Guido z Arezzo

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
Błogosławiony
Guido z Arezzo OSB
Guido Monaco
Guido Aretino Florence.jpg
Data urodzenia 990-1000
Data śmierci 1045-1050
Czczony przez
Kościół/
wyznanie
rzymskokatolicki
Wspomnienie 7 września

Guido (Gwido) z Arezzo, Aretinus, Guido Monaco (ur. 990-1000, zm. 1045-1050) – włoski benedyktyn z opactwa Pomposa, teoretyk muzyki, czczony jako błogosławiony Kościoła katolickiego[1].

Pierwsze nauki pobierał w opactwie w Pomposa koło Ferrary. W 1025 roku, za wstawiennictwem bpa Teobalda, otrzymał stanowisko nauczyciela chóru chłopięcego w Arezzo, gdzie też przebywał przez dłuższy czas. Później sporo podróżował odwiedzając m.in. Saint-Maur-des-Fossés, Évreux, Saint-Denis i Canterbury. Prawdopodobnie w ostatnich latach życia wstąpił do klasztoru kamedułów. Tęsknił za życiem mnicha-eremity w duchu św. Romualda, więc osiadł najpierw w Fonte Avellana, następnie w Camaldoli, w końcu zaś w klasztorze Św. Krzyża w Avellano[1].

Udoskonalił zapis nutowy i wprowadził nową metodę śpiewu – solmizację, opartą na nazwach poszczególnych dźwięków heksachordu (diatonicznego postępu 6 dźwięków), utworzonych od początkowych zgłosek wierszy w hymnie na cześć św. Jana Chrzciciela: ut, re, mi, fa, sol, la (w XVII w., ze względu na trudność w wykonywaniu sylaby ut, zmieniono ją na do)[2].

W słynnym traktacie Micrologus (Micrologus de disciplina artis musicae) opisał praktykę polifoniczną swoich czasów – technikę organalną. Napisał również pełny traktat o muzyce, oraz jego wierszowaną przeróbkę pod tytułem Regulae rhytmicae jak i Epistola de ignoto cantu[1].

Dzięki zasługom na muzycznej niwie, od XVI wieku, zaczęto czcić Guida, jako błogosławionego. Jego imieniem nazwano krater na Merkurym (1976)[3].

Wspomnienie liturgiczne bł. Guido obchodzone jest w Kościele rzymskokatolickim 7 września.

Zobacz też[edytuj]

Przypisy

  1. a b c Gwido z Arezzo. DEON.pl z inicjatywy SJ i Wydawnictwa WAM. [dostęp 2012-10-09].
  2. Tomasz Grębski. Muzyka sfer. „Wiedza i Życie”. 9 (969), s. 55-59, wrzesień 2015. Prószyński Media. ISSN 0137-8929. 
  3. Guido d'Arezzo crater (ang.). Olanetary Names Crater. [dostęp 2013-10-19].

Bibliografia[edytuj]

Linki zewnętrzne[edytuj]