Godło Kataru

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Godło Kataru
Ilustracja
Informacje
Wprowadzono

1976

Dewiza

"Państwo Katarskie"

Godło Kataru ma postać okrągłą. Przedstawia dwie białe (w niektórych wersjach godła – brązowe) zakrzywione, typowe arabskie szable, między którymi znajduje się niebieski wizerunek morza, a na nim – jednomasztowy żaglowiec o białym żaglu (istnieją wersje godła z żaglowcem trójmasztowym), płynący w kierunku wybrzeża z widocznym dwiema palmami. Wypełnienie tła ma kolor żółto-piaskowy.

Piaskowy kolor tła nawiązuje do pustynnego charakteru państwa. Palma daktylowa jest jedną z najważniejszych roślin uprawnych w krajach arabskich, a żaglowiec i morze podkreślają znaczenie morza dla Kataru; do czasu odkrycia złóż ropy naftowej te elementy decydowały o życiu mieszkańców kraju. Zakrzywione szable są tradycyjną bronią arabską, używaną jeszcze w XX wieku.

Symbole wykorzystane w godle Kataru znajdują się też w godłach innych arabskich państw: tradycyjne arabskie szable przedstawione są w godłach Omanu i Arabii Saudyjskiej, zaś żaglowiec – na godłach Kuwejtu i Zjednoczonych Emiratów Arabskich. Także palma jest tradycyjnym symbolem Arabii Saudyjskiej.

Okrągłe żółte godło znajduje się wewnątrz okręgu w barwach narodowych Kataru, takich jak na fladze tego państwa: biało-brązowych. Barwa biała znajduje się w górnej połowie okręgu, zaś barwa brązowa – w dolnej. Oba kolory łączą się ze sobą w sposób charakterystyczny zazębiając się, tak jak na fladze narodowej tego państwa.

Na białej części znajduje się brązowy napis arabski z nazwą państwa دولة قطر, zaś na części brązowej umieszcza się niekiedy analogiczny biały napis w języku angielskim State of Qatar.

Godło to wprowadzono w 1976 r. Zastąpiło ono wcześniej używane, jednobarwne, pochodzące z 1966 roku.

Historyczne wersje herbu[edytuj | edytuj kod]

Zobacz też[edytuj | edytuj kod]