Grzegorz Lipowski

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Grzegorz Lipowski
Ilustracja
Data i miejsce urodzenia 17 czerwca 1936
Szymki
Senator V kadencji
Okres od 19 października 2001
do 18 października 2005
Przynależność polityczna Socjaldemokracja Polska
Wojewoda częstochowski
Okres od 1980
do 1990
Przynależność polityczna Polska Zjednoczona Partia Robotnicza
Poprzednik Mirosław Wierzbicki
Następca Jerzy Guła

Grzegorz Marek Lipowski (ur. 17 czerwca 1936 w Szymkach) – polski polityk, urzędnik państwowy, inżynier włókiennictwa, były wojewoda częstochowski, senator IV i V kadencji.

Życiorys[edytuj | edytuj kod]

Jako dziecko spędził sześć lat na Syberii, dokąd został zesłany w 1940 wraz z matką i rodzeństwem. Studiował na Wydziale Włókienniczym Politechniki Częstochowskiej, w 1962 uzyskał tytuł zawodowy magistra inżyniera na Wydziale Włókienniczym Politechniki Łódzkiej. Podjął pracę w Przędzalni Czesankowej „Wełnopol” w Częstochowie na stanowisku głównego technologa. W 1965 ukończył studia podyplomowe na Wydziale Organizacji i Zarządzania Wyższej Szkoły Ekonomicznej w Krakowie.

W 1972 został naczelnym dyrektorem Zakładów Przemysłu Lniarskiego „Wigolen” w Częstochowie, w 1980 naczelnym dyrektorem Zakładów Przemysłu Bawełnianego „Ceba” w tym mieście. W latach 1980–1990 pełnił funkcję wojewody częstochowskiego, z nadania Polskiej Zjednoczonej Partii Robotniczej. W 1991 został dyrektorem generalnym firmy budowlanej „Holzmann-Barański” Sp. z o.o.; kierował tym przedsiębiorstwem do 1997.

W latach 1997–2005 zasiadał w Senacie przez dwie kadencje, reprezentując województwo i okręg częstochowski. Uczestniczył w pracach Komisji Emigracji i Polaków za Granicą oraz Komisji Spraw Unii Europejskiej. Wybierany z ramienia Sojuszu Lewicy Demokratycznej. Należał do powstałej w 1999 partii SLD, a w 2004 był w gronie członków-założycieli Socjaldemokracji Polskiej. Z jej listy kandydował bezskutecznie w tym samym roku do Parlamentu Europejskiego. Wystąpił z tej partii i w 2005 bez powodzenia ubiegał się o reelekcję do Senatu jako kandydat niezależny. Rok później bezskutecznie kandydował na radnego sejmiku śląskiego z listy lokalnego komitetu Teraz Częstochowa, a w 2014 do rady powiatu częstochowskiego z ramienia komitetu Razem dla Powiatu.

Podjął działalność w wielu organizacjach, m.in. Naczelnej Organizacji Technicznej (przewodniczący rady wojewódzkiej w Częstochowie, wiceprezes zarządu głównego od 2001), Związku Ochotniczych Straży Pożarnych (od 1983 prezes zarządu wojewódzkiego w Częstochowie), Związku Sybiraków (członek zarządu wojewódzkiego w Częstochowie). Został także działaczem sportowym, m.in. w Regionalnym Komitecie Olimpijskim w Częstochowie (w latach 1996–1998 wiceprezes, następnie prezes), Okręgowym Związku Żeglarskim w Częstochowie (prezes od 1997), Akademickim Związku Sportowym (członek zarządu głównego od 2003). Instruktor i sędzia sportowego tańca towarzyskiego.

Życie prywatne[edytuj | edytuj kod]

Żonaty (żona Zofia), ma troje dzieci (córki Ewę i Agnieszkę oraz syna Marcina).

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]