Gostkowski (herb baronowski)

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii

Gostkowski − polski herb szlachecki, baronowska odmiana herbu Gozdawa.

Opis herbu[edytuj | edytuj kod]

Opis z wykorzystaniem klasycznych zasad blazonowania:

Tarcza dzielona w krzyż z polem sercowym. W polu I, czerwonym, lilia podwójna srebrna z takimż przewiązaniem (Gozdawa); w polu II, czerwonym łeb dzika od dołu rozdzierany przez ramię w szacie błękitnej (Świnka); w polu III, czerwonym, półtrzecia krzyża srebrnego (Prus); w polu IV, błękitnym, podkowa srebrna, między ocelami i na barku po krzyżu kawalerskim złotym (Lubicz); w polu V, czerwonym, tarcza srebrna z bordiurą złotą (Janina). Nad tarczą korona baronowska, opleciona sznurem pereł, a nad nią trzy hełmy w koronach, z których klejnoty: klejnot I: ogon pawi z lilią jak w godle, klejnot II: pół panny w szacie zielonej, z rękoma założonymi w pasie, klejnot III: ramię zbrojne, wsparte na łokciu, naturalne. Labry prawe czerwone, podbite srebrem, lewe błękitne, podbite złotem.

Symbolika[edytuj | edytuj kod]

Herb zawiera skrócony wywód genealogiczny obdarowanego i przedstawia herby żon przodków po mieczu. Jego herb rodowy znajduje się w polu sercowym. Herb matki, Franciszki Gawrońskiej, znajduje się w polu II. Herb babki, Justyny Studzińskiej, znajduje się w polu III. Herb prababki, Anny Głębockiej, znajduje się w polu IV. Herb praprababki, Anny Kołaczkowskiej, znajduje się w polu V.

Najwcześniejsze wzmianki[edytuj | edytuj kod]

Nadany z galicyjskim tytułem baronowskim 12 grudnia 1782 freiherrowi Stanisławowi von Witoszewo Gozdawie Gostkowskiemu z predykatem wohlgeboren (wielmożny).

Herbowni[edytuj | edytuj kod]

Jedna rodzina herbownych:

freiherr von Witoszewo Gozdawa Gostkowski.

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]