Gianna Nannini

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Gianna Nannini
Ilustracja
Gianna Nannini na koncercie w 2005 r.
Data i miejsce urodzenia 14 czerwca 1954
Siena
Instrumenty Fortepian
Gatunki rock
Zawód autorka tekstów piosenek, piosenkarka
Aktywność od 1979
Powiązania Alessandro Nannini
Strona internetowa

Gianna Nannini (ur. 14 czerwca 1954 w Sienie) — włoska piosenkarka rockowa[potrzebny przypis]. Autorka tekstów piosenek.

Urodziła się w Sienie (Toskania, Włochy). Jest starszą siostrą kierowcy Formuły 1, Alessandra Nanniniego. Pobierała naukę gry na fortepianie w Turynie oraz kompozycji muzyki w Mediolanie.

Jej pierwszym hitem był w 1979 r. singel America z albumu California, który puszczano w kilku krajach europejskich. Jej popularność we Włoszech rozpoczęła się w 1984 r. wraz z ukazaniem się jej szóstego albumu (Puzzle). Album ten znalazł się na szczycie list przebojów ("top 10") we Włoszech, Niemczech, Austrii i Szwajcarii.

Występowała w wideoklipie Fotoromanza (reż. Michelangelo Antonioni), wygrała kilka nagród muzycznych i rozpoczęła europejską trasę koncertową, uczestnicząc m.in. w Montreux Jazz Festival. W 1986 r. jej piosenka Bello e impossibile stała się dużym przebojem i przyniosła jej kolejne nagrody we Włoszech, Niemczech, Austrii i Szwajcarii. W 1987 r. wydała składankę Maschi e altri, która sprzedała się w ponad milionie egzemplarzy.

W 1990 r. razem z Edoardo Bennato śpiewała oficjalny hymn piłkarskich Mistrzostw Świata w 1990 r., Un'estate italiana.

W 1994 r. ukończyła studia wyższe na kierunku filozofia na Uniwersytecie w Sienie. Rok później wzięła udział w proteście, zorganizowanym przez Greenpeace we francuskiej ambasadzie w Rzymie, przeciwko francuskiemu rządowi w związku z próbami nuklearnymi na Mururoa.

W 2004 r. wydała składankę swoich najlepszych przebojów, nagrywając je ponownie. Album Perle zawiera w większości jej stare utwory w nowych aranżacjach. Przy nagrywaniu płyty współpracowali Christian Lohr fortepian,instrumenty klawiszowe także współproducent) oraz kwartet smyczkowy w składzie: Vincenzo di Donna (pierwsze skrzypce), Luigi de Maio (drugie skrzypce), Gerardo Morrone (altówka) i Antonio di Franca (wiolonczela). Z tą orkiestrą Gianna Nannini odbyła trasę koncertową Perle-tour w Europie Środkowej w 2004-2005 r.

W lutym 2006 r. ukazał się album "Grazie" piosenka Sei nell'anima osiągnęła szczyt jednej z włoskich list przebojów. Latem 2006 r. koncertowała z tą płytą po całych Włoszech. Innym przebojem z tej płyty stał się utwór IO.

We wrześniu 2006 r. w duecie z Andreą Bocellim nagrała singel Ama credi e vai.

Udział Gianny można odnaleźć także w solowym albumie Sanctuary Alexandra Hacke'a (utwór Per sempre Butterfly).

W roku 2007 występowała jako support dla amerykańskiego zespołu Bon Jovi podczas ich europejskiej trasy koncertowej. W roku 2007 ukazała się płyta "Pia" oraz w latach 2007/2008 składanka najlepszych 30 utworów "GiannaBest" W latach 2007-2008 jej single Meravigliosa creatura oraz Aria zostały użyte, w wersjach akustycznych, w reklamach telewizyjnych Fiata Bravo.

Na początku 2009 roku ujrzał światło dzienne krążek "Giannadream - Solo i sogni sono veri",przy tej płycie Gianna współpracowała po raz kolejny z Willem Malonem. Pierwszy singiel z tej płyty " Attimo" jak i kolejne "Maledetto ciao" i "Sogno" okazały się wielkimi hitami. Na początku grudnia 2009 r. ukazał się singiel z piosenką "Salvami" gdzie Gianna zaśpiewała razem z Giorgią. Piosenka od razu znalazła się na szczytach list przebojów. 26 listopada 2010 roku Gianna w wieku 56 lat urodziła swoje pierwsze dziecko - Penelopę Jane. 3 grudnia 2010 roku ukazał się singiel "Ogni tanto" promujący nowa płytę pod tytułem " Io e te" która ukazała się 11.01.2011roku.

Dyskografia[edytuj | edytuj kod]