Godło Kazachstanu

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Godło Kazachstanu
Ilustracja
Informacje
Wprowadzono

29 września 1959

Dewiza

"Kazachstan"

Godło Kazachstanu ma formę zbliżoną do koła, którego wypełnienie ma barwę niebieską, zaś kontury rysunku - złotą. Kolor niebieski to kolor nieba, oraz symbol ludów tureckich

W centralnym miejscu godła znajduje się tzw. szanyrak - element konstrukcyjny górnej części jurty, na którym opiera się jej część odpowiadająca dachowi. W tradycji kazachskiej symbolizuje on dom, a szerzej także pokój. Umieszczenie go w godle nawiązuje także do symbolu nieba, jakim niekiedy jest szanyrak. Po obu bokach godła znajdują się wizerunki Tułpara - mitycznego skrzydlatego konia. Ich postaci wzorowane są na znajdujących się na hełmie jaki posiadała złota figurka człowieka sprzed 2,5 tys. lat, wykopana w rejonie Ałmaty i świadcząca o istnieniu w owym czasie na terenie obecnego Kazachstanu wysoko rozwiniętej kultury, spokrewnionej z kulturą dzisiejszych Kazachów.

Wizerunki mitycznych koni symbolizują służbę, w tym przypadku zarówno służbę obywateli państwu, jak i służbę państwa dla dobra obywateli. Ich skrzydła symbolizują marzenie o zbudowaniu silnego, kwitnącego kraju. Świadczyć mają także o czystych zamiarach i dążeniach do osiągnięcia harmonii w społeczeństwie, zgodnego współżycia z przyrodą i pokoju.

W dolnej części godła znajduje się napis z nazwą państwa: QAZAQSTAN. Do 1 listopada 2018 obowiązywała wersja z zapisem w cyrylicy: ҚA3AҚCTAH[1].

Autorami godła są dwaj rzeźbiarze: Żandarbek Malibiekow i Szota Ualichanow. Ich propozycja została wybrana spośród 245 projektów i 67 opisów propozycji godła, jakie wpłynęły na rozpisany w tym celu konkurs.

Godło Kazachstanu zostało oficjalnie przyjęte przez parlament 4 czerwca 1992. Zastąpiło ono godło z czasów Związku Radzieckiego, które w żaden sposób nie nawiązywało do kultury, specyfiki i tradycji Kazachstanu.

 Osobny artykuł: Godło Kazachskiej SRR.

Galeria[edytuj | edytuj kod]

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. «О некоторых вопросах стандартизации», "По всему тексту стандарта и в Приложениях А-З слово «ҚАЗАҚСТАН» на кириллице заменить на «QAZAQSTAN» на латинской графике."

Zobacz też[edytuj | edytuj kod]