Kłaj (gmina)

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
(Przekierowano z Gmina Kłaj)
Skocz do: nawigacja, szukaj
Kłaj
gmina wiejska
Herb
Herb gminy
Państwo  Polska
Województwo  małopolskie
Powiat wielicki
Wójt Zbigniew Strączek
Powierzchnia 83,1 km²
Liczba sołectw 9
Liczba miejscowości 9
Ludność (2007)
 • liczba ludności
 • gęstość

10000
117,2 osób/km²
Strefa numeracyjna 012
Tablice rejestracyjne KWI
Położenie gminy na mapie powiatu
POL Kłaj on powiat wielicki map.svg
TERYT 1219032
Urząd gminy
Kłaj 655 32-015
Strona internetowa gminy
Biuletyn Informacji Publicznej gminy

Kłaj (do 1954 gmina Targowisko) - gmina wiejska w powiecie wielickim, w województwie małopolskim. Siedzibą gminy jest Kłaj.

Gmina Kłaj zajmuje powierzchnię 8262 ha z czego 4340 ha stanowią lasy Puszczy Niepołomickiej. Pozostałą część stanowią:

  • grunty orne - 2198 ha
  • łąki - 685 ha
  • pastwiska - 181 ha
  • tereny zabudowy - 279 ha
  • inne - 579 ha.
Centrum Kłaja

Gmina położona jest w zachodnim krańcu Kotliny Sandomierskiej, na jej południowym obrzeżu, w mezoregionie Doliny Raby. Obszar wysunięty najbardziej na zachód (przy granicy z Szarowem) sięga wzniesień mezoregionu Wysoczyzn PrzykarpackichWysoczyzny Wielicko-Gdowskiej. 600 m południowej granicy Kłaja stanowi rzeka Raba, reszta przypada na Targowisko. Północną granicę wsi stanowi linia południowego skraju głównego kompleksu Puszczy Niepołomickiej. W rzeczywistości granica Kłaja wbiega głęboko w leśne ostępy, obejmuje środkową część Puszczy, północno-wschodnie obrzeże torfowiska Błoto oraz uroczyska takie jak: Grójec, Gibiel, Kowalina, Kozi Las, Lipowiec, Na Poszynie, Poszynka, Wielki Pagórek, Wilczy Las, Załęcze, Zamłynie i Żółty Pagórek. Większa część wsi oraz należące do niej uroczyska zostały ukształtowane w okresie zlodowacenia środkowopolskiego i bałtyckiego, jako stożek napływowy Raby. Osobliwością geologiczną Kłaja a właściwie jego puszczańskiej części, jest wzniesienie Kobyła Głowa, położone około 3 km na północ od stacji kolejowej. Wzniesienie to ma charakter ostańca, pagórka morenowego z okresu pierwszego zlodowacenia krakowskiego, które ocalało w trakcie późniejszej erozji. Na południe od przysiółka Goły Brzeg i w bezpośrednim jego sąsiedztwie, rozlewa się jedno z najdłuższych i najbardziej okazałych rabisk, czyli starorzeczy Raby. W latach siedemdziesiątych od głównego koryta Raby zostało ono odcięte w górnym biegu tamą, a nowe przeprowadzono przekopem liczącym 0,5 km.

Ze względu na położenie i ukształtowanie gmina jest zaliczana do najmniej skażonych w woj. małopolskim, znalazła się w czołówce gmin polskich szczególnie dbających o ochronę środowiska przyrodniczego. Gmina Kłaj graniczy terytorialnie z gminami: Niepołomice, Drwinia, Gdów i Bochnia.

Sołectwa[edytuj | edytuj kod]

Brzezie, Dąbrowa, Grodkowice, Gruszki, Kłaj, Łężkowice, Łysokanie, Szarów, Targowisko.