Godło Indii

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Godło Indii
Ilustracja
Godło Indii
Informacje
Wprowadzono

26 stycznia 1950

Opis

Cztery lwy stojące do siebie tyłem

Dewiza

"Prawda zawsze zwycięża"

Godło Indiigodło i symbol Indii.

Opis[edytuj | edytuj kod]

Kapitel kolumny Aśoki

Godło Indii jest adaptacją wyobrażenia z kapitelu jednej z tzw. kolumn Aśoki, pochodzącego z Sarnath, przechowywanego w tamtejszym muzeum archeologicznym. Rzeźba przypomina kształtem kwiat lotosu; składa się z czterech lwów symbolizujących cztery szlachetne prawdy buddyzmu. Figury stoją tyłem do siebie na graficznym przedstawieniu Koła Dharmy. Poniżej zauważyć można postacie słonia (po stronie wschodniej), lwa (północnej), galopującego konia (południowej) i byka (zachodniej), które w mitologii indyjskiej oznaczają kolejno: sen, jaki przytrafił się matce Buddy, Mai, odwagę oraz moment, w którym Siddhartha Gautama opuszcza dom w poszukiwaniu nirwany[potrzebny przypis]. Figury porozdzielane są owalnymi kształtami czakrów; jeden z nich znajduje się na obecnej fladze Indii. Pod spodem znajduje się napis w sanskrycie सत्यमेव जयते (pol. Prawda zawsze zwycięża). Obfite użycie symboliki buddyjskiej związane jest z samym Aśoką, najwybitniejszym przedstawicielem dynastii Maurjów, który przeszedł około 250 p.n.e. na tę wiarę i stał się jej gorliwym wyznawcą. Był to jedyny władca, który zdołał zjednoczyć Indie w granicach porównywalnych do współczesnych.

Godła stanów i terytoriów[edytuj | edytuj kod]

Większość stanów i terytoriów związkowych w Indiach ma własne godło państwowe, pieczęć lub herb, które są używane jako oficjalny symbol rządowy. Sześć stanów i pięć terytoriów związkowych używa godła Indii jako oficjalnej pieczęci rządowej.

Historia[edytuj | edytuj kod]

Przed-kolonialne Indie[edytuj | edytuj kod]

Indie Portugalskie[edytuj | edytuj kod]

Indie Brytyjskie[edytuj | edytuj kod]

Niektóre księstwa w Indiach Brytyjskich[edytuj | edytuj kod]

Wszystkie księstwa przestały istnieć na przełomie lat 40 i 50, po niepodległości Indii. W nawiasie podano nazwę stanu w którym leżą ziemie dawnych księstw.

Zobacz[edytuj | edytuj kod]