Franciszka Ksawera Cabrini

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Święta
Franciszka Ksawera Cabrini
Francesca Saverio Cabrini
dziewica
Ilustracja
Data i miejsce urodzenia

15 lipca 1850
Sant’Angelo Lodigiano Włochy

Data i miejsce śmierci

22 grudnia 1917
Chicago Stany Zjednoczone

Czczona przez

Kościół katolicki

Beatyfikacja

13 listopada 1938
przez Piusa XI

Kanonizacja

7 lipca 1946
przez Piusa XII

Wspomnienie

22 grudnia na świecie,
13 listopada (USA)

Patronka

emigrantów

Szczególne miejsca kultu

Mother Cabrini High School w Nowym Jorku

Franciszka Ksawera Cabrini MSC, wł. Francesca Saverio Cabrini, Matka Cabrini (ur. 15 lipca 1850 w Sant’Angelo Lodigiano we Włoszech, zm. 22 grudnia 1917 w Chicago w USA) – tercjarka franciszkańska[1], dziewica, zakonnica, pierwsza obywatelka amerykańska kanonizowana przez Kościół katolicki, święta.

Życiorys[edytuj | edytuj kod]

Urodziła się jako Maria Francesca Cabrini w Lombardii we Włoszech jako trzynaste, najmłodsze dziecko w rodzinie chłopskiej. W dzieciństwie marzyła o tym, by być misjonarką w Chinach. Odebrała wykształcenie pedagogiczne.

W roku 1880 założyła zakon Sióstr Świętego Serca (ang. Missionary Sisters of the Sacred Heart of Jesus, MSC) z założeniem niesienia oświaty wśród dzieci z biednych domów. Już jako przełożona zakonu, w roku 1889 udała się do Stanów Zjednoczonych, gdzie wykazała się odwagą, ogromną cierpliwością i wizjonerstwem w pracy z imigrantami. Mieszkała w Nowym Jorku i Chicago, często podróżując do krajów Ameryki Łacińskiej.

Ona i jej siostry założyły wiele instytucji pomocowych, jak domy dziecka, szkoły i darmowe szpitale dla biednych. Założyła też Szpitale Kolumba (ang. Columbus Hospital) w Nowym Jorku (1892) i w Chicago (1905).

W roku 1909 uzyskała obywatelstwo amerykańskie. Pochowana została na terenie szkoły średniej jej imienia w Nowym Jorku (ang. Mother Cabrini High School).

W procesie kanonizacyjnym ujawniono cztery cudowne uzdrowienia chorych.

W 1950 roku papież Pius XII ogłosił ją patronką emigrantów.

Jej wspomnienie liturgiczne w Kościele katolickim na świecie obchodzone jest w dzienną pamiątkę śmierci. W USA uroczystości obchodzone są w dzienną pamiątkę kanonizacji (13 listopada).

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Lázaro Iriarte OFMCap, Józef Salezy Kafel OFMCap, Andrzej Józef Zębik OFMCap, Krystyna Kuklińska OSC: Historia franciszkanizmu. Kraków: Bracia Mniejsi Kapucyni, 1998, s. 567. ISBN 83-910410-0-X.

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]

Zobacz też[edytuj | edytuj kod]