Hrvatska radiotelevizija

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Hrvatska radiotelevizija
Ilustracja
Państwo

 Chorwacja

Siedziba

Zagrzeb

Data założenia

15 maja 1926 (radio)[1]
7 września 1956 (telewizja)[1]

Forma prawna

Spółka publiczna[2]

Prezes

Kazimir Bačić[3]

Udziałowcy

Skarb Państwa Chorwacji[2]

brak współrzędnych
Strona internetowa
Halo, halo, ovdje Radio Zagreb – słowa Boženy Begović wypowiedziane 15 maja 1926 na początku emisji programu
Siedziba HRT
Wóz reporterski telewizji HRT na chorwackiej autostradzie
„Chłodzenie” wozu satelitarnego telewizji HRT tuż po łączeniu

Hrvatska radiotelevizija, w skrócie jako HRTchorwacki publiczny[2] nadawca radiowo-telewizyjny z siedzibą w Zagrzebiu, od 1 stycznia 1993 członek Europejskiej Unii Nadawców (EBU)[4].

Historia[edytuj | edytuj kod]

Początki radiofonii w Chorwacji sięgają lat 20. XX wieku, gdzie pierwszy program radiowy został wyemitowany 15 maja 1926[1]. Halo, halo! Ovdje Radio Zagreb! – tak brzmiały pierwsze słowa wypowiedziane na żywo o godzinie 20:30 na antenie radia przez prezenterkę Bożenę Begović[1].

30 lat po rozpoczęciu emisji programu radiowego, 7 września 1956 wyemitowany został pierwszy program telewizyjny w Chorwacji[1], za pośrednictwem nadajnika zlokalizowanego na górze Šljeme w pobliżu Zagrzebia. Drugi program uruchomiono 27 sierpnia 1972[1]. Aż do 2000 roku były to jedyne stacje telewizyjne w Chorwacji, wtedy wówczas uruchomiono pierwszą w kraju stację komercyjną Nova TV.

Kanały[edytuj | edytuj kod]

Telewizja[edytuj | edytuj kod]

 • HRT1 (HTV1, potocznie Prvi program) – profil kanału zbliżony jest do polskiej TVP1, na program składają się informacje, publicystyka, filmy, seriale i programy rozrywkowe. Główny program informacyjny HRT1, emitowany codziennie o 12.00 i 19.30, nosi nazwę Dnevnik. Kilkakrotnie w ciągu dnia emitowane są również krótsze wydania dziennika, pod nazwą Vijesti. Na antenie HRT1 zobaczyć można też lokalne wersje takich programów, jak: Milionerzy (Tko želi biti milijunaš?), Najsłabsze ogniwo (Najslabija karika), czy Taniec z gwiazdami (Ples sa zvijezdama), a także amerykańskie seriale, m.in. Ally McBeal, Brzydula Betty (Ružna Betty) oraz program Oprah Show. Kolejnym znaczącym programem emitowanym na tej antenie jest codzienny historyczno-dokumentalny program TV kalendar, który jest emitowany nieprzerwanie od 1976 roku.
 • HRT2 (HTV2, potocznie Drugi program) – w ramówce kanału znajdują filmy i seriale, programy dla dzieci i młodzieży, transmisje z widowisk sportowych, a także informacje.
 • HRT3 (HTV3, potocznie Treći program) – zazwyczaj w ramówce są programy o kulturze, ale także na tym kanale emitowane są filmy oraz filmy dokumentalne. Emisja rozpoczęła się w późnych latach 90., natomiast zakończyła się w 2004 roku, a później HRT3 powróciło do emisji we wrześniu 2012 roku.
 • HRT4 (HTV4, potocznie Četvrti program) – w ramówce emitowane są programy informacyjne. Emisja rozpoczęła się w grudniu 2012 roku.
 • HRT Int. (w 2018 roku znany jako HRT5) - międzynarodowy kanał telewizyjny, który rozpoczął nadawanie 1 stycznia 2018. Dokładnie rok później (1 stycznia 2019) przybrał aktualną nazwę.
 • HRT Plus – zlikwidowany kanał telewizyjny, który nadawał w latach 2004-2012. Zastąpił, a później został zastąpiony przez HRT3.
 • HRT Sat (inne nazwy: HTV Slika Hrvatske, HTV Pictures of Croatia, HRT Satelitski Program) - zlikwidowany kanał telewizyjny, który nadawał od początku lat 90. do 2016 roku. Został - jako kanał międzynarodowy - zastąpiony przez HRT4.

Radio[edytuj | edytuj kod]

Odbiór[edytuj | edytuj kod]

 • Cyfrowy przekaz naziemny (DVB-T) – na terenie całej Chorwacji (głównie w okolicach większych miast) emitowane są programy wchodzące w skład cyfrowego multipleksu: HRT1, HRT2 oraz stacje komercyjne (RTL Televizija i NovaTV, a lokalnie także NIT – Nezavisna istarska televizija i Slavonska televizija). Emisja prowadzona jest w systemie MPEG-2. Dodatkowo w Zagrzebiu i najbliższej okolicy realizowany jest eksperymentalny przekaz w technologii HDTV oparty na systemie MPEG-4.
 • Przekaz satelitarny:
  • W Europie, Afryce Północnej i na Bliskim Wschodzie za pośrednictwem satelity Hot Bird 6 nadawane są kanały telewizyjne: HRT1, HRT2, HRT Plus/HRT Sat i radiowe: HR1, HR2, HR3, HR Glas Hrvatske, HR Pula. Kanały radiowe są ogólnodostępne (przekaz niekodowany), natomiast HRT2 i HRT Puls/HRT Sat są w całości kodowane w systemie Viaccess. Program HRT1 jest w większości niekodowany, z wyjątkiem audycji, do których emisji HRT posiada prawa jedynie na terenie Chorwacji (głównie filmów, seriali i programów realizowanych w oparciu o zagraniczne licencje oraz niektóre transmisje sportowe). W oficjalnej sprzedaży znajdują się karty umożliwiające odbiór wszystkich kanałów HRT z satelity. Oferowane są zarówno mieszkańcom Chorwacji, jak i innych krajów położonych w zasięgu satelity Hot Bird, jednak po znacznie wyższej cenie.
  • W Ameryce Północnej za pośrednictwem satelity AMC 4 transmitowane są programy HRT Sat i HR Glas Hrvatske, przekaz kodowany w systemie Irdeto 2.
  • W Ameryce Południowej z satelity AMC 4 dostępne są programy HRT Sat (przekaz niekodowany) i HR Glas Hrvatske (przekaz kodowany)
  • W Australii programy HRT Sat i HR Glas Hrvatske dostępne są z satelity Optus B3, przekaz kodowany w systemie Irdeto 2.
 • Internet – HRT udostępnia na swojej stronie internetowej bezpłatny streaming swoich kanałów radiowych: HR1, HR2, HR3, HR Glas Hrvatske i programów regionalnych z Rijeki, Puli, Osijeka, Splitu i Zagrzebia. Streaming HR Dubrovnik dostępny jest na jego stronie internetowej [1].

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

 1. a b c d e f Povijest HRT-a. Hrvatska radiotelevizija, 2011-05-20. [dostęp 2018-12-30].
 2. a b c O HRT-u. Hrvatska radiotelevizija. [dostęp 2018-12-30].
 3. Tko je tko na HRT-u. Hrvatska radiotelevizija. [dostęp 2018-12-30].
 4. EBU. Hrvatska radiotelevizija. [dostęp 2018-12-30].

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]