Gustav Wagner

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
Zobacz też: Gustav Wagner (bobsleista).

Gustav Wagner (ur. 18 lipca 1911 w Wiedniu, zm. 3 października 1980 w Săo Paulo) – zbrodniarz nazistowski, który pełnił funkcję zastępcy komendanta niemieckiego obozu zagłady Sobibor.

Austriak urodzony w Wiedniu. Członkiem austriackiej NSDAP był od 1931 roku. W 1934 roku uciekł do Niemiec by uniknąć uwięzienia za swoją działalność polityczną (NSDAP była w Austrii nielegalna). Wstąpił następnie do SS i SA. W 1940 roku Wagner został skierowany do Zamku Hartheim koło Linzu, który był centrum akcji T4 (zabijanie umysłowo chorych i inwalidów). Dzięki zdobytemu doświadczeniu w masowym mordowaniu ludzi, w marcu 1942 brał udział w budowie obozu zagłady Sobibor we wschodniej Polsce (zobacz Einsatz Reinhardt). Następnie otrzymał stanowisko zastępcy komendanta w tym obozie (komendantem Sobiboru był m.in. Franz Stangl).

Wagner, jako drugi najwyższy rangą esesman w Sobiborze i fanatyczny nazista, odpowiedzialny był za sprawne i efektywne przeprowadzanie akcji masowej eksterminacji Żydów. Oblicza się, że od maja 1942 do października 1943 w obozie tym zginęło ok. 250 tysięcy ludzi. Obozowa służba Wagnera została doceniona (odznaczono go Żelaznym Krzyżem i awansował w SS) przez Heinricha Himmlera. Jako kierownik masowej eksterminacji Żydów zyskał sobie przydomek „bestia” lub „anioł śmierci”. Wagner opisywany jest przez ocalałych więźniów obozu jako brutalny sadysta, uwielbiający osobiście zabijać (co czynił z uśmiechem na twarzy) i maltretować swoje ofiary. Był jednym z najgorszych obozowych oprawców. Jeden ze świadków zeznał, iż Wagner „nie rozpoczynał obiadu, dopóki nie zamordował kogoś toporem, łopatą lub własnymi rękami”. Jego zachowanie miało też wpływ na pozostałych esesmanów, wzmagając jeszcze ich okrucieństwo. Nie przez przypadek bunt żydowskich więźniów w Sobiborze w październiku 1943 miał miejsce, gdy Wagnera nie było w obozie. Następnie zajął się likwidacją obozu i zacieraniem śladów zbrodni. Po zamknięciu Sobiboru przeniesiono go do Włoch, gdzie brał udział w masowej eksterminacji tamtejszych Żydów.

Po klęsce III Rzeszy, Wagner znalazł się w amerykańskim obozie dla jeńców wojennych, lecz został zwolniony dzięki użyciu fałszywych dokumentów. Następnie skazany przez aliancki Trybunał Wojskowy zaocznie na karę śmierci, postanowił wyjechać z Europy. Wraz z innym zbrodniarzem, Franzem Stanglem, dzięki pomocy niektórych dostojników Watykanu (m.in. biskupa Aloisa Hudala), uciekł przez Syrię do Brazylii. Wagner żył spokojnie w São Paulo aż do maja 1978, gdy po rozpoznaniu go jako zastępcy komendanta Sobiboru, został aresztowany przez władze brazylijskie. Jednak rząd brazylijski odrzucił żądania Izraela, Austrii i Polski co do ekstradycji zbrodniarza, a Sąd Najwyższy odmówił także wydania Wagnera władzom RFN. Wagner nie przejawiał żadnych wyrzutów sumienia co do popełnionych przez siebie zbrodni. W wywiadzie dla telewizji BBC (18 czerwca 1979) o swojej służbie w Sobiborze powiedział: „Nie miałem żadnych uczuć. Była to po prostu kolejna praca. Wieczorem nigdy o tym nie rozmawialiśmy, tylko piliśmy alkohol lub graliśmy w karty”.

Gustav Wagner popełnił samobójstwo w 1980 r.