Gmina Falenica Letnisko

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Falenica Letnisko
gmina wiejska
1925–1951[1]
Państwo  PRL
Województwo 1925–39: warszawskie
1945–51: warszawskie
Powiat warszawski
Siedziba Falenica
brak współrzędnych
Portal Polska

Gmina Falenica Letnisko (daw. gmina Letnisko Falenica; od 1951 gmina Józefów) – dawna gmina wiejska istniejąca w latach 19251951[2] w woj. warszawskim. Siedzibą gminy była Falenica (obecnie część Warszawy).

Gmina Falenica Letnisko powstała 1 stycznia 1925 roku w powiecie warszawskim w woj. warszawskim z części obszaru gmin[3]:

1 kwietnia 1939 z gminy Letnisko Falenica wyłączono gromady Anin i Międzylesie, które przyłączono do gminy Wawer. Natomiast do gminy Letnisko Falenica przyłączono[4]:

Po wojnie gmina zachowała przynależność administracyjną.

15 maja 1951 z gminy Falenica Letnisko przyłączono do Warszawy gromady Borków, Julianów, Miedzeszyn, Miedzeszyn Nowy, Miedzeszyn Wieś, Radość, Wólka Zerzeńska i Zagóźdź, główne części gromad Błota i Falenica oraz mniejsze części gromad Michalin i Zbójna Góra[5]. Większą (zalesioną) część gromady Zbójna Góra włączono do gminy Sulejówek[6]. Po zmianach tych gmina Falenica Letnisko została zniesiona: siedzibę gminy przeniesiono z Falenicy do Józefowa a jednostkę – składającą się już tylko z 7 gromad: Dębinka, Józefów, Michalin, Nowa Wieś, Rycice, Świder, Świdry Małe i Zamlądz – przemianowano na gminę Józefów[6].

Przypisy[edytuj | edytuj kod]