Herb Jordanii

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Herb Jordanii
Ilustracja
Informacje
Wprowadzono

25 sierpnia 1934

Dewiza

Od prawej: "Abdullah II bin Al Hussein bin Aoun", "Król Haszymidzkiego Królestwa Jordanii", "Który liczy na pomoc i ochronę Bożą"

Herb Jordanii zaprojektowany został w 1921 roku, a oficjalnie przyjęty 25 sierpnia 1934 roku przez znajdującą się pod zwierzchnictwem brytyjskim Transjordanię. Po ogłoszeniu niepodległości przez ten kraj w 1946 roku (od 1950 roku Jordania), stał się jego herbem[1].

Opis[edytuj | edytuj kod]

Na zwieńczonym koroną królewską płaszczu heraldycznym, umieszczone bezpośrednio godło, wsparte na postumencie roślinnym udekorowanym szarfą oraz jordańskim Orderem Odrodzenia[2].

Godło przedstawia tradycyjną okrągłą tarczę wojowników jordańskich, ponad którą czarny orzeł z rozpiętymi skrzydłami, obrócony w prawo, stojący na ziemskim globie barwy błękitnej, za orłem panoplium z włóczni i flag Jordanii[2].

Symbolika[edytuj | edytuj kod]

Korona symbolizuje monarchię. Płaszcz heraldyczny nawiązuje do dynastii Haszymidów. W centralnej części znajduje się orzeł, symbolizujący moc i potęgę. Flagi są odniesieniem do symboli arabskiej rewolty. Postument składa się z trzech źdźbeł pszenicy oraz liścia palmy – roślin stanowiących podstawę wyżywienia mieszkańców Jordanii. Pod postumentem zawieszone jordańskie odznaczenie – Order Odrodzenia[2].

Zobacz też[edytuj | edytuj kod]

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Hubert de Vries: Jordan. hubert-herald.nl. [dostęp 2015-09-06]. (ang.).
  2. a b c Coat of Arms. King Abdullah II Official Website. [dostęp 2015-09-06]. (ang.).