Gaładuś

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Gaładuś
Ilustracja
Jezioro Gaładuś o zmierzchu
Położenie
Państwo

 Polska
 Litwa

Miejscowości nadbrzeżne

Polska – Radziucie, Jenorajście, Żegary, Dusznica, Burbiszki, Litwa – Galiniai

Region

Pojezierze Wschodniosuwalskie

Wysokość lustra

134,3 m n.p.m.

Morfometria
Powierzchnia

7,29 (w Polsce 5,60) km²

Wymiary
• max długość
• max szerokość


10,6 km
1,5 km

Głębokość
• średnia
• maksymalna


12,7 m
54,8 m

Hydrologia
Rodzaj jeziora

rynnowe

Położenie na mapie gminy wiejskiej Sejny
Mapa konturowa gminy wiejskiej Sejny, u góry znajduje się owalna plamka nieco zaostrzona i wystająca na lewo w swoim dolnym rogu z opisem „Gaładuś”
Położenie na mapie Polski
Mapa konturowa Polski, u góry po prawej znajduje się owalna plamka nieco zaostrzona i wystająca na lewo w swoim dolnym rogu z opisem „Gaładuś”
Położenie na mapie województwa podlaskiego
Mapa konturowa województwa podlaskiego, u góry po prawej znajduje się owalna plamka nieco zaostrzona i wystająca na lewo w swoim dolnym rogu z opisem „Gaładuś”
Położenie na mapie powiatu sejneńskiego
Mapa konturowa powiatu sejneńskiego, po prawej nieco u góry znajduje się owalna plamka nieco zaostrzona i wystająca na lewo w swoim dolnym rogu z opisem „Gaładuś”
Ziemia54°10′06,3″N 23°25′14,8″E/54,168417 23,420778

Gaładuś (lit. Galadusys) – drugie pod względem wielkości jezioro Suwalszczyzny.

Położenie[edytuj | edytuj kod]

Położone jest w północno-wschodniej Polsce, na pograniczu polsko-litewskim, znajduje się w granicach administracyjnych województwa podlaskiego na terenie gminy Sejny oraz (część) w granicach Republiki Litewskiej w rejonie łoździejskim.

Charakterystyka[edytuj | edytuj kod]

Brzegi wysokie, bezleśne. Jezioro i jego zlewnia znajdują się w dorzeczu Niemna, w szczytowej strefie zlewni Białej Hańczy. Jezioro jest najpiękniejszym akwenem ziemi sejnejskiej. Ma kształt wyciągniętej, lekko skręcającej na północny zachód wstęgi, rozszerzającej się w południowej części. Im dalej na południe, tym kilkunastometrowe pagórkowate brzegi stają się wyższe. Porastają je łąki ozdobione szpalerem drzew, lasankami i jarami. Roztaczają się stąd piękne widoki na wąską taflę, łagodnie zarysowane zatoki i cyple oraz mniejsze i większe wyspy. Dobre warunki naturalne (jakość wód II klasa z tendencją w kierunku I klasy). Dno akwenu jest piaszczyste i kamieniste urozmaicone niezliczoną ilością zagłębień i podwodnych górek. Zakaz pływania łodziami z silnikami o mocy powyżej 5 KM.

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]

  • Alfred Dorochowicz: Stan czystości jeziora Gaładuś w latach 1991-1995. Suwałki: Państwowa Inspekcja Ochrony Środowiska, 1996. ISBN 83-86676-93-0.
  • Wanda Bednarczuk-Rzepko: Pojezierze Suwalskie i Puszcza Augustowska - praktyczny przewodnik. Bielsko-Biała: Wydawnictwo Pascal,2007.ISBN 978-83-7304-802-7.

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]