Guzowy Piec

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
Guzowy Piec
Państwo  Polska
Województwo warmińsko-mazurskie
Powiat olsztyński
Gmina Gietrzwałd
Strefa numeracyjna (+48) 89
Kod pocztowy 11-036
Tablice rejestracyjne NOL
SIMC 0473632
Położenie na mapie województwa warmińsko-mazurskiego
Mapa lokalizacyjna województwa warmińsko-mazurskiego
Guzowy Piec
Guzowy Piec
Położenie na mapie Polski
Mapa lokalizacyjna Polski
Guzowy Piec
Guzowy Piec
Ziemia53°41′23,2″N 20°13′00,6″E/53,689778 20,216833

Guzowy Piec (niem. Gusenofen) – wieś w Polsce położona w województwie warmińsko-mazurskim, w powiecie olsztyńskim, w gminie Gietrzwałd.

W latach 1975–1998 miejscowość administracyjnie należała do województwa olsztyńskiego.

Położenie[edytuj]

Guzowy Piec położony jest na Warmii, około 27 km od Olsztyna, nad Jeziorem Guzowy Piec. Z krańca południowego wypływa do niego strumyk do potoku Jemiołówki (Amling), wpadającego do jeziora Sarąg. Powierzchnia jeziora Guzowy Piec wynosi 10,6 ha a maksymalna głębokość to 5 m. Jezioro porosnięte jest szerokim pasem trzciny. Mocno rozwinięta jest roślinność o lisciach pływających (grążel żółty) i zanurzona (moczarka kanadyjska). Zbiornik obfituje w faunę bezkręgową. W skład ichtiofauny jeziora wchodzą takie gatunki jak karaś, leszcz, płoć, okoń, lin i szczupak.

Historia[edytuj]

Toponimia[1][edytuj]

Na przestrzeni lat miejscowość wielokrotnie zmieniała nazwę. Znajdując się w granicach Prus Wschodnich wielokrotnie zmieniała swoją nazwę, a po włączeniu tych ziem do terytorium Polski Komisja Nazw Miejscowości i Obiektów Fizjograficznych nadała wsi polską nazwę Guzowy Piec. Miejscowość kolejno nazywała się:

  • Gussen-Theeroffen (1711)
  • Gusen lub Gusen-Ofen (1789)
  • Gusen (1796-1802)
  • Gusenofen (1820)
  • Guzowy Piec

Demografia[edytuj]

Dane historyczne
Rok Ludność Zm., %
1901 371
1933 301 –18,9%
1939 276 –8,3%
Tab. Zmiany ludnościowe Guzowego Pieca[2][3]


Turystyka[edytuj]

Baza turystyczna[edytuj]

Guzowy Piec jest miejscowością letniskową, w której znajduje się wiele prywatnych kwater dla turystów. Największą liczbę miejsc noclegowych zapewnia obiekt hotelowy „Bajkowy Zakątek”, należący do turystycznej Grupy Anders. Obiekt mieści się w budynku starej szkoły, która po rewitalizacji stanowi centrum kompleksu składającego się z około 30 domków letniskowych, stylizowanych na dawne warmińskie chaty. Ośrodek stanowi miejsce wielu konferencji oraz wydarzeń sportowych i kulturalnych[4][5]. Na wschodnim brzegu jeziora Guzowy Piec położona jest duża posiadłość "Za Piecem". Oferuje dwa całoroczne domy do wynajęcia.

Atrakcje turystyczne[edytuj]

Osoby związane z Guzowym Piecem[edytuj]

  • Kurt Schmischke - niemiecki malarz, grafik, ilustrator książek o tematyce morskiej, wielokrotnie gościł w Guzowym Piecu, skąd pochodzili jego dziadkowie[6]

Przypisy

Linki zewnętrzne[edytuj]