Haier

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj

Haier Group (chiń. upr.: 海尔; chiń. trad.: 海爾; pinyin: Hǎi’ěr) – międzynarodowa firma produkująca elektronikę użytkową i AGD, z siedzibą w Qingdao, w prowincji Szantung w Chinach. Haier projektuje, rozwija, produkuje i sprzedaje swoje produkty, w tym klimatyzatory, telefony komórkowe, komputery, kuchenki mikrofalowe, pralki, lodówki i telewizory.

W 2013 roku marka Haier miała najwyższy na świecie udział w rynku AGD na poziomie 11,6%.[1]

Historia[edytuj | edytuj kod]

Początki Haier datowane są na długo wcześniej przed faktycznym założeniem firmy. W 1920 roku wybudowano w Qingdao fabrykę dostarczającą lodówki na rynek chiński. Po powstaniu Chińskiej Republiki Ludowej w 1949 roku, zakład ten został przejęty i przekształcony w przedsiębiorstwo państwowe.

Założenie nowej spółki[edytuj | edytuj kod]

Firma Haier została założona jako Qingdao Refrigerator Co. w 1984 roku. Wraz z otwarciem Chin na rynki światowe, zagraniczne korporacje zaczęły szukać możliwości podjęcia współpracy w Chinach. Jedna z nich, niemiecka firma produkująca lodówki Liebherr, zawarła umowę joint venture z Qingdao Refrigerator Co., oferując technologię i wyposażenie dla ich chińskiego odpowiednika. Lodówki miały być produkowane pod nazwą Qindao – Leebherr (chin. upr.: 琴岛-利勃海尔; chin. trad.: 琴岛-利勃海尔, pinyin: Qindao - Libohai’er ). Wykorzystaniu urządzeń i technologii firmy Liebherr towarzyszył nowy proces zarządzania jakością. Do 1986 roku, Qingdao Refrigerator stał się rentowny, a wzrost sprzedaży wynosił średnio 83% rocznie. Ze sprzedaży na poziomie 3,4 mln CNY w 1984 r. sprzedaż wzrosła do 40,5 mld CNY w 2000 r., czyli o ponad 11 500%.[2]

Lokalny samorząd poprosił Haier o przejęcie niektórych z nieradzących sobie producentów sprzętu gospodarstwa domowego. W 1988 roku firma przejęła kontrolę nad Qingdao Electroplating Company (produkującej mikrofalówki), a w 1991 r. Qingdao Air Conditioner Plant i Qingdao Freezer. W 1995 roku firma przejęła Qingdao Red Star Electronics Co. LTD, jest to bardzo znany temat, omawianym w szkole biznesu na Harvardzie.

Zhang Ruimin[edytuj | edytuj kod]

Do roku 1980 firma miała długi na 1,4 mln CNY i miała problemy z ubogą infrastrukturą, złym zarządzaniem oraz brakiem kontroli nad jakością wynikającymi z planowanego systemu gospodarczego i związanej z tym polityki[3]. Produkcja zwolniła, rzadko przekraczając poziom 80 lodówek na miesiąc, a fabryka była bliska bankructwa. Rząd Qingdao zatrudnił młodego asystenta zarządcy miasta, Zhang Ruimin, który był odpowiedzialny za szereg firm będących własnością miasta. Zhang został mianowany dyrektorem naczelnym fabryki w 1984 roku.

Kiedy przybył w 1984 roku, Zhang zdecydował, że potrzebne jest udoskonalenie kontroli jakości fabryki.

W 1985 roku klient przyniósł wadliwą lodówkę z powrotem do fabryki i pokazał Zhang. Zhang i klient przejrzeli zapasy 400 lodówek w poszukiwaniu zastępstwa. Podczas tego odkrył, że prawie 20 procent towaru ma wady. Aby podkreślić znaczenie jakości produktów, Zhang rozstawił 76 wadliwych lodówek na podłodze fabryki. Następnie rozdał pracownikom młoty kowalskie i rozkazał zniszczyć lodówki. Robotnicy byli niezdecydowanie, koszt lodówki w tamtym czasie to była dwuletnia pensja. Widząc ich rozpacz Zhang powiedział „Zniszczcie je! Jeśli pozwolimy sprzedać te 76 lodówek, będziemy kontynuować błąd, który prowadzi do bankructwa firmy!”. Lodówki zostały zniszczone. Jeden z użytych młotów jest wystawiony w siedzibie firmy jako przypomnienie dla przyszłych pokoleń.

Marka Haier[edytuj | edytuj kod]

Po zróżnicowaniu linii produktów, firma przyjęła nową nazwę w 1991 roku. Pożyczone od niemieckiej nazwy partnera, Haier pochodzi od dwóch ostatnich sylab chińskiej transliteracji Liebherr. Qingdao Haier Group została uproszczona w 1992 roku do Haier Group, obecnej nazwy spółki.

W 1995 roku Haier wykupił swojego głównego rywala w Qingdao czyli Red Star Electric Appliance Factory. W 1997 roku firma wraz z nabyciem Huangshan Electronics Group zajęła się produkcją telewizorów. Pod koniec lat 90. Haier sprzedawał wiele produktów, wliczając w to również telefony komórkowe i komputery, oraz miał najwyższy udział w rynku krajowym w swojej podstawowej działalności czyli produkcji sprzętu AGD.

Działalność[edytuj | edytuj kod]

Na rynku AGD w Europie, gdzie grupa posiada tylko 3% rynku, Haier konkuruje z markami amerykańskimi (Whirlpool), europejskimi (Electrolux, Fagor, Bosch-Siemens, Indesit), koreańskimi (LG, Samsung) oraz tureckimi.

Trudnością rynku europejskiego jest to, że jest on bardzo rozdrobniony, a każdy kraj ma inne oczekiwania w dziedzinie sprzętu domowego. Haier otworzył w lipcu 2011 roku centrum B+R w Norymberdze w Niemczech, rozszerzając swoją działalność o ogrzewanie i klimatyzację.

W Stanach Zjednoczonych marka Haier jest znana, ale ogranicza się do produkcji lodówek i winiarek. W Japonii Haier wykupił w lecie 2011 roku działalność Sanyo i na początku roku 2012 otworzył kolejne centrum Badań i Rozwoju.

Przypisy