Gmunden

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Gmunden
ilustracja
Herb
Herb
Państwo

 Austria

Kraj związkowy

 Górna Austria

Powiat

Gmunden

Powierzchnia

63,55 km²

Wysokość

425 m n.p.m.

Populacja (1 stycznia 2015)
• liczba ludności
• gęstość


13 104
206 os./km²

Nr kierunkowy

07612

Kod pocztowy

4810

Tablice rejestracyjne

GM

Położenie na mapie Górnej Austrii
Mapa konturowa Górnej Austrii, blisko centrum na dole znajduje się punkt z opisem „Gmunden”
Położenie na mapie Austrii
Mapa konturowa Austrii, w centrum znajduje się punkt z opisem „Gmunden”
Ziemia47°55′N 13°47′E/47,916667 13,783333
Strona internetowa
Pocztówka z 1915 r. z widokiem Zamku Ort na jeziorze Traunsee

Gmundenmiasto powiatowe w Austrii, w kraju związkowym Górna Austria, siedziba powiatu Gmunden. Leży w Alpach Salzburskich, nad jeziorem Traunsee i rzeką Traun. Liczy ok. 13,1 tys. mieszkańców.

Geografia[edytuj | edytuj kod]

Powierzchnia Gmunden obejmuje 63,55 km2. Miasto otoczone jest wysokimi górami. Najwyższe wzniesienie to Traunstein (1 691 m n.p.m.).

Sąsiednie miejscowości[edytuj | edytuj kod]

Ohlsdorf Gschwandt
Pinsdorf St. Konrad
Altmünster Ebensee

Historia[edytuj | edytuj kod]

W V wieku n.e. istniała w miejscu dzisiejszego Gmunden osada. W 1186 roku Gmunden było ufortyfikowanym miastem, otoczonym murami, jednak dopiero około 1300 założono tutaj kościół. 14 listopada 1626 szeregi zbuntowanych chłopów zostały rozgromione przez generała Pappenheima, któremu Maksymilian I Bawarski dał rozkaz zdławić bunty chłopskie w Górnej Austrii. Ci, którzy zginęli, zostali pochowani w pobliskim Pinsdorfie, a na ich cześć postawiono pomnik znany dzisiaj jako Bauernhügel.

W 1862 Gmunden uzyskało status uzdrowiska. We wrześniu 1914 Gmunden przyjęło funkcję miasta-lazaretu tzw. "Lazarettstadt".

W 1942 Gmunden przyjęło tysiące uciekinierów wojennych. Rok przed zakończeniem wojny liczba mieszkańców Gmunden wzrosła do 30 000. Chociaż miasto nie zostało w czasie wojny zbombardowane, pod koniec wojny gospodarka była w fatalnym stanie. Podczas okupacji alianckiej Austrii, Amerykanie utworzyli w Gmunden centrum szpiegowskie, do którego werbowano byłych członków SS. Miasto Gmunden skorzystało z amerykańskiego programu odbudowy ze zniszczeń wojennych.

Atrakcje turystyczne[edytuj | edytuj kod]

Widok na miasto od strony jeziora Traunsee

Zamek Ort położony jest na wyspie na jeziorze, we wnętrzach którego odbywała się, między innymi, akcja serialu "Schlosshotel Orth". Zamek Ort zalicza się do najstarszych budowli krainy Salzkammergut (wybudowany został w X wieku n.e.).

Niedaleko Zamku Ort znajduje się willa Villa Toscana, wybudowana w latach 1870-77 dla Marii Antonietty, księżnej Toskanii, księżniczki Królestwa Obojga Sycylii. W okolicy znajduje się również zamek Cumberland z XIX wieku, oraz zamek Weyer, w którym prezentowana jest stała wystawa porcelany miśnieńskiej.

Na rynku w Gmunden stoi ratusz Miejski, wybudowany w 1574 przez włoskiego budowniczego. Na wieży ratuszowej znajduje się pochodzący z XVI wieku zegar ceramiczny wygrywający melodię.

Niedaleko rynku znajduje się przystań statków, skąd można odbyć przejażdżkę po jeziorze Traunsee. Jeden ze statków to słynna Gisela, statek parowy wybudowany w 1871, i nazwany na cześć drugiej córki cesarza Franciszka Józefa, Gizeli Luisy Marii Austriackiej.

Atrakcją turystyczną jest także wybudowana przez firmę Stern & Hafferl Verkehrsgesellschaft linia tramwajowa, która łączy centrum miasta ze stacją kolejową. Jest to najstarsza, najkrótsza i najbardziej stroma linia tramwajowa Austrii.

Gmunden nocą na pocztówce z 1911 r.

Niedaleko stacji kolejowej znajduje się Fabryka Porcelany.

Osoby związane z miastem[edytuj | edytuj kod]

Współpraca[edytuj | edytuj kod]

Miejscowości partnerskie:

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]

  • Georg Heilingsetzer, Der oberösterreichische Bauernkrieg 1626, Wiedeń 1976.

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]