Godło Afganistanu

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Godło Afganistanu

Godło Afganistanu przedstawia stylizowany meczet z dwoma minaretami, a w nim kilka najważniejszych, pod względem religijnym, elementów architektonicznych z jego wnętrza: mihrabniszę wskazującą kierunek, w którym znajduje się Mekka (al-kibla) oraz minbar (podwyższenie, rodzaj kazalnicy) i dakkę (podium obok minbaru, z którego czyta się Koran) a także prowadzące do nich schodki. Po obu stronach meczetu powiewają flagi.

Wybór meczetu na główny element godła z jednej strony podkreślać ma znaczenie islamu w życiu kraju, z drugiej nawiązuje do historycznych godeł tego kraju z lat 1901-1919 i późniejszych (m.in. 1930-1973)

Pod meczetem umieszczona jest data roczna 1298, zapisana oryginalnymi cyframi arabskimi (١٢٩٨), która to data w kalendarzu irańskim odpowiada odpowiada dacie 1919 w kalendarzu gregoriańskim. Rok ten jest początkiem niepodległego państwa Afganistan.

Wizerunek meczetu otoczony jest przez dwa wieńce ze stylizowanych kłosów zboża, symbolizujących rolnictwo i jedność kraju, przepasanych białą wstęgą.

W górnej części godła, pomiędzy oboma końcami wieńca, znajduje się arabski napis z tekstem islamskiego wyznania wiary – szahady: La ilaha illa Llahu, wa Muhammadun rosulu Llahi (Nie ma boga prócz Boga (Allaha), a Mahomet jest posłańcem (prorokiem) Boga), pod nim stylizowane promienie słońca, a poniżej – kolejny napis: Allah akbar (Bóg jest wielki). U dołu godła, na opasającej wieńce kłosów białej szarfie, znajduje się nazwa państwa zapisana pismem arabskimافغانستان (Afganistan).

W XX-wiecznej historii Afganistan posiadał wiele rozmaitych godeł (co najmniej 15), co związane jest z częstymi zmianami ustrojowymi, jakie następowały w tym kraju. Najczęściej ich głównym motywem był właśnie meczet (tak było na godłach z lat 1901-1919, 1919-1928, 1928, 1929-1930, 1930-1973, 1974 oraz po upadku komunizmu1991-1996 i 2001-2004).

Większość historycznych godeł Afganistanu można zobaczyć na ówczesnych flagach tego państwa, na stronie poświęconej fladze Afganistanu.

Obecna wersja godła państwowego obowiązuje od 4 stycznia 2004 r. Zastąpiła poprzednio obowiązujące godło, różniące się drobnymi szczegółami – dodano promienie słońca oraz zastąpiono datę roczną 1348 rokiem 1298. Poprzednia data – 1348 odpowiadała dacie koronacji Nadir Szacha tj. rokowi 1929 w kalendarzu gregoriańskim; zapis ten jednak był poczyniony według rachuby lat kalendarza muzułmańskiego, zaś nowa data – 1298 odpowiada gregoriańskiemu rokowi 1919, zaś rachuba lat czyniona jest według kalendarza irańskiego.

Obecne godło Afganistanu (podobnie jak znaczna większość poprzednich symboli tego państwa), umieszczone jest na fladze państwowej Afganistanu.

Zobacz też[edytuj | edytuj kod]