Godło Japonii

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Kamon cesarzy Japonii

Japonia nie posiada oficjalnego godła ani herbu państwowego. Tam, gdzie umieszczenie godła uważa się za niezbędne, Japończycy posługują się uproszczoną wersją herbu (kamonu) cesarza – Kiku-no Gomon (jap. 菊の御紋). Oryginalny herb to złocista chryzantema o podwójnym rzędzie szesnastu płatków, symbol długowieczności i szczęścia, i może być używany jedynie przez cesarza. Natomiast nieoficjalny symbol Japonii ma tylko jeden rząd płatków[1].

Kwiat nawiązuje do kształtu słońca i bogini Amaterasu Ōmikami, która towarzyszyła legendarnym początkom dynastii i jest najwyższym bóstwem japońskiego panteonu. Został przyjęty za herb dynastii przez cesarza Go-Daigo w 1333 roku i umieszczony na cesarskiej fladze.

Chryzantema, jako drugi po kwiecie wiśni symbol Japonii, jest obecna w wielu elementach kulturowych tego kraju. Będąc odwiecznym symbolem rodziny cesarskiej, zdobiła i zdobi liczne przedmioty oraz funkcjonuje jako godło narodowe. Znajduje się na współczesnych, japońskich paszportach. W okresie II wojny światowej zdobiła każdy japoński karabin, a do 1947 roku występowała na praktycznie wszystkich japońskich znaczkach pocztowych.

Zobacz też[edytuj | edytuj kod]

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Chryzantema, jesienny symbol Japonii – ICHIGO Japońskie Centrum Kultury i Biznesu, „ICHIGO Japońskie Centrum Kultury i Biznesu”, 22 kwietnia 2015 [dostęp 2017-11-21] [zarchiwizowane z adresu 2017-12-01] (pol.).