Małdyty (gmina)

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
(Przekierowano z Gmina Małdyty)
Skocz do: nawigacja, szukaj
Małdyty
gmina wiejska
Herb
Herb gminy
Państwo  Polska
Województwo  warmińsko-mazurskie
Powiat ostródzki
Wójt Marcin Krajewski
Powierzchnia 188,94 km²
Liczba sołectw 20
Liczba miejscowości 48
Ludność (2004)
 • liczba ludności
 • gęstość

6320
33,4 osób/km²
Strefa numeracyjna 89
Tablice rejestracyjne NOS
TERYT 2815052
Urząd gminy
14-330 Małdyty
ul. Kopernika 10 
Strona internetowa gminy
Biuletyn Informacji Publicznej gminy

Małdytygmina wiejska w województwie warmińsko-mazurskim, w powiecie ostródzkim. W latach 1975–1998 gmina położona była w województwie olsztyńskim.

Siedziba gminy to Małdyty.

Według danych z 30 czerwca 2004[1] gminę zamieszkiwało 6320 osób.

Bazę turystyczną gminy stanowią: zajazd "Pod Kłobukiem", stadnina w Plękitach – "Dworek Sople", ośrodki szkoleniowo-wypoczynkowe w Szymonowie i Szymanówku., pola namiotowe min w Wilamowie.

Struktura powierzchni[edytuj | edytuj kod]

Według danych z roku 2002[2] gmina Małdyty ma obszar 188,94 km², w tym:

  • użytki rolne: 60%
  • użytki leśne: 24%

Gmina stanowi 10,70% powierzchni powiatu.

Demografia[edytuj | edytuj kod]

Dane z 30 czerwca 2004[1]:

Opis Ogółem Kobiety Mężczyźni
jednostka osób  % osób  % osób  %
populacja 6320 100 3110 49,2 3210 50,8
gęstość zaludnienia
(mieszk./km²)
33,4 16,5 17

Historia[edytuj | edytuj kod]

Wpływ na rozwój obszaru obecnej gminy gminy miało usytuowanie na skrzyżowaniu ważnych szlaków komunikacyjnych. Dawniej Małdyty były ważnym węzłem ruchu dyliżansów. Tu rozwidlały się trakty w różnych kierunkach: do Morąga, Miłomłyna i Ostródy, do Pasłęka i Elbląga oraz do Zalewa. Rozwojowi transportu sprzyjał wybudowany Kanał Elbląski (ukończenie budowy w 1860). O rozwoju świadczyły powstające budynki architektoniczne. Najbardziej okazały pałac w Małdytach z końca XVII w. uległ zniszczeniu w czasie II wojny światowej, do naszych czasów zachował się jedynie budynek administracji, w którym mieści się zajazd "Pod Kłobukiem". Dla potrzeb Zespołu Szkół Rolniczych zaadaptowano pałac rodziny Domhardów z końca XVIII w. w Dobrocinie. W pałacu w Plękitach z początku XIX w. znajduje się stadnina koni, ze zbiorem powozów i bryczek. Dobrze zachowane są kościoły w Zajezierzu, Jarnołtowie, Wilamowie i Szymonowie.

W 1939 r. Małdyty należały do gminy Zajezierze. Gmina Małdyty powstała w 1945 r. Należała kolejno do powiatu: morąskiego, ostródzkiego, ponownie do morąskiego, a obecnie znów do powiatu ostródzkiego.

Przyroda[edytuj | edytuj kod]

Na terenie gminy znajduje się 21 jezior o łącznej powierzchni 1050 ha. Najatrakcyjniejsze tereny znajdują się w części północno-wschodniej gminy, przez którą przebiega Kanał Elbląski. Tu występują największe kompleksy leśne nad jeziorami Ruda Woda i Sambród. Na terenie gminy znajdują się trzy rezerwaty przyrody, w których chronione są karłowate sosny, 150-letnie modrzewie europejskie oraz wspaniałe lasy bukowe.

Sołectwa[edytuj | edytuj kod]

Budwity, Dobrocin, Drynki, Dziśnity, Gumniska Wielkie, Jarnołtowo, Kadzie, Klonowy Dwór, Koszajny, Kreki, Leśnica, Linki, Małdyty, Sambród, Sople, Szymonowo, Wilamowo, Wielki Dwór, Wodziany, Zajezierze.

Pozostałe miejscowości[edytuj | edytuj kod]

Bagnity, Bartno, Budyty, Fiugajki, Gizajny, Ględy, Gumniska Małe, Jarnołtówko, Karczemka, Kanty, Kiełkuty, Kozia Wólka, Leszcynka, Leszczynka Mała, Naświty, Niedźwiada, Pleśno, Plękity, Połowite, Rybaki, Sambród Mały, Sarna, Sasiny, Smolno, Surzyki Małe, Surzyki Wielkie, Szymonówko, Wilamówko, Zalesie, Zduny.

Sąsiednie gminy[edytuj | edytuj kod]

Miłomłyn, Morąg, Pasłęk, Rychliki, Stary Dzierzgoń, Zalewo

Przypisy