Elektra (film 2005)

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Elektra
Gatunek

superbohaterski
fantasy
akcja

Rok produkcji

2005

Data premiery

8 stycznia 2005
18 lutego 2005 (Polska)

Kraj produkcji

Stany Zjednoczone[1]

Język

angielski

Czas trwania

96 minut[2]

Reżyseria

Rob Bowman

Scenariusz

Zak Penn
Stu Zicherman
Raven Metzner

Główne role

Jennifer Garner
Goran Višnjić
Will Yun Lee
Cary-Hiroyuki Tagawa
Terence Stamp

Muzyka

Christophe Beck

Zdjęcia

Bill Roe

Scenografia

Graeme Murray

Kostiumy

Lisa Tomczeszyn

Montaż

Kevin Stitt

Produkcja

Arnon Milchan
Gary Foster
Avi Arad

Wytwórnia

20th Century Fox
Regency Enterprises
Marvel Enterprises
New Regency
Horseshoe Bay Productions

Dystrybucja

20th Century Fox

Budżet

43 000 000 USD

Przychody brutto

56 995 646 USD

Elektraamerykański film akcji na podstawie serii komiksów o superbohaterce o tym samym imieniu wydawnictwa Marvel Comics. Za reżyserię odpowiadał Rob Bowman na podstawie scenariusza Zaka Penna, Stu Zichermana i Ravena Metznera. Jest on spin-offem filmu Daredevil z 2003 roku. Tytułową rolę zagrała Jennifer Garner, a obok niej w głównych rolach wystąpili: Goran Višnjić, Will Yun Lee, Cary-Hiroyuki Tagawa i Terence Stamp.

Elektra Natchios, płatna zabójczyni, zostaje zmuszona do ochrony Marka Millera i jego córki, Abby przed najemnikami z organizacji Dłoń.

Światowa premiera filmu miała miejsce 8 stycznia 2005 roku w Las Vegas. W Polsce zadebiutował on 18 lutego tego samego roku. Film przy budżecie 43 miliony dolarów zarobił niecałe 57 milionów i okazała się finansową porażką. Otrzymał on negatywne oceny od krytyków. W październiku 2005 roku wydano reżyserską wersję filmu. Élodie Yung zagrała Elektrę w serialach telewizyjnych Daredevil i Defenders.

Streszczenie fabuły[edytuj | edytuj kod]

Elektra Natchios, po tym jako została zabita w filmie Daredevil, zostaje wskrzeszona przez Sticka, niewidomego mistrza sztuk walki. Naucza on ją starożytnej sztuki Kimagure, dzięki której zyskuje ona zdolność wskrzeszania zmarłych i prekognicji. Elektra jednak zostaje wydalona z ośrodka treningowego Sticka z powodu niezdolności do pohamowania wściekłości do zabójcy swojej matki. Po odejściu wykorzystuje swój trening, aby zostać zabójcą kontraktowym[3].

Po kilku latach, agent Elektry, McCabe otrzymuje dużą ofertę od anonimowego klienta, który chce zatrudnić Elektrę. Klient ten ma warunek, który polega na tym, że Elektra ma spędzić kilka dni w wynajętym domu na wyspie, gdzie ma zostać wykonane zlecenie. Dopiero wtedy zostaną jej ujawnione nazwiska celów. Podczas oczekiwania Elektra przyłapuje dziewczynę o imieniu Abby, która próbuje ukraść naszyjnik po jej matce. Odsyła ją, a później ją poznaje i zaprzyjaźnia się z jej ojcem, Markiem Millerem. Abby zaprasza Elektrę na obiad w imieniu ojca. Elektra zaczyna interesować się Millerem, ale wkrótce dowiaduje się, że to on i jego córka są jej celami. Elektra postanawia ich oszczędzić i odchodzi. Udaje się jej powrócić na czas, aby ich ochronić przed zabójcami wysłanymi przez Dłoń, przestępczą organizację najemników ninja[3].

Roshi, przywódca Dłoń, dowiaduje się o nieudanej próbie i pozwala swojemu synowi Kirigiemu poprowadzić nową drużynę zabójców, aby zabić Elektrę i przyprowadzić mu Abby, którą określa jako „Skarb”. Elektra próbuje zostawić Millera i jego córkę pod ochroną Sticka, ale on odmawia jej i mówi, aby sama ich chroniła. Elektra zabiera ich do wiejskiego domu McCabe’a, ale zostają wytropieni przez Kirigiego, Typhoid, Stone’a, Kinkou i Tattoo. Elektra ucieka z Markiem i Abby przez tajne podziemne wyjście do sadu, a McCabe poświęca się, aby zyskać im czas[3].

Kirigi i jego zabójcy szukają Elektry, Marka i Abby w sadzie. Elektra zabija Stone’a, a Abby i Mark zabijają Kinkou jednym z jego własnych sztyletów. Kiedy Elektra jest zaskoczona odkryciem, że Abby zna sztuki walki, Tyfus daje jej „Pocałunek Śmierci”, a Abby zostaje schwytana przez Kirigiego. Stick i jego ludzie przybywają na ratunek, zmuszając Kirigiego, Typhoid i Tattoodo odwrotu. Stick ratuje Elektrę przed śmiercią i zabiera całą trójkę pod swoją ochronę[3].

Stick potwierdza, że Abby jest „Skarbem”, cudownym dzieckiem sztuk walki, którą Dłoń planuje wykorzystać. Elektra dowiaduje się, że ona sama była „Skarbem”, co doprowadziło do walki z Dłonią, w której zginęła jej matka. Elektra poprzez projekcję astralną spotka się z Kirigim i wyzywa go na walkę, której zwycięzca zabierze Abby. Elektra pojawia się w swoim domu z dzieciństwa, by zmierzyć się z Kirigim i odkrywa, że to on zabił jej matkę[3].

Elektra zostaje pokonana przez Kirigiego. Na jej ratunek przybywa Abby, która zajmuje go na tyle długo, aby Elektra odzyskała siły. Elektra i Abby uciekają i ukrywają się w labiryncie żywopłotu, jednak Abby zostaje schwytana przez węże wysłane przez Tattoo. Elektra odnajduje Tattoo i skręca mu kark. Elektra po raz drugi walczy z Kirigim, pokonuje go i zabija. Typhoid zatruwa i zabija Abby. Elektra zabija Typhoid i próbuje obudzić Abby, następnie uspokaja się i wskrzesza ją używając Kimagure[3].

Elektra przygotowuje się do odejścia i żegna się z Markiem. Mówi Abby, żeby prowadziła normalne życie. Elektra odchodzi, mając nadzieję, że Abby nie będzie taka jak ona. Później Elektra pojawia się w firmie zajmującej się projektowaniem konstrukcji, gdzie pracuje jako technik[3].

Obsada[edytuj | edytuj kod]

 • Jennifer Garner jako Elektra Natchios, córka milionera Nikolasa Natchiosa, która jako dziecko była świadkiem morderstwa swojej matki, przez co jej ojciec postanowił wyszkolić ją w sztukach walki[2].
 • Goran Višnjić jako Mark Miller, ojciec Abby[2].
 • Will Yun Lee jako Kirigi, przywódca Dłoni i wróg Elektry[2].
 • Cary-Hiroyuki Tagawa jako Roshi, przywódca Dłoni, ojciec Kirigiego[2].
 • Terence Stamp jako Stick, mentor Elektry i członek Chaste[2].

W filmie ponadto wystąpili: Kirsten Prout jako Abby Miller, córka Marka[2]; Colin Cunningham jako McCabe, agent Elektry[4]; Hiro Kanagawa jako Meizumi, asystent Roshiego[5] i Kurt Max Runte jako Nikolas Natchios, ojciec Elektry[6] oraz Bob Sapp jako Stone[7], Natassia Malthe jako Typhoid[8], Chris Ackerman jako Tattoo[9] i Edison T. Ribeiro jako Kinkou, którzy przynależeli do Dłoni[10].

Produkcja[edytuj | edytuj kod]

W lutym 2003 roku poinformowano, że planowany jest spin-off filmu Daredevil z Jennifer Garner w tytułowej roli[11]. Na stanowisku reżysera został zatrudniony Rob Bowman, a do napisania scenariusza Zak Penn, Stu Zicherman i Raven Metzner[2].

Za zdjęcia odpowiadał Bill Roe, za scenografię Graeme Murray, a za kostiumy Lisa Tomczeszyn. Montażem zajął się Kevin Stitt[2].

Ben Affleck powtórzył swoją rolę jako Matt Murdock / Daredevil, jednak scena z jego udziałem została wycięta na etapie postprodukcji[12].

Muzyka[edytuj | edytuj kod]

Do skomponowania muzyki do filmu zatrudniony został Christophe Beck. Ścieżka dźwiękowa Elektra (Original Motion Picture Score) z muzyką Becka została wydana 25 stycznia 2005 roku[13]. Album koncepcyjny Elektra: The Album wydano 11 stycznia tego samego roku[14].

2005Elektra: The Album
Nr Tytuł utworu WykonawcaDługość
1.„Never There (She Stabs)”Strata3:44
2.„Hey Kids”Jet2:58
3.„Everyone is Wrong”The Donnas3:28
4.„Sooner or Later”Switchfoot4:09
5.„Thousand Mile Wish (Elektra Mix)”Finger Eleven4:00
6.„Wonder”Megan McCauley3:53
7.„Your Own Disaster”Taking Back Sunday5:42
8.„Breathe No More”Evanescence3:48
9.„Photograph”12 Stones3:58
10.„Save Me”Alter Bridge3:27
11.„Beautiful”The Dreaming3:03
12.„Hollow”Submersed4:04
13.„Angels With Even Filthier Souls”Hawthorne Heights2:55
14.„5 Years”The Twenty Twos3:52
15.„In the Light”Full Blown Rose4:13
57:14
2005Elektra (Original Motion Picture Score)
Nr Tytuł utworu AutorDługość
1.„Main Title”C. Beck1:31
2.„DeMarco’s End”C. Beck2:07
3.„Ferry Crossing”C. Beck3:19
4.„Insomnia”C. Beck2:11
5.„Ninjas”C. Beck4:04
6.„The Hand”C. Beck1:23
7.„Gnarly Gongs”C. Beck1:15
8.„Stick”C. Beck2:04
9.„Just Sit Quietly”C. Beck1:04
10.„The Kiss”C. Beck1:39
11.„Escape From McCabe’s”C. Beck2:20
12.„Tattoo”C. Beck0:49
13.„The Forest”C. Beck1:47
14.„Wolf Run”C. Beck1:58
15.„Typhoid”C. Beck2:17
16.„Just a Girl”C. Beck1:49
17.„Homecoming”C. Beck1:54
18.„Candle Trick”C. Beck1:41
19.„Kirigi”C. Beck2:29
20.„Hedge Maze Brawl”C. Beck2:36
21.„Elektra’s Second Life”C. Beck4:55
45:12

Wydanie[edytuj | edytuj kod]

Światowa premiera Elektry miała miejsce 8 stycznia 2005 roku w Las Vegas. Podczas wydarzenia uczestniczyła obsada i produkcja filmu oraz zaproszeni specjalni goście. Premierze tej towarzyszył czerwony dywan oraz szereg konferencji prasowych[15]. Dla szerszej publiczności w Stanach Zjednoczonych zadebiutował 14 stycznia. W Polsce film miał premierę 18 lutego tego samego roku[1].

5 kwietnia 2005 roku film został wydany na DVD w Stanach Zjednoczonych[16], a w Polsce, 22 czerwca 2005[17].

Wersja reżyserska

18 października 2005 roku w Stanach Zjednoczonych została wydana wersja reżyserka filmu Elektra: Director’s Cut na DVD, która została rozszerzona o dodatkowe niecałe 3 minuty w stosunku do wersji kinowej[18]. 4 maja 2010 roku została ona wydana na nośniku Blu-ray[19].

Odbiór[edytuj | edytuj kod]

Box office[edytuj | edytuj kod]

Film przy budżecie 43 miliony dolarów zarobił niecałe 57 milionów, z czego prawie 24 miliony w Stanach Zjednoczonych i Kanadzie oraz około 46 tysięcy w Polsce[20].

Krytyka w mediach[edytuj | edytuj kod]

Film otrzymał negatywne oceny od krytyków. W serwisie Rotten Tomatoes 11% z 166 recenzji filmu jest pozytywnych (średnia ocen wyniosła 3,83 na 10)[21]. Na portalu Metacritic średnia ocen z 35 recenzji wyniosła 34 punktów na 100[22]. Natomiast według serwisu CinemaScore publiczność przyznała mu ocenę B w skali od F do A+[23].

Nominacje[edytuj | edytuj kod]

Rok Ceremonia Kategoria Nominowani Rezultat Przypis
2005 Teen Choice Awards Ulubiona aktorka filmu akcji / thrillera Jennifer Garner Nominacja [24]
MTV Movie Awards Najlepszy pocałunek Jennifer Garner, Natassia Malthe Nominacja [25]

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

 1. a b Elektra [Blu-Ray]. dvdmax.pl. [dostęp 2020-07-27]. (pol.).
 2. a b c d e f g h i Brian Lowry: Elektra review. Variety. [dostęp 2005-01-12]. (ang.).
 3. a b c d e f g Elektra, reż. Rob Bowman
 4. Colin Cunningham. Brytyjski Instytut Filmowy. [dostęp 2020-07-27]. [zarchiwizowane z tego adresu (2020-08-08)]. (ang.).
 5. Hiro Kanagawa. Brytyjski Instytut Filmowy. [dostęp 2020-07-27]. [zarchiwizowane z tego adresu (2020-04-27)]. (ang.).
 6. Kurt Max Runte. Brytyjski Instytut Filmowy. [dostęp 2020-07-27]. [zarchiwizowane z tego adresu (2020-08-08)]. (ang.).
 7. Bob Sapp. Brytyjski Instytut Filmowy. [dostęp 2020-07-27]. [zarchiwizowane z tego adresu (2019-07-19)]. (ang.).
 8. Paul Chavez: 'Women are softer': Jennifer Garner discusses same-sex kiss with Natassia Malthe in 2005 superhero film Elektra. Daily Mail. [dostęp 2018-03-14]. [zarchiwizowane z tego adresu (2019-05-19)]. (ang.).
 9. Chris Ackerman. Brytyjski Instytut Filmowy. [dostęp 2020-07-27]. [zarchiwizowane z tego adresu (2020-08-08)]. (ang.).
 10. Edison T. Ribeiro. Brytyjski Instytut Filmowy. [dostęp 2020-07-27]. [zarchiwizowane z tego adresu (2020-08-08)]. (ang.).
 11. Nicholas Fonseca: Daredevil's Jennifer Garner gets a spin-off. Entertainment Weekly. [dostęp 2003-02-27]. [zarchiwizowane z tego adresu (2020-08-08)]. (ang.).
 12. High in the sky Benny bares all. The Sydney Morning Herald. [dostęp 2004-07-29]. [zarchiwizowane z tego adresu (2019-12-27)]. (ang.).
 13. Elektra score (2005). soundtrackinfo.com. [dostęp 2020-07-27]. (ang.).
 14. Elektra (2005). soundtrackinfo.com. [dostęp 2020-07-27]. (ang.).
 15. Jennifer Garner At The World Premiere Of Elektra At The Palms Casino Resort January 8 2005 In Las Vegas Nv Celebrity. overstock.com. [dostęp 2020-07-27]. [zarchiwizowane z tego adresu]. (ang.).
 16. Elektra (2005). dvdsreleasedates.com. [dostęp 2020-07-27]. [zarchiwizowane z tego adresu (2016-07-08)]. (ang.).
 17. Elektra. film.interia.pl. [dostęp 2020-07-27]. [zarchiwizowane z tego adresu (2020-08-08)]. (pol.).
 18. Todd Douglass Jr.: Elektra - Unrated Director's Cut. DVD Talk. [dostęp 2005-10-24]. [zarchiwizowane z tego adresu (2010-05-28)]. (ang.).
 19. George Theofanopoulos: Elektra Director’s Cut Blu-ray Review. HD Movie Room. [dostęp 2010-05-08]. [zarchiwizowane z tego adresu (2020-08-08)]. (ang.).
 20. Elektra. Box Office Mojo. [dostęp 2020-07-27]. (ang.).
 21. Elektra. Rotten Tomatoes. [dostęp 2020-07-27]. (ang.).
 22. Elektra. Metacritic. [dostęp 2020-07-27]. (ang.).
 23. CinemaScore. CinemaScore. [dostęp 2020-07-25]. [zarchiwizowane z tego adresu]. (ang.).
 24. 2005 Teen Choice Awards. awardsandwinners.com. [dostęp 2020-07-25]. [zarchiwizowane z tego adresu (2020-04-25)]. (ang.).
 25. Ben Cosgrove: Vicious teens and happy drunk lead 2005 MTV Movie Awards nominees. MTV. [dostęp 2005-05-04]. [zarchiwizowane z tego adresu (2020-07-28)]. (ang.).

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]