i nawoływała do zachowania tradycyjnego katolicyzmu. Zostało to potępione w 1969 r. przez władze kościelne.

Wkrótce zaprzyjaźnił się ze starokatolickim biskupem Danielem Brownem. Z jego rąk najpierw otrzymał święcenia kapłańskie, a 1 listopada 1971 r. w Chicago sakrę biskupią. W ten oto sposób stał się przywódcą nowego ruchu religijnego. Z okazji 10-lecia biskupiej konsekracji Schuckardta, jego Kościół opublikował statystyki, według których skupiał 6 księży, 61 braci, około 120 sióstr. Posiadał seminarium duchowne; klasztor opiekujący się ludźmi starszymi, nieuleczalnie chorymi i niepełnosprawnymi umysłowo; a także kilka placówek poza granicami USA (w Kanadzie, Meksyku, Australii, Nowej Zelandii i Izraelu).

W 1984 r. ogłosił siebie papieżem i przyjął imię Hadriana VII. Urzędował w rodzinnym Seattle. Zmarł na raka 5 listopada 2006 r.

Zobacz też[edytuj | edytuj kod]