John Malkovich

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
John Malkovich
John Malkovich podczas 44. Międzynarodowego Festiwalu Filmowego w Karlowych Warach, 2009
John Malkovich podczas 44. Międzynarodowego Festiwalu Filmowego w Karlowych Warach, 2009
Imię i nazwisko John Gavin Malkovich
Data i miejsce urodzenia 9 grudnia 1953
Stany Zjednoczone Christopher
Zawód aktor
Współmałżonek 1. Glenne Headly (1982-1988)
Lata aktywności od 1984

John Gavin Malkovich (ur. 9 grudnia 1953 w Christopher, Illinois w Stanach Zjednoczonych) – amerykański aktor, reżyser i producent filmowy.

Biografia[edytuj | edytuj kod]

Jego ojciec, Daniel Leon Malkovich, był pochodzenia chorwackiego, a matka, Joe Anne z d. Choisser – szkocko-niemieckiego.

Aktor mający na swoim koncie wiele różnorodnych ról filmowych. Najczęściej jednak gra dziwaków, psychopatów, cynicznych manipulatorów lub ludzi ogarniętych szaleństwem. Karierę teatralną rozpoczynał w Chicago. W 1983 przeniósł się do Nowego Jorku, gdzie grał w sztukach wystawianych na Broadwayu, występując na jednej scenie choćby z Dustinem Hoffmanem. Pierwszą większą rolę filmową zagrał w Miejscach w sercu i od razu zdobył nominację do Oscara. Drugą nominację przyniosła mu kreacja w Na linii ognia w 1993. Często pojawia się w niekomercyjnych niezależnych filmach amerykańskich i produkcjach europejskich. Potrafi spojrzeć na siebie ironicznie, co udowodnił w eksperymentalnym filmie Być jak John Malkovich (reż. Spike Jonze), w którym zagrał samego siebie, tworząc postać znudzonego, niezbyt błyskotliwego, hollywoodzkiego gwiazdora. W 1995 John Malkovich gościł w ruinach gotyckiego zamku w miejscowości Szymbark pod Iławą, gdzie Volker Schlöndorff kręcił sceny do filmu Król Olch[1]. John Malkovich gra w filmie Francuza zafascynowanego potęgą Rzeszy Niemieckiej.

W 1992 wystąpił razem z Hugh Lauriem w teledysku do piosenki Annie Lennox pt. „Walking on Broken Glass”.

Wspólnie z Lianne Halfon i Russellem Smithem założył spółkę produkcyjną Mr. Mudd, która odpowiedzialna jest za produkcję takich filmów, jak Juno (2007) czy Ghost World (2001).

Jego pierwszą żoną była Glenne Headly (1982–1988). Po raz drugi ożenił się z Nicolettą Peyran (w 1989). Mają dwoje dzieci.

Filmografia aktorska (wybór)[edytuj | edytuj kod]

Filmografia producencka (wybór)[edytuj | edytuj kod]

Filmografia reżyserska (wybór)[edytuj | edytuj kod]

  • Tancerz (The Dancer Upstairs, 2002)
  • Hideous Man (2002)

Przypisy

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]