Holenderskie imperium kolonialne

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacji, wyszukiwania
Flaga Holandii
Holenderskie imperium kolonialne w 1795 roku
Holenderskie imperium kolonialne w 1939 roku

Holenderskie imperium kolonialne – istniejące od XVII do XX wieku imperium kolonialne, w skład którego wchodziły należące do Królestwa Niderlandów kolonie w Azji, Afryce i obu Amerykach. Większość kolonii należących do imperium założona została przez Holenderską Kompanię Wschodnioindyjską, działającą m.in. w Afryce Południowej i Azji Południowo-Wschodniej oraz Holenderską Kompanię Zachodnioindyjską, koncentrującą swą działalność na Karaibach.

Intensywny rozwój potęgi morskiej, powstałej w 1581 roku Republiki Zjednoczonych Prowincji spowodował, że w XVII wieku Holendrzy zdominowali światowy handel, a państwo holenderskie przeżywało tzw. Złoty Wiek, prowadząc jednocześnie kolonizację. Holandia utraciła wiele ze swoich terytoriów oraz pozycję światowego mocarstwa po zajęciu kraju przez rewolucyjne wojska francuskie i proklamowaniu Republiki Batawskiej. W XIX wieku Holandia odzyskała część byłych posiadłości, w tym Holenderskie Indie Wschodnie (obecnie Indonezja) oraz Gujanę Holenderską (obecnie Surinam), które pozostawały pod holenderskim panowaniem aż do okresu dekolonizacji, który nastąpił po II wojnie światowej.

Obecnie, Holandia wraz ze swoimi byłymi koloniami – Arubą, Bonaire, Curaçao, Sabą, Sint Eustatius oraz Sint Maarten, tworzy Królestwo Niderlandów.

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]

Wikimedia Commons