Gmina Falenica Letnisko

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Falenica Letnisko
gmina wiejska
1925-1951 [1]
Państwo  PRL
Województwo 1925-39: warszawskie
1945-51: warszawskie
Powiat warszawski
Siedziba Falenica
brak współrzędnych
Portal Portal Polska

Gmina Falenica Letnisko (daw. gmina Letnisko Falenica; od 1951 gmina Józefów) – dawna gmina wiejska istniejąca w latach 19251951[2] w woj. warszawskim. Siedzibą gminy była Falenica (obecnie część Warszawy).

Gmina Falenica Letnisko powstała 1 stycznia 1925 roku w powiecie warszawskim w woj. warszawskim z części obszaru gmin:[3].

  • Zagóźdź (Falenica-Wille, Józefów, Emiljanów, Miedzeszyn-Wille, Zbójna Góra-Radość, Kaczy Dół, Maciorowe Bagno, Laski-Osady i obszary leśne),
  • Wiązowna (Michalin i Jarosław),
  • Karczew (Wille Świderskie),
  • Wawer (Anin)

1 kwietnia 1939 roku do gminy Letnisko Falenica przyłączono większą część znoszonej gminy Zagóźdź oraz gromady Zamlądz, Rycice i częściowo Aleksandrów i Emów z gminy Wiązowna; natomiast z gminy Letnisko Falenica wyłączono gromady Anin i Międzylesie, które przyłączono do gminy Wawer[4].

Po wojnie gmina zachowała przynależność administracyjną. 15 maja 1951 roku z gminy Falenica Letnisko przyłączono do Warszawy gromady Borków, Julianów, Miedzeszyn, Miedzeszyn Nowy, Miedzeszyn Wieś, Radość, Wólka Zerzeńska i Zagóźdź oraz części gromad Błota, Falenica, Michalin i Zbójna Góra [5]. Równocześnie (a więc 15 maja) gmina została zniesiona: siedzibę gminy przeniesiono z Falenicy do Józefowa a jednostkę przemianowano na gminę Józefów [6].

Przypisy[edytuj | edytuj kod]