Gérard Calvet

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Gérard Calvet OSB
Herb Gérard Calvet OSB Per te Virgo
Kraj działania  Francja
Data i miejsce urodzenia 18 listopada 1927
Bordeaux
Data i miejsce śmierci 28 lutego 2008
Le Barroux
opat klasztoru św. Marii Magdaleny
w Le Barroux
Okres sprawowania 1989 – 2003
Wyznanie katolickie
Kościół rzymskokatolicki
Inkardynacja Benedyktyni
Prezbiterat 13 maja 1956

Dom Gérard Calvet (ur. 18 listopada 1927, zm. 28 lutego 2008) – francuski benedyktyn, założyciel i opat klasztoru św. Marii Magdaleny
w Le Barroux. Czołowy przedstawiciel tradycjonalizmu katolickiego.

Życiorys[edytuj | edytuj kod]

Urodził się 18 listopada 1927 roku w Bordeaux. W 1940 roku rozpoczął naukę w kolegium jezuickim w Maslacq. Po odbyciu służby wojskowej w kawalerii marokańskiej, wstąpił w 1950 roku do wspólnoty benedyktyńskiej w pirenejskim klasztorze Matki Bożej w Madiran (przeniesionym później do Tournay). 13 maja 1956 przyjął święcenia prezbiteratu[1].

W 1970 roku, chcąc kontynuować tradycyjne życie benedyktyńskie i nadal sprawować łacińską liturgię, w obliczu reform posoborowych, opuścił – za zgodą przełożonych – zgromadzenie i zamieszkał jako eremita w ruinach klasztoru przylegającego do opuszczonej romańskiej kaplicy św. Marii Magdaleny w Bédoin. Bardzo szybko dołączyli do niego nowi zakonnicy.

W 1978 roku Dom Gérard rozpoczął budowę nowego klasztoru pod wezwaniem św. Marii Magdaleny w pobliskim Le Barroux. Początkowo nawiązał współpracę z arcybiskupem Lefebvrem, jednak ustała ona po udzieleniu przez niego święceń biskupich bez mandatu papieskiego, w 1988. Dom Gérard zwrócił się wówczas do Kurii Rzymskiej z prośbą o uregulowanie statusu kanonicznego wspólnoty na mocy motu proprio Jana Pawła II Ecclesia Dei. Stało się to w 1989 roku, kiedy klasztor w Le Barroux został podniesiony do rangi opactwa sui iuris (tj. podlegającym bezpośrednio papieżowi), a Gérard został jego pierwszym opatem. Funkcję tę pełnił do 2003 roku, kiedy złożył rezygnację z powodów zdrowotnych.

Dom Gérard wpierał budowę żeńskiego opactwa Zwiastowania Najświętszej Maryi Pannie, które znajduje się w pobliżu.

Zmarł na atak serca 28 lutego 2008[2].

Publikacje[edytuj | edytuj kod]

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

Zobacz też[edytuj | edytuj kod]