Syllabus Errorum

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii

Syllabus Errorum (z łac. spis błędów) – dokument wydany przez papieża Piusa IX w 1864 roku jako dodatek do encykliki Quanta cura.

W dokumencie tym zostały potępione między innymi idee wolności religijnej[1] oraz rozdziału państwa od Kościoła[2]. Potępiono także socjalizm, tajne stowarzyszenia, towarzystwa biblijne i liberalne towarzystwa duchownych[3]. W ogłoszonym 8 grudnia 1864 Syllabusie papież mówił o głównych błędach nowoczesnego świata. Syllabus potępił relatywizm – zarówno w wymiarze moralnym, jak i kulturowym. Innymi ideologiami wymienionymi w Syllabusie jako błędne były: socjalizm, jak również indywidualistyczny liberalizm. Papież potępił także zasadę neutralności religijnej państw, uznając ją za przyczynek do ich laicyzacji. Dokument był też krytyczny wobec: sekularyzmu, materializmu, demokracji i wolności słowa[4]. Papież uważał bowiem że jest to burzenie porządku ustanowionego przez Boga[5].

Syllabus wraz z encykliką Quanta cura wydany został po raz pierwszy w języku polskim w latach dziewięćdziesiątych XX wieku[6].

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Syllabus Errorum, pn. 15-18.
  2. Syllabus Errorum, pn. 39-55.
  3. Syllabus Errorum, VI.
  4. Jason Berry, Gerald Renner, Śluby milczenia. Nadużywanie władzy za pontyfikatu Jana Pawła II. Warszawa, 2012, s. 276.
  5. Tadeusz Bartoś: Jan Paweł II. Analiza krytyczna. Warszawa: Wydawnictwo Sic!, 2008, s. 133. ISBN 978-83-60457-46-7.
  6. Romano Amerio, Iota Unum. Analiza zmian w Kościele Katolickim w XX wieku, Wydawnictwo Antyk, 2009, s. 48.

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]