Godło Indii

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Godło Indii
Ilustracja
Godło Indii
Informacje
Wprowadzono

26 stycznia 1950

Opis

Cztery lwy stojące do siebie tyłem

Dewiza

"Prawda zawsze zwycięża"

Godło Indiigodło i symbol Indii.

Opis[edytuj | edytuj kod]

Kapitel kolumny Aśoki

Godło Indii jest adaptacją wyobrażenia z kapitelu jednej z tzw. kolumn Aśoki, pochodzącego z Sarnath, przechowywanego w tamtejszym muzeum archeologicznym. Rzeźba przypomina kształtem kwiat lotosu; składa się z czterech lwów symbolizujących cztery szlachetne prawdy buddyzmu. Figury stoją tyłem do siebie na graficznym przedstawieniu Koła Dharmy. Poniżej zauważyć można postacie słonia (po stronie wschodniej), lwa (północnej), galopującego konia (południowej) i byka (zachodniej), które w mitologii indyjskiej oznaczają kolejno: sen, jaki przytrafił się matce Buddy, Mai, odwagę oraz moment, w którym Siddhartha Gautama opuszcza dom w poszukiwaniu nirwany[potrzebny przypis]. Figury porozdzielane są owalnymi kształtami czakrów; jeden z nich znajduje się na obecnej fladze Indii. Pod spodem znajduje się napis w sanskrycie सत्यमेव जयते (pol. Prawda zawsze zwycięża). Obfite użycie symboliki buddyjskiej związane jest z samym Aśoką, najwybitniejszym przedstawicielem dynastii Maurjów, który przeszedł około 250 p.n.e. na tę wiarę i stał się jej gorliwym wyznawcą. Był to jedyny władca, który zdołał zjednoczyć Indie w granicach porównywalnych do współczesnych.

Godła stanów i terytoriów[edytuj | edytuj kod]

Większość stanów i terytoriów związkowych w Indiach ma własne godło państwowe, pieczęć lub herb, które są używane jako oficjalny symbol rządowy. Sześć stanów i pięć terytoriów związkowych używa godła Indii jako oficjalnej pieczęci rządowej.

Historia[edytuj | edytuj kod]

Przed-kolonialne Indie[edytuj | edytuj kod]

Indie Portugalskie[edytuj | edytuj kod]

Indie Brytyjskie[edytuj | edytuj kod]

Niektóre księstwa w Indiach Brytyjskich[edytuj | edytuj kod]

Wszystkie księstwa przestały istnieć na przełomie lat 40 i 50, po niepodległości Indii. W nawiasie podano nazwę stanu w którym leżą ziemie dawnych księstw.

Zobacz[edytuj | edytuj kod]