Godło Kazachstanu

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Godło Kazachstanu
Ilustracja
Informacje
Wprowadzono

29 września 1959

Dewiza

Kazachstan

Godło Kazachstanu ma formę zbliżoną do koła, którego wypełnienie ma barwę niebieską, zaś kontury rysunku - złotą. Kolor niebieski to kolor nieba, oraz symbol ludów tureckich

W centralnym miejscu godła znajduje się tzw. szanyrak – element konstrukcyjny górnej części jurty, na którym opiera się jej część odpowiadająca dachowi. W tradycji kazachskiej symbolizuje on dom, a szerzej także pokój. Umieszczenie go w godle nawiązuje także do symbolu nieba, jakim niekiedy jest szanyrak. Po obu bokach godła znajdują się wizerunki Tułpara – mitycznego skrzydlatego konia. Ich postaci wzorowane są na znajdujących się na hełmie jaki posiadała złota figurka człowieka sprzed 2,5 tys. lat, wykopana w rejonie Ałmaty i świadcząca o istnieniu w owym czasie na terenie obecnego Kazachstanu wysoko rozwiniętej kultury, spokrewnionej z kulturą dzisiejszych Kazachów.

Wizerunki mitycznych koni symbolizują służbę, w tym przypadku zarówno służbę obywateli państwu, jak i służbę państwa dla dobra obywateli. Ich skrzydła symbolizują marzenie o zbudowaniu silnego, kwitnącego kraju. Świadczyć mają także o czystych zamiarach i dążeniach do osiągnięcia harmonii w społeczeństwie, zgodnego współżycia z przyrodą i pokoju.

W dolnej części godła znajduje się napis z nazwą państwa: QAZAQSTAN. Do 1 listopada 2018 obowiązywała wersja z zapisem w cyrylicy: ҚA3AҚCTAH[1].

Autorami godła są dwaj rzeźbiarze: Żandarbek Malibiekow i Szota Ualichanow. Ich propozycja została wybrana spośród 245 projektów i 67 opisów propozycji godła, jakie wpłynęły na rozpisany w tym celu konkurs.

Godło Kazachstanu zostało oficjalnie przyjęte przez parlament 4 czerwca 1992. Zastąpiło ono godło z czasów Związku Radzieckiego, które w żaden sposób nie nawiązywało do kultury, specyfiki i tradycji Kazachstanu.

 Osobny artykuł: Godło Kazachskiej SRR.

Galeria[edytuj | edytuj kod]

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. «О некоторых вопросах стандартизации», "По всему тексту стандарта и в Приложениях А-З слово «ҚАЗАҚСТАН» на кириллице заменить на «QAZAQSTAN» на латинской графике."

Zobacz też[edytuj | edytuj kod]