Gmina Szydłów (województwo łódzkie)

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Ten artykuł dotyczy gminy dawnej. Zobacz też: gmina Szydłów – współczesna gmina w woj. świętokrzyskim.
Szydłów
gmina wiejska
1919-1954 [1]
Państwo  PRL
Województwo 1919-39: łódzkie (II RP)
1945-54: łódzkie
Powiat piotrkowski
Siedziba Szydłów
Szczegółowy podział administracyjny (1952)
Liczba gromad 29
brak współrzędnych
Portal Portal Polska

Gmina Szydłów (do 187? gmina Gomulin) – dawna gmina wiejska istniejąca do 1954 roku w woj. łódzkim. Siedzibą władz gminy był Szydłów[2].

Gmina Szydłów powstała za Królestwa Polskiego w powiecie piotrkowskim w guberni piotrkowskiej z obszaru zniesionej gminy Gomulin[3] (także z gminy Brzoza).

W okresie międzywojennym gmina Szydłów należała do powiatu piotrkowskiego w woj. łódzkim. Po wojnie gmina zachowała przynależność administracyjną. Według stanu z dnia 1 lipca 1952 roku gmina składała się z 29 gromad: Brzoza, Byki, Cisowa, Daszówka, Doły, Gomulin, Gomulin kol., Jarosty, Kafar, Kamocin, Kamocinek, Kargał-Las, Karlin, Majków Duży, Majków Folwark, Majków Średni, Michałów, Olendry, Papieże, Polesie, Praca, Rokszyce, Szydłów , Szydłów kol., Twardosławice, Wola Rokszycka, Zaborów, Żądło i Żychlin[4].

Jednostka została zniesiona 29 września 1954 roku wraz z reformą wprowadzającą gromady w miejsce gmin[5]. Po reaktywowaniu gmin z dniem 1 stycznia 1973 roku gminy Szydłów nie przywrócono, a jej dawny obszar wszedł głównie w skład gminy Piotrków Trybunalski w tymże powiecie i województwie[6].

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Od 1919 jednostka administracyjna nowo utworzonego polskiego woj. łódzkiego; w czasie II wojny światowej przejściowo poza administracją polską.
  2. Główny Urząd Statystyczny w Warszawie: Województwa centralne i wschodnie Rzeczypospolitej Polskiej - podział na gminy według stanu z dnia 1.IV 1933 roku, Książnica-Atlas, Lwów 1933
  3. Skorowidz Królestwa Polskiego czyli Spis alfabetyczny miast, wsi, folwarków, kolonii i wszystkich nomenklatur w guberniach Królestwa Polskiego, z wykazaniem: gubernii, powiatu, gminy, parafii, sądu pokoju lub gminnego, oraz najbliższej stacyi pocztowej, wraz z oddzielnym spisem gmin podług najświeższej ich liczby i nazwy ułożony, wykazujący: odległość każdej danej gminy od miasta powiatowego i sądu swojego gminnego; czy i jakie znajdują się w gminie zakłady fabryczne lub przemysłowe, szkoły itp. oraz ludność każdej gminy, obejmujący także podział sądownictwa krajowego świeżo urządzonego. T. 2
  4. Wykaz Gromad Polskiej Rzeczypospolitej Ludowej według stanu z dnia 1.VII 1952 r., PRL, GUS, Warszawa
  5. Dz.U. z 1954 r. nr 43, poz. 191
  6. Dz.U. z 1972 r. nr 49, poz. 312