Przejdź do zawartości

Haier

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Haier
海尔
Ilustracja
Logo przedsiębiorstwa
Państwo

Chińska Republika Ludowa

Siedziba

Qingdao

Data założenia

1984

Forma prawna

konglomerat

Prezes

Zhang Ruimin

brak współrzędnych
Strona internetowa

Haier Group (chiń. upr. 海尔; chiń. trad. 海爾; pinyin Hǎi’ěr) – międzynarodowe przedsiębiorstwo produkujące elektronikę użytkową i AGD, z siedzibą w Qingdao, w prowincji Szantung w Chinach. Haier projektuje, rozwija, produkuje i sprzedaje swoje produkty, w tym klimatyzatory, telefony komórkowe, komputery, kuchenki mikrofalowe, pralki, lodówki i telewizory.

W 2013 roku marka Haier miała najwyższy na świecie udział w rynku AGD na poziomie 11,6%[1].

Historia

[edytuj | edytuj kod]
Siedziba firmy

Początki Haier datowane są na długo wcześniej przed faktycznym założeniem firmy. W 1920 roku wybudowano w Qingdao fabrykę dostarczającą lodówki na rynek chiński. Po powstaniu Chińskiej Republiki Ludowej w 1949 roku, zakład ten został przejęty i przekształcony w przedsiębiorstwo państwowe.

Założenie nowej spółki

[edytuj | edytuj kod]

Firma Haier została założona jako Qingdao Refrigerator Co. w 1984 roku. Wraz z otwarciem Chin na rynki światowe, zagraniczne korporacje zaczęły szukać możliwości podjęcia współpracy w Chinach. Jedna z nich, niemiecka firma produkująca lodówki Liebherr, zawarła umowę joint venture z Qingdao Refrigerator Co., oferując technologię i wyposażenie dla ich chińskiego odpowiednika. Lodówki miały być produkowane pod nazwą Qindao – Leebherr (chiń. upr.: 琴岛-利勃海尔; chiń. trad.: 琴岛-利勃海尔, pinyin: Qindao - Libohai’er). Wykorzystaniu urządzeń i technologii firmy Liebherr towarzyszył nowy proces zarządzania jakością. Do 1986 roku, Qingdao Refrigerator stał się rentowny, a wzrost sprzedaży wynosił średnio 83% rocznie. Ze sprzedaży na poziomie 3,4 mln CNY w 1984 r. sprzedaż wzrosła do 40,5 mld CNY w 2000 r., czyli o ponad 11 500%[2].

Lokalny samorząd poprosił Haier o przejęcie niektórych z nieradzących sobie producentów sprzętu gospodarstwa domowego. W 1988 roku firma przejęła kontrolę nad Qingdao Electroplating Company (produkującej mikrofalówki), a w 1991 r. Qingdao Air Conditioner Plant i Qingdao Freezer. Znanym wydarzeniem jest przejęcie w 1995 roku Qingdao Red Star Electronics Co. Ltd. przez Haier.

Zhang Ruimin

[edytuj | edytuj kod]

Do roku 1980 firma miała długi na 1,4 mln CNY i miała problemy z ubogą infrastrukturą, złym zarządzaniem oraz brakiem kontroli nad jakością wynikającymi z planowanego systemu gospodarczego i związanej z tym polityki[3]. Produkcja zwolniła, rzadko przekraczając poziom 80 lodówek na miesiąc, a fabryka była bliska bankructwa. Rząd Qingdao zatrudnił młodego asystenta zarządcy miasta, Zhanga Ruimina, który był odpowiedzialny za szereg firm będących własnością miasta. Zhang został mianowany dyrektorem naczelnym fabryki w 1984 roku.

Marka Haier

[edytuj | edytuj kod]

Po zróżnicowaniu linii produktów, firma przyjęła nową nazwę w 1991 roku. Pożyczone od niemieckiej nazwy partnera, Haier pochodzi od dwóch ostatnich sylab chińskiej transliteracji Liebherr. Qingdao Haier Group została uproszczona w 1992 roku do Haier Group, obecnej nazwy spółki.

W 1995 roku Haier wykupił swojego głównego rywala w Qingdao, czyli Red Star Electric Appliance Factory. W 1997 roku firma wraz z nabyciem Huangshan Electronics Group zajęła się produkcją telewizorów. Pod koniec lat 90. Haier sprzedawał wiele produktów, wliczając w to również telefony komórkowe i komputery, oraz miał najwyższy udział w rynku krajowym w swojej podstawowej działalności, czyli produkcji sprzętu AGD.

Działalność

[edytuj | edytuj kod]
Greenwich Savings Bank Building(inne języki) - zakupiony przez przedsiębiorstwo haier w 2001 r.

Na rynku AGD w Europie, gdzie grupa posiada tylko 3% rynku, Haier konkuruje z markami amerykańskimi (Whirlpool), europejskimi (Electrolux, Fagor, Bosch-Siemens), koreańskimi (LG, Samsung) oraz tureckimi (Beko).

Trudnością rynku europejskiego jest to, że jest on bardzo rozdrobniony, a każdy kraj ma inne oczekiwania w dziedzinie sprzętu domowego. Haier otworzył w lipcu 2011 roku centrum B+R w Norymberdze w Niemczech, rozszerzając swoją działalność o ogrzewanie i klimatyzację.

W Stanach Zjednoczonych marka Haier jest znana, ale ogranicza się do produkcji lodówek i winiarek. W Japonii Haier wykupił w lecie 2011 roku działalność Sanyo i na początku roku 2012 otworzył kolejne centrum badań i rozwoju.

Przypisy

[edytuj | edytuj kod]
  1. Haier | Appliances, Electronics, Air Conditioners [online], www.haier.com [dostęp 2020-01-03] [zarchiwizowane z adresu 2014-03-28] (chiń.).
  2. History of Haier Group Corporation [online], FundingUniverse [dostęp 2017-11-18] (ang.).
  3. Haier Rises Through Reform and Opening Up [online], english.peopledaily.com.cn [dostęp 2017-11-18].

Linki zewnętrzne

[edytuj | edytuj kod]