Franciszka Ksawera Cabrini

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
Święta
Franciszka Ksawera Cabrini
Francesca Saverio Cabrini
dziewica
Francesca Cabrini.JPG
Data urodzenia 15 lipca 1850
Sant'Angelo Lodigiano (Włochy)
Data śmierci 22 grudnia 1917
Chicago (Stany Zjednoczone)
Czczona przez Kościół katolicki
Data beatyfikacji 13 listopada 1938
przez Piusa XI
Data kanonizacji 7 lipca 1946
przez Piusa XII
Wspomnienie 22 grudnia na świecie,
13 listopada (USA)
Patronka emigrantów
Szczególne miejsca kultu Mother Cabrini High School w Nowym Jorku

Franciszka Ksawera Cabrini MSC, wł. Francesca Saverio Cabrini, Matka Cabrini (ur. 15 lipca 1850 w Sant'Angelo Lodigiano we Włoszech, zm. 22 grudnia 1917 w Chicago w USA) – tercjarka franciszkańska[1], dziewica, zakonnica, pierwsza obywatelka amerykańska kanonizowana przez Kościół katolicki, święta.

Urodziła się jako (wł.) Maria[potrzebny przypis] Francesca Cabrini w Lombardii we Włoszech jako trzynaste, najmłodsze dziecko w rodzinie chłopskiej. W dzieciństwie marzyła o tym, by być misjonarką w Chinach. Odebrała wykształcenie pedagogiczne.

W roku 1880 założyła zakon Sióstr Świętego Serca (ang. Missionary Sisters of the Sacred Heart of Jesus, MSC) z założeniem niesienia oświaty wśród dzieci z biednych domów. Już jako przełożona zakonu, w roku 1889 udała się do Stanów Zjednoczonych, gdzie wykazała się odwagą, ogromną cierpliwością i wizjonerstwem w pracy z imigrantami. Mieszkała w Nowym Jorku i Chicago, często podróżując do krajów Ameryki Łacińskiej.

Ona i jej siostry założyły wiele instytucji pomocowych, jak domy dziecka, szkoły i darmowe szpitale dla biednych. Założyła też Szpitale Kolumba (ang. Columbus Hospital) w Nowym Jorku (1892) i w Chicago (1905).

W roku 1909 uzyskała obywatelstwo amerykańskie. Pochowana została na terenie szkoły średniej jej imienia w Nowym Jorku (ang. Mother Cabrini High School).

W procesie kanonizacyjnym ujawniono cztery cudowne uzdrowienia chorych.

W 1950 roku papież Pius XII ogłosił ją patronką emigrantów.

Jej wspomnienie liturgiczne w Kościele katolickim na świecie obchodzone jest w dzienną pamiątkę śmierci. W USA uroczystości obchodzone są w dzienną pamiątkę kanonizacji (13 listopada).

Przypisy

  1. Lázaro Iriarte OFMCap, Józef Salezy Kafel OFMCap, Andrzej Józef Zębik OFMCap, Krystyna Kuklińska OSC: Historia franciszkanizmu. Kraków: Bracia Mniejsi Kapucyni, 1998, s. 567. ISBN 83-910410-0-X.

Bibliografia[edytuj]

Linki zewnętrzne[edytuj]

Zobacz też[edytuj]