Holenderskie imperium kolonialne

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
Flaga Holandii
Holenderskie imperium kolonialne w 1795 roku
Holenderskie imperium kolonialne w 1939 roku

Holenderskie imperium kolonialne – istniejące od XVII do XX wieku imperium kolonialne, w skład którego wchodziły należące do Królestwa Niderlandów kolonie w Azji, Afryce i obu Amerykach. Większość kolonii należących do imperium założona została przez Holenderską Kompanię Wschodnioindyjską, działającą m.in. w Afryce Południowej i Azji Południowo-Wschodniej oraz Holenderską Kompanię Zachodnioindyjską, koncentrującą swą działalność na Karaibach.

Historia[edytuj | edytuj kod]

Intensywny rozwój potęgi morskiej, powstałej w 1581 roku Republiki Zjednoczonych Prowincji spowodował, że w XVII wieku Holendrzy zdominowali światowy handel, a państwo holenderskie przeżywało tzw. Złoty Wiek, prowadząc jednocześnie kolonizację. Toczyli wówczas – ze zmiennym szczęściem – wojny z groźnymi rywalami: Anglią i Francją. Z kolei wiek XVIII uznawany jest za okres schyłku potęgi holenderskiego imperium (tzw. „okres perukowy”) – co nie w pełni odpowiada prawdzie, gdyż właśnie wtedy rozwinęły się holenderskie kolonie na Karaibach, poszerzyło się panowanie Holendrów w Holenderskich Indiach Wschodnich (obecnie Indonezja), zaś w Afryce Zachodniej Holendrzy opanowali Złote Wybrzeże[1].

Holandia utraciła wiele ze swoich terytoriów oraz pozycję światowego mocarstwa po przegranej wojnie z brytyjczykami oraz zajęciu kraju przez rewolucyjne wojska francuskie i proklamowaniu Republiki Batawskiej. W XIX wieku Holandia odzyskała część byłych posiadłości, w tym Gujanę Holenderską (obecnie Surinam), które pozostawały pod holenderskim panowaniem aż do okresu dekolonizacji, który nastąpił po II wojnie światowej.

Obecnie, Holandia wraz ze swoimi byłymi koloniami – Arubą, Bonaire, Curaçao, Sabą, Sint Eustatius oraz Sint Maarten, tworzy Królestwo Niderlandów.

Przypisy

  1. Historia – hegemonia – kapitalizm. www.turowski.uni.wroc.pl. [dostęp 2014-07-20].

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]